اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

 • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

چند نکته مهم درباره آبگرمکن های محبوب بوتان و راه افزایش طول عمر آن ها

چند نکته مهم درباره آبگرمکن های محبوب بوتان و راه افزایش طول عمر آن ها

احتمالا شما هم یکی از میلیون‌ها صاحب آبگرمکن‌های بوتان در کشور هستید. در کیفیت محصولات این برند شکی نیست، اما این نکته را بدانید که برای افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد آن ها باید به موقع سرویس آبگرمکن را انجام دهید.

اگر در شرایطی آبگرمکن دچار مشکل شد، شاید بتوانید تعمیر آبگرمکن را در تابستان برای چند روز پشت گوش بیندازید؛ اما خنکای پاییز و سرمای زمستان اجازه اینکار را به شما نمی‌دهد! به همین خاطر با اولین نشانه‌های سرما، افراد زیادی برای سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان اقدام می‌کنند. اگر شما هم جزو این گروه آینده‌نگر هستید، این پست برای شماست.

در این پست با روند هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان و سایر خدمات تعمیر و سرویس آن آشنا می‌شویم. همچنین، پلتفرم معتبری را برای پیدا کردن بهترین متخصصان این حوزه و اطلاعات دست اول آن به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

محبوب‌ترین آبگرمکن‌های بوتان

محصولات این برند را در سه دسته می‌توان جای داد: پکیج شوفاژ دیواری، رادیاتورهای آلومینیومی، و البته آبگرمکن‌های دیواری. با بررسی درخواست متقاضیان برای تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان، متوجه می‌شویم که برخی مدل‌ها محبوبیت بیشتری دارند:

 • مدل B3115: این آبگرمکن از مدل‌های شمعک دائم محفظه احتراق باز است. شمعک این دستگاه همیشه در حالت آماده به کار است؛ و وقتی شیر آب گرم باز شود، شمعک مشعل را روشن می‌کند.
 • مدل B3118: این مدل هم مانند B3115 شمعک دائم محفظه احتراق باز است. منظور از محفظه احتراق باز این است که اکسیژن لازم برای احتراق دستگاه از فضای محل نصب تامین می‌شود. دود حاصل نیز با دودکش از فضا خارج می‌شود.
 • مدل‌های توربو: مدل توربوی نمونه‌های پایه مانند B4118 Turbo یا B4218i Turbo و B4115 Turbo یا B4215i Turbo نیز از محصولات محبوبی هستند که نسبت به مدل‌های والد عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهند.

 

سرویس و تعمیر آبگرمکن شامل چه مواردی است؟

اگر هنوز هم آبگرمکن‌تان مثل ساعت کار می‌کند، با سرویس آبگرمکن دیواری بوتان می‌توانید به سلامت آن دوام بیشتری بدهید. منظورمان از سرویس آبگرمکن، معمولا چنین خدماتی است:

 • جرم گیری و اسیدشویی که به دلیل جرم گرفتن مشعل، شمعک، لوله‌ها، دودکش و ... در اثر سختی آب به وجود می‌آید؛ و می‌تواند در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کند.
 • تشخیص زودهنگام ایرادهای احتمالی به منظور تعویض یا تعمیر قطعات معیوب.
 • هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان

 

البته گاهی هم مشکلات دستگاه را به این راحتی نمی‌توان رفع کرد، و حتما باید تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان را انجام داد. تعمیر آبگرمکن بوتان b3115 و مدل‌های دیگر معمولا برای رفع چنین مشکلاتی انجام می‌شود:

 • روشن نشدن شمعک دستگاه و تنظیم نبودن دمای آب گرم
 • نشت آب در مخزن و یا لوله‌های دستگاه
 • مطلوب نبودن کیفیت آب گرم خروجی
 • نشت گاز در آبگرمکن و ...

برای اینکه کمتر به تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان نیاز پیدا کنید، کافیست برنامه‌ای منظم برای سرویس آبگرمکن‌تان داشته باشید. در ادامه درباره سرویس آبگرمکن دیواری و بهترین زمان انجام آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

سرویس آبگرمکن بوتان

 

زمان مناسب سرویس آبگرمکن دیواری

سرویس آبگرمکن یک فعالیت دوره‌ای است، و بهتر است هر چندماه یکبار انجام شود. مثلا هر شش ماه یکبار زمان مناسبی برای اینکار است.

