اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

حمله تروریست‌ها به سربازان سوری در قلب دمشق

حمله تروریست‌ها به سربازان سوری در قلب دمشق

در حالی که دولت سوریه، مخالفان دمشق و نمایندگان جامعه مدنی سوریه در قالب کمیته قانون اساسی این کشور از روز دوشنبه در ژنو به شور نشسته‌اند تا بخشی از بحران سوریه را با تدوین یک قانون اساسی جدید حل کنند، صبح دیروز حمله تروریستی به اتوبوس ارتش سوریه، پایتخت این کشور را لرزاند. در این حمله تروریستی که تا عصر دیروز هیچ کس مسئولیت آن را برعهده نگرفت، 14 سرباز جان باختند.

به‌گزارش «سانا» (خبرگزاری رسمی سوریه)، مطابق اطلاعاتی که ارتش سوریه اعلام کرده است، ساعت 6 و 45 دقیقه صبح دیروز چهارشنبه، زمانی که اتوبوس حامل سربازان ارتش سوریه قصد عبور از پل «الرئیس» در دمشق را داشت، دو بسته انفجاری که تروریست‌ها پیشتر به اتوبوس چسبانده بودند، منفجر شد که در نهایت 14 سرباز ارتش سوریه به‌خاطر جراحات ناشی از این انفجار کشته و دو نفر نیز زخمی شدند. بنا بر اطلاعات ارتش سوریه، نیروهای امنیتی این کشور در پی این حادثه تروریستی، بلافاصله در محل حاضر و موفق به کشف بسته انفجاری سومی شدند که به‌نظر می‌رسد، بعد از انفجار نخست از اتوبوس جدا شده بوده و عمل نکرده است. این انفجار بزرگ‌ترین انفجاری است که دمشق از سال 2017 تاکنون شاهد آن بوده است. سال 2017 حمله داعش به پایتخت سوریه منجر به مرگ 30 نفر شد.
بنا بر این گزارش، در پی این انفجار «محمد الرحمون»، وزیر کشور سوریه در سخنانی این حمله تروریستی را محکوم کرد و گفت: «این حمله در حالی رخ داده که اغلب اراضی سوریه از وجود تروریست‌ها پاک شده است. عاملان و طراحان این حمله که با بزدلی تمام آن را پی‌ریزی کردند، قصد داشتند تا جایی که ممکن است، به‌ تعداد بیشتری از مردم آسیب بزنند.» وی سپس خطاب به تروریست‌هایی که در موقعیت حساس کنونی این کشور در پی آشوب افکنی هستند، هشدار داد:«ما عاملان این حمله و کسانی که پشت آن قرار دارند را در هر کجایی که باشند، تحت تعقیب قرار خواهیم داد.»
در همین ارتباط «ایمان سوسن»، معاون وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه نیز در سخنانی به شبکه تلویزیونی «اخباریه» سوریه گفت:  «تروریست‌ها این مکان شلوغ و زمان پر رفت و آمد را برای انفجار انتخاب کردند، زیرا ذات آنها کشتار است و خواهان افزایش تعداد قربانیان خود از بین شهروندان بیگناه هستند. اما این دست جنایات مانع از تلاش‌های دولت سوریه برای به ثبات رساندن و ایجاد امنیت در کشور نمی‌شود.» وی مسئول اصلی این حادثه تروریستی را کسانی دانست که همواره علیه دولت سوریه توطئه افکنی کرده و در حال خدمت‌رسانی به اسرائیل هستند و به این افراد که آنان را «گمراه شده» خواند، توصیه کرد: «به سرزمین مادری خود بازگردند و ابزاری برای توطئه‌ها علیه کشور خود نباشند.» «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز به این حمله تروریستی واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن آن و ابراز همدردی با خانواده قربانیان، گفت: «اقدامات کور و بزدلانه تروریستی محکوم به شکست بوده و مطمئنا نمی‌تواند بر عزم دولت و مردم سوریه در مسیر مبارزه با تروریسم و آزادسازی سرزمین‌های اشغالی و ثبات این کشور خللی وارد کند.»
حمله تروریستی صبح دیروز در حالی رخ داد که سوریه در یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مقاطع تاریخی خود است و نمایندگان دولت ومخالفان آن در ژنو در حال انجام مذاکراتی برای تدوین قانون اساسی این کشور هستند. به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، «جنیفر فنتون»سخنگوی ویژه سازمان ملل در امور سوریه خبر داده، کمیته قانون اساسی سوریه از روز دوشنبه روند نگارش پیش‌نویس قانون اساسی را آغاز کرده است. این کمیته شامل 15 نماینده از طرف دولت سوریه، 15 نماینده از سوی مخالفان دمشق و 15 نماینده از جامعه مدنی است. بنابر این گزارش، در اولین روز نشست کمیته قانون اساسی، نماینده دولت سوریه متنی شامل شش ماده را به اعضای این کمیته ارائه کرد. بندهای این شش ماده بر حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه تأکید می‌کنند./ ایران 

کپی