اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

امسال ۳۵۴ طرح اشتغال مددجویی در ماکو اجرایی می‌شود

امسال ۳۵۴ طرح اشتغال مددجویی در ماکو اجرایی می‌شود

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو گفت: طبق دستورالعمل ابلاغی، امسال برنامه این نهاد در شهرستان ایجاد فرصت اشتغال برای ۳۵۴ طرح مددجویی است که به این منظور، ۱۸۰ میلیارد ریال تسهیلات تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

محمد محمدنژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در نیمه نخست سال جاری نیز ۱۱۱ طرح اشتغال با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون ریال ایجاد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: دامپروری، پرورش طیور، مشاغل صنفی و خدماتی از جمله طرح های اشتغال‌زا طی سال جاری در شهرستان ماکو است.

به گزارش ایرنا، کمیته امداد امام خمینی (ره) چندین سال پیش سیاست‌های اشتغال مددجویان تحت حمایت را با اولویت مناطق مرزی، محروم و روستایی و اعطای امتیاز ویژه به برخی از مددجویان ابلاغ کرد.

بر اساس این سیاست ها، از طریق استعدادسنجی، آموزش‌های فنی وحرفه‌ای و اعطای وام، زمینه توانمندسازی، خوداتکایی، استقلال اقتصادی افراد و خانوارهای نیازمند فراهم می شود تا نیازمندان در تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی نقش موثری داشته باشند.

در این بخشنامه مناطق مرزی، محروم و روستایی در اولویت اجرای طرح‌های اشتغال قرار دارد و طرح های متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه یا طرح های منجر به مهاجرت معکوس از شهر به روستا حمایت می‌شود.

علاوه بر این به مددجویان مجری طرح‌های اشتغال دانش‌بنیان و کارآفرین و طرح‌های مربوط به اشتغال مردانی که با زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد ازدواج کنند یا سرپرستی ایتام را بر عهده گیرند، امتیاز ویژه اعطا می‌شود.

تعداد مددجویان این نهاد در ماکو یک‌هزار و ۶۵۴ خانوار است، اما بر اساس سیاست جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) و با هدف کاهش اثرات فشار اقتصادی به قشر ضعیف و طبقات پایین، ۹۷۱ خانوار جدید در قالب طرح تبصره ۱۴ تحت حمایت قرار گرفتند که این افراد تنها از خدمات ۲ برابری یارانه، وام‌های اشتغال در سال جاری بهره مند شدند.

کل جمعیت تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو با احتساب این افراد جدید ۲ هزار و ۶۲۵ خانوار با پنج هزار و ۹۰۴ نفر جمعیت است.

ماکو با بیش از ۱۰۵ هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی است./ایرنا 

کپی