اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

چه زمانی کودکان به توجه نیاز دارند؟

چه زمانی کودکان به توجه نیاز دارند؟

والدین باید در هر شرایطی به کودکان توجه کنند چراکه غفلت می‌تواند منجر به اثرات منفی طولانی مدت و کوتاه مدت در کودک شود.

والدین باید همیشه و در همه شرایط تمامی رفتارهای کودک را زیر نظر داشته باشند و به آن توجه کنند. توجه بیش از حد یا توجه کمتر از حد نیاز، هر دو عامل آسیب به کودک هستند. هنگامی‌که کودکان به توجه نیاز دارند، رفتارهایی را انجام می‌دهند که در واقع به نوعی جلب توجه کنند و این درست زمانی است که والدین به کودک کم‌توجهی یا بی‌توجهی کرده‌اند.

انجام آهسته کارها

کودکانِ بسیار خلاق، گاهی اوقات بیش از بقیه نیاز به توجه دارند. آنها سعی می‌کنند هنگام صبح کارهای خود را خیلی آرام و کند انجام دهند و شما به آن ها غر بزنید، به آن ها کمک کنید و به یک نوعی به آنها توجه نشان دهید.

پریدن وسط حرف

بعضی از کودکان وسط حرف بزرگترها می‌پرند زیرا نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند و این کار را با هدف انجام جلب توجه انجام می‌دهند

وابستگی بیش از حد

کودکان به دلایل مختلف وابستگی شدید پیدا می‌کنند. معمولاً علت آن هم این است که نیاز به توجه زیاد دارند. کمبود توجه به آنها وابستگی را بیشتر می کند. سپس به دنبال راه هایی می گردند که خودشان را به شما بچسبانند و به خواسته‌شان برسند.

دروغگویی برای بزرگنمایی خاطرات

بعضی از کودکان برای جلب توجه شروع به اغراق در مورد تعریف کردن خاطرات گذشته می‌کنند. آن ها مسائل را بیش از حد واقعیت بزرگ جلوه می‌دهند و با انجام این کار می‌خواهند دلسوزی و ترحم بخرند و توجه دیگران را به خود جلب کنند که این یک عادت بد در کودک است.

گریه زیاد

معمولاً دلایل زیادی برای گریه کردن کودک وجود دارد اما گاهی اوقات گریه کردن کاملاً الکی و با تلاش خود کودک است. او با انجام این کار قصد دارد که توجه شما را جلب کند. به همین دلیل برای کوچکترین مسائل سریعاً نق زده و گریه می‌کند و می‌خواهد با انجام این کار توجه جلب کند. معمولاً این گریه ها هیچ اشکی به همراه ندارد.

بد اخلاقی در جمع دیگران

یکی دیگر از نشانه های رایج که کودک شما نیاز به توجه بیشتری دارد، این است که زمانی که در جمع دیگران قرار می‌گیرید، شروع به بدخلقی و بداخلاقی می کند و قصد دارد با انجام این کار توجه جلب کند.

بازی کردن نقش قربانی

کودکانی که به دنبال جلب توجه هستند، دوست دارند خودشان را قربانی ماجرا نشان دهند و از این طریق نیاز خود را به توجه اعلام کنند. آن ها می دانند که اگر قربانی باشند، پدر و مادر به آن ها محبت می کنند. در نتیجه حتی اگر هیچ آسیبی ندیده باشند، باز هم تظاهر به آسیب دیدگی می کنند.

تمایل نداشتن به تنهایی خوابیدن

بعضی از کودکان اتاق جداگانه دارند اما معمولاً کودکانی که نیاز به توجه دارند، از تنهایی خوابیدن می ترسند و به آن مقاومت نشان می دهند. آن ها دوست دارند از لحاظ جسمی نزدیک به پدر و مادرشان باشند، در آغوش آن ها بخوابند و در نتیجه هرگز به اتاق تنها نمی روند.

تظاهر به فراموش کردن چیز ها

بعضی از کودکان از روی عمد و هدف، خودشان را به فراموشی می زنند زیرا می دانند که والدین باید به آن ها یادآوری کنند و این یادآوری یک نوع توجه به آن ها محسوب می شود

پرت کردن چیز های مختلف

پرت کردن لوازم یکی از راحت ترین راهکار ها برای کودک در جلب توجه است. او دوست دارد همه چیز را دور بریزد تا توجه همه را جلب کند.

ساکت بودن

اینکه بدانید کودکتان ساکت و غمگین یکجا نشسته، قطعا تحمل شرایط را برایتان سخت می کند. گاهی اوقات کودک خودش را به غمگینی می زند و حالت ناراحت به خودش می گیرد تا با انجام این کار توجه شما را جلب کند و شما حالش را بپرسید و این رفتارش نشان دهنده این است که نیاز به توجه دارد.

درپایان گفتنی است کودکان در هر شرایطی به توجه نیاز دارند و برخی رفتارهایی که انجام می‌دهند برای جلب توجه است و در صورتی‌که به این موارد توجه نشود، می‌تواند آثار سویی در اینده کودک داشته باشد./ آنا

 

 

 

 

 

 

کپی