اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

نماینده ارشد آمریکا در امور کره شمالی به سئول می‌رود

نماینده ارشد آمریکا در امور کره شمالی به سئول می‌رود

یک منبع آگاه امروز (جمعه) گفت که نماینده ارشد آمریکا در امور کره شمالی به سئول سفر خواهد کرد و ورود وی به دلایل نامشخصی یک روز به تاخیر افتاده است.

 سونگ کیم، نماینده ارشد آمریکا در امور کره شمالی، قرار بود امروز (جمعه) سفر سه روزه خود را برای مشورت با همتای کره جنوبی خود، نو کیو دوک، آغاز کند. اما به گفته این منبع که خواست نامش فاش نشود و دلیل آن را توضیح ندهد، برنامه سفر او تغییر کرده است و او قصد دارد شنبه به سئول پرواز کند.

انتظار می‌رود که کیم و نو پیرامون مسائل مربوط به شبه جزیره کره و همچنین پیشنهاد مون جائه-این، رئیس جمهور کره جنوبی مبنی بر اعلام پایان رسمی جنگ کره در ۵۳-۱۹۵۰، گفت‌وگو کنند.

سئول امیدوار است از این اعلامیه به عنوان گامی برای بهبود روابط فرامرزی و دستیابی به صلح پایدار در شبه جزیره استفاده کند.

چونگ ایویی یونگ، وزیر امور خارجه کره جنوبی گفت: اعلام پایان جنگ یکی از چندین گزینه برای از سرگیری روند صلح است. این اولین دروازه برای روند صلح در شبه جزیره کره شناخته می‌شود و همچنین یک گام اساسی و ضروری است.

پیونگ یانگ سیگنال‌های متفاوتی در مورد بازگشت احتمالی به گفت‌وگو با شلیک موشک بالستیک پرتاب شده از زیر دریایی که هشتمین آزمایش موشکی مهمش در سال جاری محسوب می‌شد، ارسال کرده است. با این حال، کره شمالی از تشدید تنش‌ها عقب نشینی کرد زیرا سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که هدف از پرتاب این موشک آمریکا نبوده است.

کیم و نو پیش از این برای مشورت درباره کره شمالی در واشنگتن ملاقات کردند. تاکرو فوناکوشی، همتای ژاپنی آن‌ها، برای مذاکرات سه جانبه به آنها ملحق شد و این سه نفر توافق کردند که برای از سرگیری روند صلح در شبه جزیره در اولین فرصت با هم همکاری کنند.

مذاکرات خلع سلاح بین واشنگتن و پیونگ یانگ از نشست هانوی در سال ۲۰۱۹، بدون توافق مانده است؛ اگرچه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تاکید کرده است که مایل است بدون هیچ پیش شرطی با کره شمالی دیدار کند.ایسنا

 

کپی