اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

روش‌های ترک عادات بد در کودکان

روش‌های ترک عادات بد در کودکان

کودکان گاهی عادات تکرار شونده بدی دارند که نیاز ضروری به توجه والدین دارد تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

ناخن جویدن، دست توی بینی کردن، زبان درازی و انگشت در دهان کردن و ... رفتارهایی است که برخی کودکان انجام می‌دهند و والدین از این رفتار نارحت و عصبانی می‌شوند.

کودکان از اعمال خود بی اطلاع هستند؛ از این رو آن ها نسبت به توسعه عادات ناسالم بسیار آسیب پذیر هستند و اگر این روش‌ها در مراحل ابتدایی ادامه داشته باشد، تبدیل به عادت می‌شود و ترک آن دشوار خواهد بود.

 

نکاتی که به ترک عادت‌های کودک کمک می‌کند


بی توجهی

توجه زیاد به عادت بد و تنبیه کودک ممکن است تاثیر منفی داشته باشد. او با توجه به توجهات، تشویق خواهد شد که این رفتار را تکرار کند. از این رو در ابتدا بهتر است که از توجه به عادت آزار دهنده اجتناب کنید و اجازه دهید کودک با زمان، خودش بزرگ شود.

نظام پاداش

پاداش دادن به کودکان زمانی که عادات خوب دارند و از رفتار بد آگاهانه اجتناب می‌کنند، یک استراتژی عالی است. این کار به آن ها نشان می‌دهد که رفتار خوب آن ها مورد توجه قرار گرفته است.

آموزش

کودکان تنها زمانی عادات بد خود را ترک می‌کنند که بخواهند. از این‌رو باید به آنها بفهمانید عادت رفتاری بدشان چه عواقبی به دنبال خواهد داشت البته با بلوغ، کودک نوپا این دلایل را درک خواهد کرد و به طور طبیعی به این عادت بد توجه خواهد کرد و آن را رها خواهد کرد.

ایجاد حس اعتماد

ایجاد حس اعتماد به کودک، حمایت و دوست داشتن او با صبور بودن و حساسیت به ثبات احساسی مهم است. به کودک خود فرصت تصمیم‌گیری را بدهید، این به توسعه مهارت های او و اعتماد و تصمیم گیری کمک می‌کند. درک این که چه چیزی درست است و چه چیزی اشتباه است، خوب و بد بودن در کودکان از روزهای اولیه شان به آن ها کمک می کند تا ارزش های مناسب، عادت ها و رفتار خود را توسعه دهند. تلاش های صبورانه از شما به عنوان والد، به شکستن عادات بد کودکان کمک می کند. این شعار ایده آل برای رشد کودک است.

خانواده‌هاباید بدانند برای تربیت صحیح کودک به هیچ عنوان از تبیهات بدنی و اجبار استفاده نکنند زیرا این روش‌های جبرگونه به هیچ عنوان خروجی خوبی نخواهد داشت برعکس موجب تشنج هم می‌شود. احساس روابط دوستانه و صمیمیت با کودک و آموزش از روش‌های داستان‌گویی روشی است در شرایط مختلف برای تربیت کودک و ترک رفتارهای نادرست، همیشه تاثیرگذار بوده است./ آنا

 

 

 

 

 

 

کپی