اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

صدور ۵ میلیون کارت هوشمند تولید داخل

صدور ۵ میلیون کارت هوشمند تولید داخل

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: با توجه به تأمین نشدن بدنه کارت و تراشه هوشمند از خارج از کشور، روند صدور کارت هوشمند ملی با کندی مواجه شد، اما ۵ میلیون کارت با بدنه تولید داخل صادر کرده‌ایم.

سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال با بیان اینکه وظیفه سازمان ثبت کشور، ثبت وقایع چهارگانه ولادت، وفات، ازدواج و طلاق است، گفت: این سازمان در کنار این وظایف، سایر خدمات از جمله صدور کارت هوشمند و تغییر نشانی را انجام می‌دهد.

وی افزود: برابر قانون متولی تأمین بدنه کارت هوشمند ملی، چاپخانه دولتی است و تراشه کارت اساساً وارداتی است و در کشور هنوز فناوری آن موجود نیست.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: چاپخانه دولتی مواد اولیه را وارد و مراحل فنی را طی کرده و به مرحله تولید رسیده و سازمان ثبت احوال حدود پنج میلیون کارت هوشمند تولید داخل را صادر کرده است.

ابوترابی بیان کرد: برابر ماده ۴۶ قانون محاسبات عمومی کشور، متولی تأمین بدنه کارت، چاپخانه کارت است و تراشه این کارت‌ها نیز در دنیا توسط چهار یا پنج کشور تولید می‌شود. البته شرکت‌های دانش بنیان ایرانی از طریق معاونت رئیس جمهور پیگیر هستند تا بتوانند این تراشه را در داخل تولید کنند.

وی از اقدامات سازمان ثبت احوال برای صدور کارت هوشمند گفت: ظرفیت سازی جهت تولید دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارت صورت گرفته است و دستگاه‌هایی را در این راستا وارد و نصب کرده ایم.

ضرورت تأمین به موقع کارت هوشمند ملی

ابوطالب شفقت، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت کشور با اشاره به ضرورت تأمین به موقع کارت ملی شهروندان گفت: در این بستر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مناسبی در کشور به خصوص در مجموعه وزارت دفاع وجود دارد که امید است با هم افزایی ظرفیت‌های داخلی سالانه به رقم تولید سه میلیون کارت ملی در کشور برسیم.

وی افزود: وزارت دفاع با توجه به ظرفیت‌های بومی، صنعتی و علمی توانایی بالایی در تأمین به موقع کارت ملی مورد نیاز دارد و در این عرصه ورود تمامی نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان دارای ظرفیت، ضروری است.

از جمعیت ۶۴.۵ میلیون نفری واجد شرایط بیش از ۶۱ میلیون نفر مدارک خود را تکمیل کرده‌اند و برای حدود ۵۲ میلیون نفر کارت ملی هوشمند صادر شده است./ شبکه خبر 

 

 

 

 

کپی