اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آزمایش موشک‌های ضد قایق انگلیس در اقیانوس آرام

آزمایش موشک‌های ضد قایق انگلیس در اقیانوس آرام

نیروی دریایی انگلیس از آزمایش موشک‌های جدید ضد قایق در اقیانوس آرام خبر داد.

 از نیروی دریایی انگلیس، بالگردهای موسوم به گربه وحشی در چارچوب گروه ضربت ناو هواپیمابر انگلیس که توسط ناو هواپیمابر ملکه الیزابت هدایت می‌شود، موشک‌های سبک‌وزنی را در محدوده اقیانوس آرام شلیک کردند.

موشک‌ها در عرض سه دهم ثانیه از بالگرد جدا شده و با شتاب  به سمت هدف شلیک شدند. «جیمز بلک» مور فرمانده بخش هوایی گروه ضربت انگلیس در این باره گفت که این موشک‌های سبک و زمین به هوا، طراحی‌ شده‌اند تا از ناوهای هواپیمابر انگلیس در مقابل قایق‌های کوچک و تندرو محافظه کند.

وی افزود که موشک‌ها دارای قابلیت‌های دفاعی و تهاجمی علیه تمام انواع قایق‌ها و اهداف دریانوردی هستند که ممکن است گروه ضربت را تهدید کند.  این مقام نظامی انگلیس در عین حال عنوان کرد:‌ بالگردهای فوق‌العاده و همه‌کاره گربه وحشی هم که هرکدام می‌تواند ۲۰ موشک حمل کند ظرفیت جدیدی را به حوزه هوایی و گروه ضربت اضافه کرده است.

گزارش‌ها حاکیست که گروه ضربت ناوهواپیمابر انگلیس اخیرا در خلیج بنگال بود و قرار است در یک رزمایش نظامی مشترک با هند شرکت کند.

این رویداد در واقع نخستین آزمایش نظامی انگلیس در منطقه اقیانوس آرام پس از پیمان امنیتی آکوس با آمریکا و استرالیا به شمار می‌رود. رهبران انگلیس، آمریکا و استرالیا به تازگی مشارکت جدید امنیتی نظامی سه جانبه اوکوس را اعلام کردند که از منافع مشترک طرفین در منطقه هند و اقیانوس آرام محافظت می کند. همچنین انگلیس و ایالات متحده متعهد شده‌اند که نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیردریایی های هسته ای مجهز کنند.

چین این حرکت آمریکا و انگلیس را به عنوان مقدمه ای برای دخالت نظامی و ایجاد بی ثباتی در منطقه جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام برآورد کرده و در اظهار نظر رسمی از این کشورها خواسته است ذهنیت جنگ سردی را کنار بگذارند./ ایرنا 

کپی