اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

وزرای دفاع ناتو درباره اهداف جدید ظرفیتی توافق کردند

وزرای دفاع ناتو درباره اهداف جدید ظرفیتی توافق کردند

دبیرکل ناتو اعلام کرد، وزرای دفاع کشورهای عضو این ائتلاف نظامی بر سر مجموعه جدیدی از اهداف جدید ظرفیتی توافق کردند.

 ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از نخستین روز گفتگوهای وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفت، وزرای دفاع کشورهای عضو این ائتلاف تصمیماتی را اتخاذ کردند که به سازگاری اتحاد با جهان پیچیده‌تر و رقابتی و تلاش‌های آن برای اطمینان از قابلیت‌های بازدارندگی معتبر کمک می‌کند.

استولتنبرگ همچنین گفت: وزرای دفاع کشورهای عضو برنامه جدیدی را برای دفاع از خود در زمان بحران و درگیری مورد استقبال و حمایت قرار داده و یکسری اهداف ظرفیتی جدید ایجاد کردند. آنها همچنین توافق کرده‌اند که نیروهای بیشتری را با آمادگی بهتری تحویل دهند. آنها همچنین توافق کردند که نیروهای بیشتری داشته باشند که دارای قابلیت‌ها و تکنولوژیکی پیشرفته‌تر باشند.

وزرای دفاعی کشورهای عضو ناتو همچنین تایید کردند که این ائتلاف به واکنش‌هایش در مقابل تهدید اتمی روسیه با اقدامات نظامی و سیاسی متوازن ادامه می‌دهد.

دبیرکل ناتو با تاکید بر تعهد این ائتلاف به عدم اشاعه و خلع سلاح اتمی ادامه داد: ما بازتاب رفتار بی ثبات کننده روسیه نیستیم. ما تمایلی به استقرار موشک‌های اتمی مستقر در زمین در اروپا نداریم.

مقام‌های شرکت کننده در این نشست همچنین به ارزیابی آموزه‌های مربوط به حضور ۲۰ ساله ناتو و خروج نیروها از افغانستان پرداخته و به بررسی چگونگی جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به یک پایگاه تروریسم بین‌المللی پرداختند.

دبیرکل ناتو افزود: بحران در افغانستان نباید ضرورت و نیاز اروپا و آمریکای شمالی را برای ایستادن در کنار ناتو در مواجهه با چالش‌های رو به رشد جهانی تغییر دهد.

در همین حال، آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان نیز درباره این طرح جدید گفت: این راه بازدارندگی است. این راهی است که با رفتار کنونی روسیه در حال سازگاری است و ما شاهد نقض‌های گسترده از سوی این کشور در حریم هوایی کشورهای عضو بالتیک هستیم.

"بن هوجز"، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که فرماندهی نیروهای این کشور را در اروپا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ برعهده داشت، نیز ابراز امیدواری کرد که این برنامه جدید باعث تقویت بیشتر انسجام در دفاع جامع ناتو به ویژه در منطقه دریای بالتیک شود.

"جیمی شی"، یکی از مقام‌های سابق ارشد ناتو و یکی از اعضای کنونی اندیشکده‌ "دوستان اروپا" در بروکسل نیز گفت شاید این برنامه به تحکیم روابط برای تمرکز بر روسیه آن هم در زمانی کمک کند که متحدان اصلی آمریکا به دنبال تقویت حضور در منطقه هند-پاسیفیک و مقابله با رشد قدرت نظامی چین هستند.ایسنا

انتهای پیام

کپی