اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

محمد صالحی آرام درگذشت

محمد صالحی آرام درگذشت

محمد صالحی آرام، شاعر، طنزپرداز و روزنامه‌نگار پیشکسوت در ۸۳ سالگی در بخارست از دنیا رفت.

محمد صالحی آرام متولد سال ۱۳۱۷ در شهر همدان بود و از سال ۱۳۳۶ تا سال ۱۳۹۲ به فعالیت مطبوعاتی در روزنامه‌ «اطلاعات» پرداخت؛ از جمله با نگارش صفحه «زیر آسمان کبود» و ستون طنز «قابل عرض». او همکاری با مجله «اطلاعات هفتگی» (فحه نمکدون)، نشریه فکاهی «کشکیات» ضمیمه مجله «تهران مصور»، مجله «فکاهیون»، مجله «گل‌آقا»، «فردوسی»، «طنز پارسی» و ... را در کارنامه خود دارد و بیش از چهار دهه با نام‌های مستعار: صالح‌الشعرا، ملاصالح، آقاخوشخیال، دادا و آمیرزاصالح در مجلات گوناگون قلم‌ زد.

از کتاب‌های صالحی آرام نیز می‌توان به «مشکل حکایتی است»، «شکل دگر خندیدن» و «همچون شرر خندیدن» اشاره کرد.

مرکز فرهنگی شهر کتاب با اعلام خبر درگذشت این چهره فرهنگی نوشته است: درگذشت محمدصالحی آرام، طنزپرداز و روزنامه نگارپیشکسوت را به خانواده ایشان و اصحاب فرهنگ و مطبوعات  تسلیت عرض می‌کنیم. رحمت واسعه الهی برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان از درگاه ایزدمنان مسالت داریم.»

یادی از محمد صالحی آرام پس از درگذشت
رویا صدر در پی درگذشت محمد صالحی آرام نوشت: شعرهای طنز نو و کلاسیک صالحی آرام به خاطر برخورداری از ارزش‌های ادبی و هنری، از مزه‌پرانی‌های معمول اشعار فکاهی فاصله می‌گرفت و بازتاب نگاهی عمیق، کاونده و تلخ بود که در پس ظاهر شوخ و شنگ نوشته‌ها پنهان می‌شد.
در پی درگذشت محمد صالحی آرام، شاعر، طنزپرداز و روزنامه‌نگار پیشکسوت، رویا صدر، طنزپرداز و پژوهشگر طنز در یادداشتی نوشته است: « در لابه‌لای اخبار غمبار این روزها نوبت خبر درگذشت محمد صالحی آرام است که تحسر و تاثر را به جانمان بریزد و اوقات تلخمان را با زهر خبر کوچ او تلخ‌تر سازد.
محمد صالحی‌ آرام از پیشکسوتان طنز امروز ما بود. از بازماندگان طنزپردازان دهه‌ ۴۰ (نسل توفیق و کشکیات). او بیش از چهار دهه در نشریات قلم زد و نوشته‌هایش را در روزنامه «اطلاعات» و نشریات «فردوسی»، «خوشه»، «اطلاعات هفتگی»، «توفیق»، «کشکیات» (ضمیمه تهران‌مصور)، «کاریکاتور»، «صدف»، «دوران»، «فکاهیون»، «گل‌آقا» و «طنز پارسی» با امضاهای ملأ، ملأ صالح، م-ص، صالحی، صالح‌الشعرا، دادا-همدانی و صالح‌الشعرا همدانی منتشر کرد.

گزیده‌هایی از این آثار در سه مجموعه: «همچو شرر خندیدن»، «مشکل حکایتی است» و «شکل دگرخندیدن»  منتشر شده است. شعرهای طنز نو و کلاسیک صالحی آرام به خاطر برخورداری از ارزش‌های ادبی و هنری، از مزه‌پرانی‌های معمول اشعار فکاهی فاصله می‌گرفت و بازتاب نگاهی عمیق، کاونده و تلخ بود که در پس ظاهر شوخ و شنگ نوشته‌ها پنهان می‌شد و آثار او را از نوشته‌های بسیاری از طنزپردازان دیگر متمایز می‌ساخت تا بازتابی از تلخی دنیای درون آدم‌ها در رویارویی با شرایط نابسامان و متزلزل جامعه‌ ما باشد. «مشکل حکایتی است»: او که برای دیدار عزیزانش به بخارست رفته بود همان‌جا جان به جان‌آفرین سپرد تا دور از وطن به خاک سپرده شود و روح طنزاندیشش که بازتاب طنز تلخ زندگی مردم سرزمینش را هدف قرار داده‌ بود در خاکی دیگر آرام گیرد.»/ایسنا

کپی