اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

طراحی گلخانه فناورانه برای زندگی آپارتمانی

طراحی گلخانه فناورانه برای زندگی آپارتمانی
میترا جلیلی خبرنگار

این روزها زندگی آپارتمان نشینی، بشر را از گیاهان و طبیعت دور نگه داشته و گاه فرصت یا تجربه چندانی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی نداریم. اینجاست که فناوری با ارائه یک گلخانه داخلی رومیزی به‌نام Plantee به کمک شما آمده است.

 پیش از این نیز دنیای فناوری گلخانه‌هایی همچون iHarvest, Rotofarm و Click & Grow 25 را به بازار ارائه داده بود، ولی این گلخانه‌ها تنها مختص پرورش سبزیجات بود. این درحالی است که با کمک Plantee می‌توان گل‌های زینتی مناطق گرمسیری را  بخوبی پرورش داد و از آنها مراقبت کرد.
این گلخانه آلومینیومی دارای یک صفحه نمایش ۷ اینچی است که می‌توان از طریق آن بر سیستم کنترل داشت و نظارت کرد. این سیستم همچنین زمان آبیاری، کوددهی و... را نیز اعلام می‌کند تا گیاه تشنه نماند و نیازهای تغذیه‌ای آن برطرف شود.
در این گلخانه تعدادی لامپ ال ای دی Osram Duris نیز برای تأمین روشنایی به کار رفته و از آنجا که تعدادی سنسور دارد می‌تواند میزان دما و رطوبت خاک را بخوبی اندازه‌گیری کند و در صورت نیاز از مخزنی که در اختیار دارد، آب برداشت کند. به این ترتیب حتی اگر مدتی هم در خانه نباشید نگرانی بابت گیاهان خود ندارید تنها کافی است مخزن را پر کنید و راهی سفر شوید تا این گلخانه فناورانه بقیه کارها را انجام دهد. در Plantee می‌توان ارکیده، بونسای، توت فرنگی، فلفل قرمز، ساکولنت‌ها و سبزیجات را پرورش داد. در این گلخانه چرخه نور و تاریکی هم بخوبی رعایت می‌شود تا گیاه نور کافی دریافت کند.
این گلخانه همراه با یک اپ ارائه می‌شود و اکنون در سایت «کیک استارتر» به همراه یک بسته خاک، بذر و کود با بهای ۸۹۹دلار در حال پیش فروش است، اگر همه چیز بخوبی پیش برود این گلخانه در فوریه /مارس ۲۰۲۲ راهی بازار خواهد شد.

کپی