اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلینیک‌های پیشگیری از شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان راه‌اندازی می‌شود

کلینیک‌های پیشگیری از شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل دفتر بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین مدل پیش بینی خطر شکستگی برای جمعیت ایرانی، بروز رسانی دستورالعمل بالینی کنترل و درمان استئوپروز (پوکی استخوان) و راه اندازی کلینیک های پیشگیری از شکستگی های ثانویه پوکی استخوان خبر داد.

به گزارش وبدا، افشین استوار به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان (۲۸ مهر) افزود: پوکی استخوان به راحتی قابل تشخیص است و با سنجش تراکم استخوان درمان می شود، گفت: روند این بیماری خزنده آن چنان آهسته و تدریجی بوده که شخص هیچ گونه علائم هشدار دهنده‌ای را احساس نمی کند.

وی، پوکی استخوان را مشکل شایع سیستم‌های بهداشتی درمانی و به عبارتی بیماری همه‌گیر دنیای امروز خواند و گفت: روند این بیماری خزنده آن چنان آهسته و تدریجی است که شخص هیچ گونه علائم هشدار دهنده‌ای را احساس نمی کند تا زمانی که اولین شکستگی اتفاق بیافتد.

رییس مرکز تحقیقات پوکی استخوان با اشاره به اینکه از هر ۲ زن و از هر ۴ مرد بالای ۵۰ سال، یک نفر حقیقت تلخ شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه خواهند کرد، اظهار داشت: از عواقب این شکستگی‌ها که به طور شایع در ناحیه مچ دست، مهره های کمری و استخوان لگن رخ می دهد، درد، عدم توانایی حرکتی، قادر نبودن به انجام امور روزمره، زمین گیر شدن و بالاخره در بسیاری ازموارد مرگ است.

درمان پوکی استخوان در بسیاری از کشورهای دنیا در سیستم ‌های بهداشتی درمانی ادغام نشده است

استوار با اشاره به آمار تکان دهنده بیماری پوکی استخوان در دنیا، منطقه و کشور تصریح کرد: متاسفانه مراقبت های تشخیص و درمان پوکی استخوان در بسیاری از کشورهای دنیا در سیستم‌های بهداشتی درمانی ادغام نشده است و مسئولیت پیگیری این بیماری در سنین بالای ۵۰ سال به عهده خود فرد است.

استوار ادامه داد: پوکی استخوان به راحتی قابل تشخیص است و می‌تواند با سنجش تراکم استخوان تشخیص و ردیابی شده و به طرز مؤثری درمان شود.

مدیر کل دفتر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مطالعات انجام شده در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به عنوان تنها عضو ایرانی سازمان بین المللی پوکی استخوان نشان می دهد که دو عامل تغذیه مناسب و فعالیت بدنی کافی می تواند روند این بیماری را تا حد قابل قبولی به تعویق بیاندازد، افزود: نهادینه کردن اقداماتی چون استفاده مرتب از مواد لبنی همراه با انجام فعالیتهای ورزشی مناسب و مستمر به طور روزانه از ابتدای دوران کودکی می تواند باعث ایجاد حداکثر توده استخوانی شده و فرد را از ابتلاء به این بیماری در سالمندی تا حدود زیادی مصون کند.


وی با اشاره به اینکه روز ۲۸ مهر مصادف با روز جهانی مبارزه با پوکی استخوان است، تصریح کرد: در این روز از سوی ۱۷۰ عضو بنیاد بین‌المللی پوکی استخوان در سراسر جهان برنامه‌هایی در جهت مبارزه با این بیماری انجام می‌گیرد.

استوار با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی استئوپروز "مهار پوکی استخوان با تشخیص یه موقع" انتخاب شده ، تصریح کرد: ۲۸ مهر، با عنوان پوکی استخوان و تغذیه، پنج شنبه ۲۹ مهر، پوکی استخوان و فعالیت بدنی، جمعه ۳۰ مهر، پوکی استخوان و نورآفتاب، شنبه ۱ آبان، پوکی استخوان و پیشگیری از سقوط و شکستگی، یکشنبه ۲ آبان، پوکی استخوان و تشخیص زودرس، دوشنبه ۳ آبان، پوکی استخوان و شروع به موقع درمان و سه شنبه ۴ آبان، پوکی استخوان و تداوم در درمان کامل نام گذاری شده اند.

رییس مرکز تحقیقات پوکی استخوان در پایان تصریح کرد: در این راستا پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و متابولیسم با همکاری معاونت بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور  اقدام به برگزاری برنامه‌های متنوع اطلاع‌رسانی و پیشگیری در سطح جامعه کرده ‌است./ ایرنا 

قاتل خاموش بالای ۵۰ ساله‌ها

 

 

 

کپی