اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

وقوع انفجار مهیب در استان مأرب در یمن

وقوع انفجار مهیب در استان مأرب در یمن

منابع محلی در یمن، از وقوع انفجار مهیب در استان «مأرب» در شمال شرقی این کشور خبر دادند.

به نقل از شبکه «المیادین»، امروز (چهارشنبه) انفجار مهیبی در استان مأرب در شمال شرقی یمن که در ماههای گذشته شاهد درگیریهای گسترده‌ای بوده، به وقوع پیوست.

هنوز گزارشی درباره علت وقوع این انفجار بزرگ منتشر نشده است.

نبرد آزادسازی استان مهم مأرب در شرق استان «صنعاء» از سال گذشته آغاز شده و اکنون اغلب مناطق آن تحت کنترل نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور درآمده است.

مأرب که کانون اصلی درگیری‌های زمینی بین نیروهای یمنی و شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی است، به دلیل منابع انرژی فراوان و نقش آن در تامین انرژی مناطق مختلف یمن از اهمیت راهبردی برخوردار است.

اهمیت مأرب تا آنجایی است که تسلط کامل آن به منزله آزادسازی هر وجب از خاک یمن و خنثی‌سازی همه نقشه‌ها و قطع دست آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما پس از گذشت تقریبا شش سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طی این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند./ ایرنا

کپی