اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

حوزه کشاورزی اردبیل تشنه آب، سرمایه‌گذاری و تسهیلات دولتی

حوزه کشاورزی اردبیل تشنه آب، سرمایه‌گذاری و تسهیلات دولتی

رئیس جمهوری و تنی چند از اعضای هیأت دولت امروز در هشتمین سفر استانی به استان اردبیل سفر می‌کند.

مردم استان اردبیل انتظار دارند که در جریان سفر یک روزه رئیس جمهوری به این استان، تأمین مالی طرح‌های آب‌محور و راکد بخش کشاورزی این استان مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه پیشنهادهای اجرایی به تصویب برسد.
به‌گزارش ایرنا، بخش کشاورزی استان اردبیل با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن محصول، ظرفیت‌های بالایی در زمینه تأمین امنیت غذایی کشور دارد ولی استفاده حداکثری از این توانمندی‌ها، نیازمند توجه ویژه دولت و سرمایه‌گذاری کلان در اجرا و تکمیل طرح‌های آب محور است. ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۴۰ هزار هکتار آن باغ، ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو زراعی اراضی دیم است که بخشی از این اراضی دیم را می‌توان با اجرای طرح‌های آب‌محور به آبی تبدیل کرد.
تأمین آب مهم‌ترین چالش بخش کشاورزی استان اردبیل
استان اردبیل همچون سایر مناطق کشور در پی تغییرات اقلیمی و خشکسالی چند سال اخیر با چالش اساسی تأمین آب برای اراضی زراعی رو‌به‌رو است و بر این اساس لازم است که طرح‌های آب‌محور مانند سامانه‌های نوین آبیاری نیمه تمام در این استان بسرعت تکمیل و به بهره‌برداری برسد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل در تشریح ظرفیت‌‎ها و نیازمندی‌های حوزه کشاورزی استان در بخش تأمین آب گفت: علاوه بر تکمیل و اجرای طرح‌های آب‌محور مانند سامانه‌های آبیاری نوین، طرح‌های اجرایی منجر به افزایش راندمان آبیاری و ارتقای عملکرد در تولید محصول نیز در این استان نیازمند حمایت است.
خلیل نیشکاد افزود: برای تأمین آب حوزه کشاورزی استان در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در قالب احداث سدها انجام شده ولی اجرای طرح‌های آبرسانی به مزارع در پایاب این سدها چندان موفق نبوده است.
وی بیان کرد: هم اکنون بخش کشاورزی استان اردبیل در زمینه تکمیل پروژه آب‌های مرزی در پایاب سدهای خداآفرین، عمارت و احمدبیگلو با پیشرفت فیزیکی متوسط بالای ۹۰ درصد نیازمند منابع مالی کافی است.
وی مجموع اراضی زراعی تحت پوشش این سدها را حدود ۴۲ هزار و ۲۰۰ هکتار اعلام کرد و ادامه داد: برای تکمیل طرح‌های آبیاری اراضی پایاب این سدها بالغ بر ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
سدهای معیشتی، مانع مهاجرت روستاییان
سدهای معیشتی و کوچک با مهار آب‌های جاری در مناطق روستایی و تأمین حداقل آب برای آبی کردن اراضی کشاورزی به‌عنوان سدی در برابر مهاجرت روستاییان به شهرها محسوب می‌شود که نیازمند توجه بیشتر و تکمیل طرح‌های نیمه تمام است.
به‌گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، از سنوات گذشته عملیات اجرایی بیش از ۳۰ سد معیشتی در این استان آغاز شده ولی به علت کمبود منابع مالی بهره‌برداری از آنها محقق نشده و این سدها در پی تعطیلی عملیات اجرایی، در حال تخریب است. وی اظهار کرد: در سه سال اخیر با تخصیص منابع استانی، هفت مورد از این سدها توسط سازمان جهاد کشاورزی در مرحله تکمیل قرار گرفته ولی برای جلوگیری از استهلاک بیشتر طرح‌های نیمه کاره و استفاده بهینه از سرمایه‌گذاری انجام شده، اهتمام جدی برای تأمین اعتبار و برقراری ردیف ملی برای تکمیل همه این طرح‌ها در بازه زمانی سه ساله لازم است.
نیکشاد اضافه کرد: هم اکنون ۲۲ سد معیشتی کوچک با ظرفیت پوشش ۱۰۰ تا ۲۰۰ هکتار اراضی در سطح استان نیازمند تأمین سه هزار میلیارد ریال اعتبار است که امیدواریم در جریان سفر ریاست جمهوری به این موضوع توجه شده و مصوب شود.
بزرگ‌ترین شهرک گلخانه‌ای کشور چشم انتظار تکمیل زیرساخت‌ها
استان اردبیل در صنعت تولید محصولات گلخانه‌ای و فضای سربسته برنامه‌ریزی انقلابی و خیز شتابان داشته و سطح گلخانه‌های فعال این استان از ۱۶هکتار در سال ۹۶ در مدت سه سال به حدود ۱۵۰ هکتار در سال‌جاری رسیده است.
رشد عملکرد احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای در استان اردبیل در چهار سال اخیر بیش از ۱۰۰۰ درصد بوده و طی سه سال اخیر نیز در بخش افزایش سطح احداث گلخانه در ردیف نخست کشوری قرار گرفته است.
شهرک گلخانه‌ای یک هزار و ۶۰۰ هکتاری مغان به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع گلخانه‌ای کشور ظرفیت جدیدی است که در چهار سال اخیر در بخش کشاورزی استان اردبیل در منطقه گرمسیری مغان در شمال استان ایجاد شده ولی تکمیل آن نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و تأمین انرژی است.
طرح‌های راکد حوزه کشاورزی استان اردبیل نیازمند تسهیلات
استان اردبیل به علت ظرفیت بالای سرمایه‎‌گذاری در همه بخش‌های تولید محصولات، جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی دارد و بر همین اساس سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های پرشمار در بخش کشاورزی این استان آغاز شده که تکمیل تعدادی از آنها به علت نیاز به تسهیلات بانکی، راکد و متوقف مانده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از احصای بیش از ۲۰۰ طرح نیمه‌تمام و راکد بخش کشاورزی این استان و برآورد نیاز آنها به منابع مالی و تسهیلات بانکی خبر داد و گفت: فعالسازی این طرح‌ها در اشتغالزایی، ایجاد امنیت غذایی و نیز تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور بسیار حیاتی است.

کپی