اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

اف‌بی‌آی املاک مرتبط با میلیاردر روس را جست‌وجو کرد

اف‌بی‌آی املاک مرتبط با میلیاردر روس را جست‌وجو کرد

ماموران پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، املاک مرتبط با یک میلیاردر روس به نام اولِگ دریپاسکا را جست و جو کرده اند.

دریپاسکا که پیوندهای نزدیکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دارد در سال ۲۰۱۸ از سوی آمریکا تحریم شد.

سخنگوی این میلیاردر روس به خبرگزاری رویترز گفت که پلیس فدرال آمریکا درحال جست‌وجوی دو خانه متعلق به بستگان آقای دریپاسکا با حکم دادگاه در ارتباط با تحریم هاست.

تصاویری منتشر شده که ماموران را در حال انتقال جعبه هایی از یک خانه در واشنگتن دی‌سی نشان می دهد.

ماموران دور این خانه را نوار زردِ مخصوصِ صحنه جرم کشیده اند.

نماینده این فرد که جزو طبقه الیگارشی روسیه به حساب می آید همچنین گفت که یک ملک دیگر در نیویورک نیز تحت بازرسی است.

هنوز دقیقا معلوم نیست این جست و جوها برای چه انجام می شود. یک سخنگوی اف‌بی‌آی در گفتگو با شبکه خبری "ان بی سی" فقط عملیات پلیس در یک ملک در واشنگتن را تایید کرد اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

 دریپاسکا که ۵۳ سال دارد در دهه ۱۹۹۰ به عنوان دلال فلزات به ثروت زیادی رسید. او در سال ۱۹۹۷ گروه صنعتی "عنصر اساسی" را که یکی از بزرگترین ها در روسیه است تاسیس کرد و هنوز صاحب آن است.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۱۸ آقای دریپاسکا و شش شهروند دیگر روسیه و شماری از شرکت های متعلق به آنها و همچنین مقام های ارشد دولت این کشور را تحریم کرد.

استیو منوچین وزیر وقت دارایی گفت این اقدام واکنشی به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ است، اتهامی که مسکو رد می کرد.

در بیانیه خزانه داری آمده بود: "دولت روسیه در اطراف جهان به یک رشته فعالیت های شرورانه دست می زند. اعضای طبقه الیگارشی روسیه و طبقه صاحب امتیازی که از این سیستم فاسد بهره می برند دیگر از عواقب فعالیت های بی ثبات کننده دولت خود مصون نخواهند بود."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، یک سال بعد تحریم ها علیه سه شرکت مرتبط با آقای دریپاسکا را لغو کرد که با انتقاد دمکرات ها روبرو شد. با این حال تحریم ها علیه دریپاسکا به قوت خود باقی ماند.

 دریپاسکا همچنین با پال مانافورت ارتباط دارد که زمانی مدیر کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود و در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ به اتهام کلاهبرداری محکوم شد. آقای ترامپ بعدا او را عفو کرد.

روزنامه گاردین در سال ۲۰۱۶ گزارش داد که آقای مانافورت در زمینه سرمایه گذاری در اوکراین با آقای دریپاسکا کار کرده بود./بی بی سی 

کپی