اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دیدارهای قالیباف با مراجع تقلید در قم

اصلاح ساختار بودجه و بورس از موضوعات مهم مجلس است

اصلاح ساختار بودجه و بورس از موضوعات مهم مجلس است

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی امروز پنج شنبه در سفر یک روزه وارد قم شد. دیدار با حضرات آیات نوری همدانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی از مراجع عظام تقلید و همچنین آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین از جمله برنامه‌های این سفر اعلام شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات کشور، گفت: مشکلات کشور از نبود امکانات نیست.
محمدباقر قالیباف روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله سبحانی از مراجع تقلید در قم، با بیان اینکه در مجلس از اجماع مطلوبی وجود دارد، افزود: این به این معنا نیست که همه یک جور فکر کرده و روش یکسان دارند بلکه به این معنا است که مجلس در موضوعات مهم، اساسی، امنیت ملی و حل مشکلات مردم یکپارچگی داشته و همه اتفاق نظر دارند که این موضوع اغراق آمیز نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: برای مثال وقتی ۲۴۵ نفر در یک جلسه حضور دارند و برای موضوع مهمی رأی گیری می‌کنیم، بالای ۲۰۰ رأی می‌آورد؛ البته ممکن است در روش‌ها و چگونگی انجام کار نظرات مختلف باشد اما همواره وحدت و انسجام در مجلس وجود دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه در مجلس موضوع اقتصاد و فرهنگ را اولویت اساسی خود قرار داده‌‌ایم، عنوان کرد: نظارت در مجلس فعلی نسبت به قانونگذاری اولویت دارد چرا که قوانین مستحکمی در مجلس به تصویب رسیده و ابلاغ شده و یک دهه از آن گذشته اما یا اجرا نشده و یا ناقص اجرا شده که با نظارت آن را پیگیری می‌کنیم.
قالیباف با اشاره به طرح تولید مسکن که حدود یک سال روی آن کار شد، یادآوری کرد: با آغاز به کار دولت جدید، این قانون ابلاغ و ثبت نام‌ها از طریق سامانه از روز گذشته آغاز شده است؛ البته مسکن از جنس کار دولتی نیست و می‌خواهیم مردم خودشان وارد کار شده و دولت صرفا زمین را فراهم کرده و تسهیل گری کند. باید شرایطی را فراهم کنیم که سرمایه‌های غیرمولد در حوزه مسکن، مولد شود و به تولید مسکن بینجامد.
رییس قوه مقننه در ادامه با اشاره به برخی مسائل فرهنگی، عنوان کرد: در این بخش‌ها کارهای خوبی در مجلس انجام شد، همچنین معیشت مناطق محروم را اولویت بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفتیم.

هشدار آیت‌الله سبحانی نسبت به پیری جمعیت

آیت‌الله جعفر سبحانی با تاکید بر اینکه امر فرزندآوری در کشور مساله مهمی بوده و آمار آن بسیار پایین است، گفت: با این وضع ممکن است در ۳۰ سال آینده میانگین جمعیت ۷۵ ساله شود در حالی که مملکت باید جوان باشد تا مردم در میدان کار و تولید حاضر شوند و این موضوع صرفا با قانون درست نمی‌شود.
وی روز پنجشنبه در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی در قم، در ادامه با اشاره به برخی تنش‌ها در منطقه بر لزوم روابط مبتنی بر ملایمت و دوستی بین کشورها تاکید کرد.
آیت الله سبحانی در پایان با انتقاد از تعطیلی منابر به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا خاطرنشان کرد: منبرها میان مردم تحول ایجاد می‌کرد و فرهنگ دینی ضعیف شده است که باید برای آن تدبیر شود.
احمد امیرآبادی فراهانی و مجتبی ذوالنوری نمایندگان قم در مجلس و بهرام سرمست استاندار این استان نیز در این دیدار حضور داشتند.

