اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

خشکسالی مهرماه در نیم قرن اخیر بی‌سابقه است/ بازدید از طرح‌های توسعه‌ای آب و برق نمین و عنبران

خشکسالی مهرماه در نیم قرن اخیر بی‌سابقه است/ بازدید از طرح‌های توسعه‌ای آب و برق نمین و عنبران

وزیر نیرو گفت: خشکسالی که در یک ماه اخیر از سال آبی جاری رخ داده در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است.

علی‌اکبر محرابیان ظهر جمعه در سفر به اردبیل و بازدید از طرح‌های نیمه‌تمام سدسازی در منطقه مغان اظهار کرد: نسبت به ۵۰ سال گذشته کاهش بارندگی‌ها در کشور محسوس بوده و در برخی از استان‌ها تا ۴۰ درصد رقم خورده است.

وی با بیان اینکه ذخایر آب پشت سدها در کشور به حداقل رسیده است، تصریح کرد: در کنار صرفه‌جویی مردم، باید در تأمین منابع آب به نحوی عمل کنیم تا چالش و دغدغه‌ای جدی گریبانگیر شهرها و مناطق مختلف کشور نشود.

وزیر نیرو به کم آبی مناطق روستایی و شهرهای متوسط اشاره کرد و گفت: حتی در کلانشهرها نیز با کمبود منابع آب روبه‌رو هستیم به گونه‌ای که هم اکنون آب جمع شده در پشت سدهای کشور به کمتر از ۱۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.

محرابیان به وضعیت آبی استان اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: این استان به رغم آنکه در پر آبی شهره بوده در سال زراعی گذشته با چالش‌های جدی روبه‌رو بوده و همچنان این فرآیند در شهرها و روستاها کاملاً محسوس است و به نظر می‌رسد ادامه این فرآیند خسارت‌های بیشتری را رقم خواهد زد.

وزیر کابینه رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: باید در مصارف آب در بخش شرب و کشاورزی الگوها و معیارهای صحیح مورد توجه قرار گیرد تا ما بتوانیم این شرایط خشکسالی را به نحوی سپری کنیم.

محرابیان به تکمیل سد عمارت و همچنین پایاب برخی از سدها در استان اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: برای کمک به توسعه کشاورزی پایاب سد گیوی و سبلان با مشارکت بانک‌های عامل در حال اجراست.

وزیر دولت سیزدهم بیان کرد: با برنامه‌ریزی که در حال انجام است، برای استان‌های با تنش آبی بیشتر و همچنین متوسط الگوهای تعریف شده و سعی بر این است تا این فرآیند همچنان در تقویت نظام جامع تأمین منابع آب شهرها و روستاها به انجام برسد.

وزیر نیرو از طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران کرد

علی اکبر محرابیان ، وزیر نیرو روز جمعه در جریان هشتمین سفر استانی رئیس‌جمهوری و هیات همراه به استان اردبیل از طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران بازدید کرد.

فرماندار نمین گفت: تکمیل فاز دوم طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران نیاز به ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار دارد که در جریان سفر وزیر نیرو در جلسه شورای اداری نمین مطرح شد.


 

افزود: همچنین تخصیص اعتبار از محل طرح‌های مرزی جهت احداث و تکمیل سدهای موردنیاز منطقه در کوتاه مدت و تکمیل سد عنبران مورد تاکید است.

وی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای احداث سد عنبران و آبرسانی نمین و عنبران ، تامین اعتبارات مطالعه سدهای نیارق ننه کران ، افزایش ارتفاع سد سقزچی ، تامین ۲۰ میلیارد ریال علاوه بر مصوب سال جاری برای تکمیل سد عنبران ، تامین ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران و نیز اعتبار تکمیل و بهره‌برداری از طرح از جمله بند ب تبصره ۸ قانون بودجه برای تکمیل زیرساخت‌های مسکن مهر را از وزیر نیرو خواستار شد.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو که همزمان با سفر رئیس‌جمهوری در جریان سفر به استان اردبیل از طرح‌های توسعه آب و برق این استان بازدید کرده و در جریان روند این طرح‌ها قرار گرفت.

وزیر نیرو قرار بود معین شهرستان‌های خلخال و کوثر باشد که به دنبال لغو این سفرها در منطقه نمین و عنبران حاضر شده است.

بازدید از خط چهار مداره آرتا به کمی‌آباد، بازدید از خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبیل و حضور در جلسه شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق از دیگر برنامه‌های علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در اردبیل است./ مهر و ایرنا

 

 

 

کپی