برای اینکه هنگام استفاده از دستگاه‌تان با حوادث غیرقابل مترقبه‌ای روبرو نشوید و دست‌تان در پوست گردو نماند، می‌توانید ابتدای پاییز و ابتدای بهار از متخصصان برای سرویس آبگرمکن دیواری بوتان کمک بگیرید.

 

نحوه هواگیری آبگرمکن

هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان یکی از رایج‌ترین کارهایی است که تعمیرکاران در روند سرویس این دستگاه‌ها انجام می‌دهند. در ادامه مراحل هواگیری آبگرمکن را مرور می‌کنیم.

پیش از هرکاری باید شیرهای گاز و آب سرد ورودی را بست. پس از سرد شدن آبگرمکن، دسته تنظیم دما و گاز، و روکش دستگاه را جدا کنید. سپس، مهره‌های لوله مسی آب سرد/گرم و مهره سر شیلنگ گاز را باز کنید.

حالا می‌توانید دودکش و سپس دستگاه را از دیوار جدا کنید. از اینجا به بعد، ادامه مراحل هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان به ترتیب زیر است:

 1. پیچ‌های کلاهک تعدیل و بست‌های فنری مبدل حرارتی را باز، و کلاهک را از مبدل جدا کنید.
 2. مهره‌های لوله مسی رگولاتور آب و ورودی مبدل حرارتی، پیچ بست ترموکوپل، شمعک و الکترود جرقه‌زن را باز کنید .
 3. مهره‌های لوله شمعک (از بدنه رگولاتور گاز)، نازل شمعک و مهره ترموکوپل را نیز باز کنید.
 4. برای هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان حالا باید شعله‌پخش‌کن را باز کنید. برای اینکار کافیست نازل پیلوت را از پایه شمعک جدا کنید.
 5. کار را با باز کردن پیچ‌های گلویی مشعل به رگولاتور ادامه دهید. سپس، پیچ‌های رگولاتورهای آب و گاز را از صفحه پشت دستگاه باز کنید.
 6. بست‌های مشعل را شل کنید، و آن را به آرامی از صفحه جدا کنید. لوله‌های ورودی و خروجی مبدل حرارتی را هم از جای خود بیرون بیاورید.

حالا قطعات جداشده را روی صفحه پشتی آبگرمکن نصب کنید. دستگاه را در جای خود (روی پیچ‌های سرکج دیوار) قرار دهید؛ و بعد لوله‌های مسی، ورودی و خروجی آب و سرشیلنگ گاز را به آن وصل کنید.

پس از نصب لوله رابط دودکش، شیر آب ورودی را باز کنید. برای هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان، اتصالات و مسیر آب را بررسی کنید تا نشتی وجود نداشته باشد. برای بررسی نشت گاز نیز شیر گاز آبگرمکن را باز، و اتصالات را با کف چک کنید.

اگر مشکلی نبود، روکش و دسته‌های رگولاتور آب و گاز را نصب کنید. حالا تنها کار باقیمانده، روشن کردن و استفاده از دستگاه است.

 

هواگیری آبگرمکن بوتان

 

دانستنی‌های مفید درباره وسایل گرمایشی

اگر دوست دارید وسایل گرمایشی‌تان را بهتر بشناسید و کمتر به خدماتی مثل تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان نیاز پیدا کنید، به «مجله خدمت از ما»، به آدرس https://khedmatazma.com/mag، سر بزنید.

در «مجله خدمت از ما» می‌توانید مطالبی را درباره ترفندهای گوناگون، روش نگهداری، سرویس و تعمیر کلیه وسایل گرمایشی مطالعه کنید. دسته‌های نظافت، زیبایی، تکنولوژی و ... این مجله نیز می‌تواند چالش‌های زندگی‌تان را ساده‌تر کند.

اگر هم برخی مقاله‌های آموزشی دشوارتر از آن بودند که بتوانید انجام‌شان دهید، از طریق اپلیکیشن یا وب سایت «خدمت از ما» می‌توانید بهترین متخصصان مربوطه را پیدا کنید.

کپی