اصلاح ساختار بودجه و بورس از موضوعات مهم مجلس است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اولویت‌های نهاد قانونگذاری در کشور، کنترل رشد نقدینگی، اصلاح ساختار بودجه و بورس را از موضوعات مهم مجلس دانست.
محمدباقر قالیباف روز پنجشنبه در دیدار با رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، افزود: مجلس اقتصاد و فرهنگ را اولویت نخست خود قرار داده و در قانونگذاری و نظارت به آن تاکید می‌کند که بر این اساس نظارت‌های ستادی و میدانی نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس، هیات رییسه و رییس مجلس انجام می‌گیرد.
وی با اشاره به تصویب قانونی در حوزه جمعیت و خانواده، اشتغال عمومی و رفع موانع اشتغال در مجلس، عنوان کرد: در حوزه سیاست خارجی نیز قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اجماع برای حل مشکلات مردم بین سه قوه وجود دارد، خاطرنشان کرد: هرچند ممکن است در روش‌ها اختلاف نظر وجود داشته باشد، که البته منجر به انتخاب بهترین راه می‌شود و هم افزایی ایجاد می‌کند.
قالیباف همچنین ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد نبی اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ص) و نیز گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله محمد یزدی رئیس فقید جامعه مدرسین، عنوان کرد: نامه مفصلی که از جامعه مدرسین دو ماه بعد از تشکیل مجلس یازدهم ارسال شد، نامه دقیقی بود که تک تک موضوعات اصلی آن نامه از اولویت‌های مجلس قرار گرفت.

اصلاح رویکرد مدیریتی کشور نیاز به ریل‌گذاری در مجلس دارد

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه اصلاح رویکرد مدیریتی کشور نیاز به ریل‌گذاری در مجلس دارد، گفت: در سال‌های بعد از انقلاب نیاز داریم مسیر مدیریتی را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف آن را مشخص کنیم لذا باید به دردهای کلان کشور رسیدگی شود.
آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری روزپنجشنبه در دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی در قم، مساله سیاست جمعیتی ابلاغ شده از سوی رهبری را بسیار مهم برشمرد و افزود: جمعیت ما رو به پیری می‌رود و این به خاطر شعاری است که مدت‌ها تحت عنوان «فرزند کمتر، زندگی بهتر» رواج یافت البته عده‌‌ای هم بهانه‌هایی نظیر تربیت و معیشت فرزندان مطرح می‌کنند لذا مسأله جمعیت دغدغه جدی است.
نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ضمن اینکه سلاح و ادوات نظامی یک موضوع مهم برای رویارویی با دشمن است، یکی از تسلیحات ما در مقابله با طراحی‌های دشمن جمعیت جوان محسوب می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت اشتغال عمومی به عنوان یک موضوع جدی گفت: گاهی می‌بینیم دو یا سه فرزند از یک خانواده بیکار هستند و از طرفی آن زمان که فرزندان راه پدر را دنبال می‌کردند گذشته و روستاها مقداری از جمعیت خالی شده‌‌اند که به خاطر عدم حمایت از روستا و کشاورزی بوده است که آن هم نیازمند قانون است.
