اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بند 4 مصوبه دولت در استخراج رمزارز نیاز به بازنگری دارد

بند 4 مصوبه دولت در استخراج رمزارز نیاز به بازنگری دارد
عباس آشتیانی عضو انجمن بلاک چین و رمزارز ایران

به‌تازگی رئیس جمهوری درباره رمزارزها و اهمیت ساماندهی آنها گفته ضرورت دارد با همکاری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذیربط، مقررات استخراج رمزارزها بازنگری شود.

 در این زمینه باید گفت که البته قوانینی برای استخراج رمزارز وجود ندارد و فقط مصوباتی از سوی هیأت وزیران در دولت وقت تصویب شده و طبق قوانین بالادستی لازم الاجراست. اما چه بخش‌هایی از این مصوبه نیاز به بازنگری دارد باید گفت که در مصوبه دولت که در 13 مردادماه سال 98 مصوب شد بند 4 آن که درباره تعرفه برق و گاز است، مشکل دارد.در این بند تعرفه برق و گاز به‌صورت صادراتی محاسبه شده بنابراین برای فعالان حوزه استخراج رمزارز مقرون به صرفه نیست و همین نامعقول بودن تعرفه‌ها بود که موجب شد تا برخی به سمت فعالیت ‌های زیرزمینی مبادرت کنند پس این بند باید بازنگری شود. اگر تعرفه برق و گاز برای فعالان بخش خصوصی متعادل شود، فعالیت‌های زیرزمینی نیز برچیده می‌شود. تعرفه صادراتی برای برق و انرژی موجب شد که فعالان بخش خصوصی برای احداث ظرفیت‌های نیروگاهی نیز انگیزه سرمایه‌گذاری نداشته باشند و فرصت سوزی تاریخی برای بهره‌برداری از این صنعت ایجاد شود.
باید مردم اجازه داشته باشند تا بدون هرگونه رانت و تبعیضی به‌صورت برابر از بورس انرژی که محل عرضه و تقاضاست، استفاده کنند.اگر صنعتی سودآور باشد انگیزه برای پرداخت تعرفه‌های بالاتر هم طبیعی است اما با دستوری کردن نمی‌توان برای صنعتی سرمایه‌گذار جذب کرد. در 4سال  گذشته در این صنعت فرصت سوزی شد ولی امیدواریم با بازنگری بند 4 مصوبه هیأت دولت در زمینه استخراج رمزارز و تعرفه انرژی، فرصت سوزی برطرف شود. وزارتخانه‌های صمت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیرو مهم‌ترین وزارتخانه‌هایی هستند که در کنار بانک مرکزی و نهادهای ناظر درگیر استخراج رمزارز هستند و آنها می‌توانند در زمینه استخراج رمزارزها با یکدیگر تعامل کنند ولی به شرطی که چهارچوب‌های سفت و سخت و قوانین اشتباهی را به‌عنوان راهکار ارائه ندهند، چرا که مانند گذشته نتیجه‌ای جز عدم بهره‌مندی کشور از فرصت اقتصاد دیجیتال و درآمدهای مالیاتی و فرار سرمایه‌های مردم و تشویق به فعالیت ناشفاف را درپی نخواهد داشت. باید صنعت استخراج رمزارز نیز مانند دیگر صنایع دیده شود و جالب اینکه این صنعت شفاف‌ترین نوع کار و درآمد را در بین تمام زمینه‌های صنعتی دارد و کشور می‌تواند از درآمدهای مالی و مالیاتی و مزیت اشتغالزایی آن بهره‌مند شود فقط کافی است تبعیض نسبت به این صنعت برداشته شود، آن وقت شاهد فعالیت فعالان در این حوزه خواهیم بود.

کپی