اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

افزایش قربانیان سیل در نپال و هند
وقوع سیلاب و رانش زمین در هند و نپال ۱۱۶ کشته برجا گذاشته است. همچنین عده قابل توجهی نیز مفقود شده‌اند.در ایالت اوتارکند در شمال هند ۴۶ نفر بر اثر بارش باران و حوادث ناشی از آن جان خود را از دست داده و ۱۱ نفر نیز مفقود شده‌اند. در ایالت کرالا نیز شمار قربانیان سیل ۳۹ نفر اعلام شده است. مقامات نپال نیز اعلام کردند: در سه روز اخیر ۳۱ مورد مرگ ناشی از جاری شدن سیلاب و رانش زمین در سراسر این کشور گزارش شده است و دست‌کم ۴۳ نفر هم مفقود شده‌اند. در برخی مناطق بارش باران همچنان ادامه دارد و احتمال می‌رود تلفات این حادثه افزایش پیدا کند.
 
---
 
آغاز تزریق دوز سوم در چین
در چهارچوب برنامه پیشگیری و کنترل کرونای اعلام شده از سوی شورای دولتی چین، تزریق دوز سوم یا تقویت کننده در میان افراد بالای ۱۸ سال چین آغاز شد. این اقدام با هدف تقویت بیشتر ایمنی در میان افراد ۱۸ سال به بالا آغاز شده که بیش از ۶ ماه از واکسن آنها گذشته است. بنا بر اعلام شورای دولتی چین «پس از واکسیناسیون، با گذشت زمان، مصونیت برخی دریافت کنندگان در برابر ویروس کرونا کاهش می‌یابد و احتمال ابتلا به ویروس کرونا افزایش می‌یابد، بنابراین یک دوز تقویت کننده لازم است.» تاکنون بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا در چین تزریق شده است. در شبانه روز گذشته ۳۰ مبتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده که ۱۷ مورد بومی و ۱۳ مورد هم مسافر خارجی است. تعداد موارد مبتلا به کرونا در چین در حال حاضر ۹۶ هزار و ۶۰۱ نفر است، تعداد کشته‌ها هم بدون تغییر در رقم چهار هزار و ۶۳۶  نفر باقی مانده است.
 
---
 
ملکه 95 ساله جایزه سالمندی را رد کرد
ملکه 95 ساله بریتانیا جایزه «سالمند سال» از سوی یک مجله را رد کرده و گفته است: «پیری فرد [بسته] به احساس او است». همسر ملکه که چندی پیش فوت کرد جایزه سالمند سال ۲۰۱۱ را از آن خود کرده بود. ملکه الیزابت دوم قرار است سال آینده هفتادمین سالگرد سلطنت خود را جشن بگیرد و بابت آن تعطیلات سراسری برگزار خواهد شد.
 
 
---
 
پیوند کلیه خوک به انسان
جراحان برای نخستین‌بار کلیه یک خوک را به رگ‌های کلیوی یک فرد مرگ مغزی وصل کردند و مشاهده کردند کلیه خوک بدون برانگیختن واکنش ایمنی، کار تصفیه خون را انجام داد. این جراحی «پیوند خارجی» در مرکز پزشکی لانگون در نیویورک آمریکا انجام شد. برای این کار از کلیه خوکی استفاده شد که دستکاری ژنتیکی شده بود تا بافت‌هایش حاوی نوعی مولکول‌ نباشند که باعث برانگیختن فوری واکنش سیستم ایمنی می‌شود؛ واکنشی که به «رد پیوند» معروف است. فردی که کلیه خوک به بدنش متصل شد، مرگ مغزی شده بود و علائم نارسایی کلیه نشان می‌داد؛ خانواده‌اش موافقت کردند پیش از جدا کردن او از دستگاه، این آزمایش انجام شود. کلیه سه روز بیرون بدن این فرد به رگ‌های کلیوی‌اش وصل بود.
 
---
 
تأثیر برگزیت روی قاچاق انسان
روزنامه گاردین با اشاره به گزارش یک سازمان غیردولتی، از افزایش ۱۰ برابری قاچاق انسان پس از برگزیت و بالاگرفتن بهره‌کشی از کارگران اتحادیه اروپا در پی سیاست جدید وزارت کشور انگلیس برای مهاجرت خبر داد. براساس طرح وزارت کشور انگلیس از ورود مهاجران غیرانگلیسی زبان و کارگران خارجی غیرمتخصص به این کشور جلوگیری می‌شود. این گزارش همچنین میان تروریسم و ‌قاچاق انسان بین خانواده‌های انگلیسی با داعش در سوریه و افزایش جذب قربانیان قاچاق از طریق رسانه‌های اجتماعی پیوندهایی پیدا کرده است. گفته می‌شود پس از برگزیت تعداد قربانیان احتمالی قاچاق انسان که پرونده‌های آنها به مکانیسم ارجاع ملی انگلستان (NRM) (چارچوبی برای شناسایی و ارجاع قربانیان احتمالی برده‌داری مدرن) ارجاع داده شده‌اند، ۱۰ برابر شده و از یک هزار و ۱۸۲ نفر در سال ۲۰۱۲ به ۱۰ هزار و ۶۱۳ نفر در سال ۲۰۲۰ رسیده است. نگرانی دیگر ناظران مربوط به افزایش قابل توجه شمار کودکان مراجعه کننده به مکانیسم ارجاع ملی است که از یک هزار و ۲۷۹ نفر در سال ۲۰۱۶ به چهار هزار و ۹۴۶  نفر در سال ۲۰۲۰ رسیده است.
 
 
کپی