بوشهری نظارت مجلس را ظرفیت مهمی برای این نهاد دانست و افزود: مسئولیت نمایندگان قم صرفا برای استان قم نیست بلکه نسبت به کل کشور مسئول هستند پس نوع نظارت نمایندگان باید ملی باشد از این رو شما که به عنوان وظیفه اصلی به وزرا رأی اعتماد داده و آنها را نظارت می‌کنید، ظرفیت بسیار بالایی دارید که اگر درست ریل گذاری کنید مسائل برطرف می‌شود.
امام جمعه قم در ادامه با بیان اینکه زمانی که جزئی نگری کنیم و از کلیات غافل بمانیم، مسائل جزئی نیز محقق نمی‌شود، نیاز به تحول در مسائل اداری و انقلاب در این حوزه را ضروری دانست و اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در برخی بخش‌ها نیز باید انقلاب می‌شد که نشد که یکی از آنها مسائل اداری و نظارت بر عملکردها است.
رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تقویت قانون مداری میان مردم و مسائل فرهنگی را از مسائل کلیدی دانست و خاطرنشان کرد: اولویت کاری ما در شرایط شیوع کرونا رسیدگی به مسائل درمانی کرونا است، همچنین تأکید می‌کنم نظارت مجلس بر دستگاه‌های فرهنگی و قانون گذاری در این حوزه می‌تواند بسیار مهم باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه جامعه مدرسین در تاریخ ۸ مرداد ماه ۹۹، نامه مفصلی به عنوان تبریک برای رییس مجلس نگاشت گفت: نامه مفصلی از سوی کارگروهی در جامعه مدرسین به دلیل اهتمام به موضوعات مجلس، سیاست داخلی و خارجی و مسائل کشور خدمت شما ارائه شد که شما نیز در ۲۶ شهریورماه ۹۹، پاسخ محبت آمیزی به این نامه دادید و مسائل مطروحه را به عنوان اولویت‌های مجلس به کمیسیون‌ها دادید که ما این را به فال نیک گرفتیم.
رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه این جامعه سابقه‌‌ای ۶۰ ساله یعنی بیش از نیم قرن دارد، عنوان کرد: این جامعه در نهضت امام خمینی (ره) نقش برجسته‌‌ای داشته و با ایشان از پیش از انقلاب و تاکنون با رهبر معظم انقلاب همکاری و همراهی کرده است و تا جایی که بتوانیم برای نظام اسلامی تلاش می‌کنیم.
وی با بیان اینکه مجددا نامه دیگری در خصوص مسائل روز نگاشته شده که تقدیم شما می‌شود و پیگیر نکات و اولویت‌های مطرح شده که دغدغه نمایندگان مجلس نیز است، خواهیم بود گفت: مجلس یازدهم همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، مجلسی انقلابی و قوی است لذا انتظار داریم خروجی کار مجلس در تدوین قوانین، الگویی برای مجلس تراز انقلاب اسلامی باشد.
بوشهری دو ماموریت اصلی قانونگذاری و نظارت را متوجه مجلس دانست و افزود: علاوه بر کمیسیون اصل نود که به شکایات و مسائل اداری نظام می‌پردازد، کار کلیدی دیگر قانونگذاری است که عرصه بسیار مهمی در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و نوعی اصل حاکم به شمار می‌رود که البته شورای نگهبان نیز در این مسیر حائز اهمیت است.
وی همچنین موافقتنامه‌ها و مقاوله نامه‌های خارجی را بسیار مهم عنوان کرد که مجلس عهده دار آن است و ادامه داد: اگر گره‌‌ای مثل گرانی کالاها و کاهش ارزش پول ملی در مسائل کشور می‌بینیم نگاه‌ها به سمت مجلس می‌رود که چه قوانین موثری را تصویب می‌کند تا از این گردنه عبور کنیم.

دولت نقش تسهیل‌گر در تولید مسکن خواهد داشت

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نقش تسهیل‌گر در تولید مسکن دارد، گفت: مجلس با ۸ ماه تلاش توانست قانون تولید مسکن را به تصویب برساند که در این مسیر نقاط ضعف و قوت مسکن مهر شناسایی و مردم مبنا قرار داده شدند و دخالت دولت به حداقل رسیده است.
محمدباقر قالیباف روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید در قم، افزود: با اجرای این قانون، دست انبوه سازان برای تولید مسکن باز شده تا موضوع ساخت مسکن حل شود که در همین راستا در ۲۴ ساعت گذشته سامانه‌‌ای برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مسکن راه اندازی شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: مجلس یازدهم شورای اسلامی از ترکیب خوبی شامل نیروهای جوان، انقلابی، خلاق، تحصیلکرده و با رویکردهای دانش بنیانی و کارآفرینی در بخش‌های مختلف و جمعی از افراد با تجربه در سطوح مختلف مانند کسانی که سابقه وزارت، مدیریت اجرایی، استانداری و فرمانداری دارند تشکیل شده و این مجلس به لحاظ خلاقیت و تجربه کاری جزء مجالسی است که نمایندگان با ترکیب خوبی کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس یازدهم نسبت به مجالس گذشته همواره در برخی موضوعات اساسی اتفاق نظر دارد، اظهار داشت: البته کار کارشناسی و مباحثه مختلف درباره موضوعات انجام می‌شود که در نهایت اجماع نظر میان نمایندگان وجود دارد.
وی با اشاره به حوزه نظارتی ستادی و میدانی و ارتباط با مردم به عنوان یکی از اولویت‌های مجلس نسبت به قانونگذاری، اظهار داشت: تلاش داریم خواسته‌های مردم را در دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی نمایندگی کنیم و تاکنون مسیر خوبی را طی کرده‌‌ایم البته سازماندهی چند ماهه ابتدایی مجلس در بخش‌هایی باعث کُندی کار شد ولی توانستیم با استفاده از رهنمودهای رهبری در دو نوبت دیدار ویدئوکنفرانسی با نمایندگان، اولویت خود را اقتصاد و معیشت و توجه به مسائل فرهنگی قرار دهیم.
قالیباف در ادامه با اشاره به تصویب قانونی برای رفع موانع اشتغال در دو هفته گذشته، عنوان کرد: این قانونگذاری اتفاقی بزرگ در مسیر روند اخذ مجوزها بود چرا که تا پیش از این مردم باید با حضور در اداره‌های مختلف و گذشت چند سال به دنبال دریافت مجوز برای ایجاد یک شغل بودند که مشخص نبود چه زمانی به نتیجه می‌رسند. لذا از طرفی مردم را به سرمایه گذاری دعوت می‌کردیم ولی از سوی دیگر سختی اعطای مجوز، کارآفرینان را از ادامه کار باز می‌داشت.
وی با بیان اینکه اکنون با تصویب این قانون، اداره‌های دولتی و مسئولان باید دنبال مردم راه بیفتند، ابراز داشت: بر اساس این قانونی گروهی برای آغاز کار خود صرفا اطلاعات را وارد سامانه کرده و کار خود را آغاز می‌کنند و گروه دیگر که قصد دارند مشاغلی در حوزه‌های امنیتی، بهداشت و سلامت و محیط زیستی ایجاد کرده و نیازمند کسب تأیید از بخش دولتی هستند طی یک فرصت زمانی جهت دریافت تأیید، کار خود را آغاز می‌کنند لذا این قانون تحول عظیمی در حوزه اشتغال و معیشت ایجاد می‌کند.
قالیباف با اشاره به اهتمام مجلس به اصلاح ساختار بودجه، تاکید کرد: در جریان این اقدام توجه به مناطق محروم و تمرکززدایی از تصمیمات مرکزی، توجه به نقاط دوردست، روستاها و حاشیه‌های شهرها که بیش از ۲ هزار نقطه هستند به طور مستقیم در بودجه پیش بینی شد همچنین موضوع آب و جاده روستایی که تبدیل به معضلی شده بود مد نظر قرار گرفت.
وی با تاکید بر توجه ویژه مجلس به پیوست عدالت و شفاف سازی، عنوان کرد: در بخش نظارتی سرکشی‌های منظمی از سوی رئیس مجلس، هیأت رئیسه و نمایندگان انجام می‌شود و روزهای سه شنبه هر هفته را به نظارت اختصاص داده‌‌ایم تا بتوانیم گزارش دستگاه‌ها را دریافت کرده و بر عملکرد سازمان‌هایی که خارج از برنامه عمل می‌کنند نظارت کنیم.
قالیباف با اشاره به موضوعات فرهنگی نیز بیان کرد: توجه به اعتبارات آموزشی اعم از دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و فرهنگ عمومی و دینی در بودجه ۱۴۰۰ با افزایش ۲. ۵ برابری نسبت به قبل یکی از اقدامات مجلس بود که البته به خاطر حجم نقدینگی ممکن است این افزایش رقم باز هم اثرگذاری چندانی نداشته باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوزه سیاست خارجی و تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اظهار داشت: تا پیش از این مجلس درباره موضوع هسته‌‌ای در انفعالی به سر می‌برد که با تصویب این قانون و تأکید رهبری بر اجرای آن، توانست مبنای دولت‌ها برای حل موضوعات هسته‌‌ای شود.
وی افزود: اکنون کسانی که در خارج از کشور در حال مذاکره با ما هستند؛ اعم از ۱+۴، شورای امنیت و سازمان ملل و آژانس هسته‌‌ای متوجه شده‌‌اند که قانونی در مجلس به تصویب رسیده که به دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه استحکام و قدرت برای رویارویی با مذاکره کنندگان را می‌دهد.
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کنترل افزایش نقدینگی، کسری بودجه و بورس از اولویت‌های همکاری ما با دولت جدید برای کنترل قیمت‌ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، خاطرنشان کرد: با اطمینان عرض می‌کنم دست دلالانی که از ارز دولتی که برای رفاه مردم در کالاهای اساسی قرار داده شده استفاده می‌کنند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد.

برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر مهمترین کار مجلس است

آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید روایتی از امام علی (ع) را مورد توجه قرار داد و گفت: مهم‌ترین کار شما در مجلس شورای اسلامی برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.
آیت الله نوری همدانی روز پنجشنبه در دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: امام علی (ع) نقل است که امام علی (ع) فرمود اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه‌ای را از دهان مورچه‌ای نمی‌گیرم و این امام همام برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم‌ترین کار شما نیز برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.
این مرجع تقلید ادامه داد: توجه کنید کاری که می‌کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می‌شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهم است که نباید آن را ترک کنید.
وی اظهار داشت: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی‌شود از این رو توفیقی که به شما داده شده بسیار مهم است به خصوص که طبق فرمایش امام (ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید.
این مرجع تقلید ادامه داد: امام (ره) در ۱۰ بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده‌‌اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده‌‌اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد لذا همه شما درباره صحنه‌های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف مربوط به آن را انجام دهید.
وی افزود: امام علی (ع) در خطبه‌‌ای فرمودند شما مسوول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود آغاز کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه‌‌ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده‌‌ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، اظهار داشت: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام (ره) نیز همین بود. از این رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه‌‌ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه‌‌ای برای ظهور امام زمان (عج) است.
وی در ادامه با بیان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از سوی مردم برای شما است، یادآور شد: شما باید خود را برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجایی که عزت از آن خدا، پیغمبر (ص) و مومنان است شما باید آن را در برابر دشمنان حفظ کنید.
این مرجع تقلید ادامه داد: من رسانه‌های داخلی و خارجی را دنبال می‌کنم و می‌دانم کار شما بسیار مهم است و دشمن نیز در برابر شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه‌‌ای از فکر علیه ما بیکار نیستند از این رو لحظه‌‌ای نباید بی‌تفاوت بود.
وی همچنین با اشاره به نامه امام علی (ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او نیز شد، گفت: نامه ۵۳ نهج البلاغه در سازمان ملل به عنوان یک منشور کامل است لذا جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی (ع) به مالک می‌فرمود: مالک! دل خود را از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است.
آیت الله نوری همدانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی‌ها حضور داشته و علما نیز تلاش داشتند نسبت به آنها مانند ایرانیان مسلمان رفتار کرده و هیچگاه سختگیری برای آنها وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آنها سپری در برابر دشمن است از این رو باید به آنها توجه کرد. چنانچه در جنگ تحمیلی نیز همین مردم در عرصه‌های جنگ حاضر شدند.

برای حل مشکلات معیشتی مردم اجماع وجود دارد

رییس مجلس شورای اسلامی ظرفیت‌های کشور برای حل مشکلات را مورد توجه قرار داد و نسبت به وجود اجماع مسئولان برای حل مشکلات معیشتی مردم اشاره کرد.
محمدباقر قالیباف در دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س)، افزود: امروز هم مانند زمان جنگ که همه می‌دانستیم باید مقابل دشمن بجنگیم برای حل مشکلات معیشتی اجماع وجود دارد اگرچه که در روش‌ها و استفاده از ابزارهای مختلف اختلاف نظرهایی وجود دارد.
وی با بیان اینکه امروز در کشور موظف به همکاری با یکدیگر هستیم، اظهار کرد: ما محکوم به موفقیت هستیم اما در شرایط کنونی کشور همدلی و هماهنگی قوا کفایت نمی‌کند و باید برای حل مشکلات مردم هم‌افزایی میان همه وجود داشته باشد.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم، گفت: ما در مجلس تلاش می‌کنیم صدای افرادی باشیم که در سال‌های گذشته مشکلات معیشتی زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده‌است و اکنون باید برای رفع مشکلاتشان کار کنیم.
قالیباف با بیان اینکه ما در جایگاه سران قوا هر هفته چند ساعت برای بررسی مشکلات مردم جلسه مشترک برگزار می‌کنیم، افزود: امیدواریم بتوانیم با همکاری هر چه بیشتر باری از دوش مردم برداریم.

دشمنان از همفکری سران قوا درایران ناراحت هستند

ولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) وحدت و همدلی سران دولت، مجلس و قوه قضاییه را نعمت بزرگ خداوند در این دوره دانست و گفت: دشمنان از اینکه سران قوا با هم همفکر و متحد هستند ناراحت است و ما باید از این نعمت الهی به خوبی بهره ببریم.
آیت الله سیدمحمد سعیدی در دیدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت، با اشاره به لزوم مدیریت هماهنگ امور کشور در شرایط کنونی، افزود: امروز همانطور که مقام معظم رهبری هم تاکید دارند رفع مشکلات معیشت مردم از مهمترین مسائل است و باید از هماهنگی قوای سه گانه برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم استفاده کرد.
وی با بیان اینکه محبت اهل بیت سکوی پرش به سمت خداست و ما با آن بزرگواران به خدا تقرب می‌جوییم، اظهار کرد: معرفت اهل بیت (ع) درجات بالایی دارد که شاید از دسترس ما خارج باشد ولی قابل انکار نیست.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه محبت اهل بیت (ع) و برائت از دشمنان اهل بیت (ع) در کنار هم هستند افزود: محبت و برائت در هر زمان مصادیقی دارد و همانطور که وحدت مسلمانان باعث تقرب به خدا می‌شود برائت همه مسلمین از دشمنان اسلام نیز رضای خدا را به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه حب و برائت قلبی به تنهایی کافی نیست، افزود: همانطور که باید محبت خود به اهل بیت (ع) را ابراز کنیم باید برائت از دشمن را هم بیان کنیم و در مقابل دشمن وحدت داشته باشیم.
وی با اشاره به مشکلات معضلات فرهنگی کشور اظهار کرد: در این زمینه شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور برنامه‌های خوبی را دنبال می‌کند که نیازمند حمایت و پشتیبانی و اختصاص امکانات بیشتری است و مجلس می‌تواند با تخصیص بودجه این شورا را تقویت کند.

قانون راهبردی لغو تحریم‌ها قدرت چانه‌زنی ایران را افزایش داد

رییس مجلس با اشاره به مساله هسته‌ای گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردیم که یکی از خلاءهای جدی بود و توانست برای کشور تولید قدرت کند و امروز می‌بینیم در جریان مذاکرات وین، همین قانون است که دست مذاکره‌کنندگان را باز و قدرت چانه‌زنی ایران را افزایش داده است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمدباقر قالیباف روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید قم، افزود: در جریان مذاکرات همواره وزارت خارجه آمریکا به ایران می‌گفت این اقدامات در اختیار ما نیست و کنگره تصمیم گرفته و ما نمی‌توانیم چیزی بگوییم و اکنون تصویب این قانون در مجلس قدرت دیپلمات‌های ما را افزایش داده و زیر بار هر ادعایی از سوی آنها نمی‌رویم.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه جهت گیری مجلس بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به دو موضوع اقتصاد و فرهنگ اختصاص یافته است، یادآور شد: در مدت کاری مجلس و موضوع نظارتی، طرح‌ها و لوایحی که در جهت مسائل اقتصادی و فرهنگی است را سرلوحه قرار دادیم برای مثال در حوزه اقتصادی موضوع مسکن را در نظر گرفتیم و تلاش کردیم اشکالات مسکن مهر را برطرف کرده و نقاط قوت آن را تقویت کنیم که به زودی در این حوزه با همت دولت اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تصویب طرح تسهیل صدور مجوز برخی کسب و کارها، یادآور شد: مردم در گذشته برای ایجاد یک شغل برای مثال احداث یک دامپروری باید بیش از ۹۰ بار به دستگاه‌های دولتی در ارگان‌های مختلف مراجعه می‌کردند تا مجوز بگیرند که ما کاملا موضوع را برعکس کردیم.

قالیباف همچنین با بیان اینکه در حوزه معیشت کرونا یک نوبت سبد معیشتی برای خانواده‌ها در نظر گرفتیم، تدبیری برای مالیات مسکن‌های خالی اندیشیده و اقداماتی در حوزه بورس داشتیم، گفت: در دستور کار داریم تا بتوانیم یارانه‌‌ای را که عملا نصیب دلالان می‌شود با تدبیری برای افزایش قدرت خرید مردم مستضعف استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به افزایش بودجه حوزه فرهنگی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به ۲. ۵ برابر، عنوان کرد: همچنین با همکاری دولت تلاش داریم افزایش ماهانه نقدینگی را کنترل کنیم تا بالا نرود که همین امر باعث افزایش قدرت خرید می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وضعیت قوه مقننه اظهار داشت: در مجلس یازدهم نیروهای انقلابی با یک ترکیب جمعیتی مناسب به فعالیت می‌پردازند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بافت مجلس را اغلب نیروهای جوان تحصیلکرده، متدین و مومن تشکیل داده‌‌اند که به مجلس نشاط جوانی توأم با روحیه انقلابی می‌دهند و بخش عمده دیگر نیز مدیران باتجربه گذشته در حوزه اجرایی هستند که شناخت عمیقی از مشکلات کشور دارند، ابراز داشت: در میان نمایندگان مجلس چند وزیر، استاندار، فرماندار، معاونان وزرا و اساتید برجسته سابق را داریم لذا در حوزه کارشناسی اقتصادی، فرهنگی، صنعتی و دانش بنیان نیروهای بسیار با کیفیت و بروزی داریم که فرصت مغتنمی است.

قالیباف همچنین در این دیدار ضمن تبریک ایام هفته وحدت، میلاد نبی اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، گفت: بسیار خرسندم بعد از مدت مدیدی که به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی ایجاد شده و کم توفیق بودیم، توانستیم خدمت حضرتعالی برسیم، در غیر این صورت در هر کجا خدمت می‌کردیم سالی دو نوبت خدمت شما رسیده و از رهنمودها و توصیه‌های شما استفاده می‌کردیم.

همه باید به حل مشکلات کشور کمک کنیم

آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید تاکید کرد: کشور در شرایطی قرار دارد که همه باید در روند حل مشکلات آن کمک کنیم.
آیت الله علوی گرگانی روز پنجشنبه در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: از پیامبر (ص) و ائمه (ع) روایتی درباره شکر نعمت است که ایشان فرمودند بهترین راه شکر هر نعمتی این است که در همان راهی که خدا می‌خواهد مصرف شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر نارضایتی از سوی مردم وجود دارد به دلیل این است که حق مردم داده نشده پس باید میان آنها باشیم و حق مردم را ادا کنیم.
این مرجع تقلید با اشاره به وضعیت کشور، گفت: در حال حاضر کشور در شرایطی قرار گرفته است که نیاز بسیار به کمک و مساعدت دارد که البته شما به تنهایی نمی‌توانید و همه ما باید به حل آن کمک کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در شرایطی هستیم که چند مطلب حساس باید رعایت شود، عنوان کرد: در وهله اول سعی کنید همواره میان مردم باشید یعنی علاوه بر حفظ تقوا سعی کنید میان مردم باشید.
آیت الله علوی گرگانی افزود: اوایل انقلاب که پیروز شدیم، روسایی انتخاب شدند و زمانی که به گرگان رفتم دیدم جلساتی برگزار می‌شود که رؤسای مهم مملکتی هم باید حضور داشته باشند لذا تذکر دادیم مسئولان همواره باید در میان مردم باشند تا آنها شما را ببینند، دلگرم شوند و به شما کمک کرده و تنهایتان نگذارند از این رو به درد دل مردم گوش دهید تا بدانید چه می‌خواهند؟
وی همچنین مساله فرهنگ جامعه را بسیار مهم خواند و افزود: همه دنیا روی فرهنگ می‌گردد و اگر فرهنگ جامعه‌‌ای از دست برود به فاصله گرفتن مردم از مسئولان می‌انجامد که بالاترین عذاب است. کار باید به دست مردم پیش برود لذا اگر آنها کنار مسئولان نباشند کاری از پیش نخواهد رفت.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به اهمیت موضوعات اقتصادی و معیشتی خاطرنشان کرد: وقتی خبردار شدم افراد لایقی در رأس کار آمده‌‌اند خوشحال شدم و اکنون انتظار داریم هرچه زودتر آثار و برکات این حضور را ببینیم./ ایرنا

کپی