اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

احضار همزمان 10 سفیر
 سفرای ۱۰ کشور در ترکیه که در یک بیانیه مشترک خواهان آزادی عثمان کاوالا، اکتیویست زندانی در این کشور شده بودند، از سوی وزارت خارجه ترکیه فرا خوانده شدند. سفرای کشورهای آلمان، فرانسه، دانمارک، هلند، نروژ، سوئد، فنلاند، امریکا، نیوزیلند و کانادا پای این بیانیه مشترک را امضا کرده بودند. شورای اروپا نیز اعلام کرده اگر کاوالا آزاد نشود، علیه ترکیه یک پرونده قضایی باز خواهد کرد. عثمان کاوالا، از چهار سال پیش در ترکیه زندانی است. او سال گذشته از اتهام شرکت در تظاهرات سراسری سال ۲۰۱۳ در ترکیه مبرا شد اما این حکم در سال جاری لغو و وی با اتهام جدید مشارکت در کودتای سال ۲۰۱۶ روبه رو شد.
 
 
---
 
بازداشت مغز متفکر بمب‌گذاری مرگبار
«مصطفی کاظمی» نخست وزیر عراق خبر داد طراح بمب‌گذاری انتحاری سال ۲۰۱۶ در بغداد که طی آن ۳۰۰ نفر کشته شدند، بازداشت شده است. به گفته او، «غزوان الزوبعی» ملقب به «ابوعبیده بغداد» درعملیات اطلاعاتی خارج از کشور دستگیر شد. نخست وزیرعراق گفت که «ابوعبیده بغداد»  مقصر اصلی جنایت کرادا و جنایت های بسیار دیگر است.این حمله در منطقه الکراده، مرگبارترین بمب گذاری در عراق از زمان حمله امریکا در سال ۲۰۰۳ بود که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت. طی این عملیات یک کامیون مملو از مواد منفجره در کنار یک مرکز خرید شلوغ منفجر شد. بسیاری از قربانیان پس از انفجار بمب و بر اثر آتش‌سوزی در ساختمان کشته شدند. قربانیان عموماً مردمی بودند که در ماه رمضان پس از افطار در حال تفریح بودند.
 
---
 
استعفای زلمای خلیلزاد
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان تصمیم گرفته از سمت خود استعفا دهد. بلینکن همچنین گفت که «تام وست»، معاون فعلی خلیلزاد وظایفش را برعهده خواهد گرفت. خلیلزاد، متولد افغانستان، از سال ۲۰۱۸ رهبری مذاکرات با طالبان را برعهده داشت که منجر به توافق فوریه ۲۰۲۰ برای خروج نیروهای امریکایی در سال‌جاری شد. وی سپس بر جنبش طالبان و دولت اشرف غنی، رئیس جمهور سابق افغانستان فشار آورد تا بر سر راه حل سیاسی برای پایان سال‌ها درگیری مذاکره کند.
 
 
 
---
تظاهرات علیه بیت کوین
اعلام رسمی رمزارز بیت‌کوین در کنار دلار به عنوان واحد پولی کشور، هزاران نفر از شهروندان معترض السالوادور را به خیابان‌ها کشاند.  اعتراض هزاران نفر در سان سالوادور، پایتخت السالوادور (واقع در امریکای مرکزی) متوجه این سیاست دولت بود که رمزارز بیت‌کوین را در کنار دلار به عنوان واحد پولی کشور به رسمیت شناخته است. روی پلاکاردهای معترضان نوشته شده بود: «نه به دیکتاتوری» و «بیت‌کوین کلاهبرداری است.»
 
 
---
 
تغییر تفکر جهانی درباره کرونا
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد تقریباً دو سال بعد از آغاز همه‌گیری کووید۱۹‌، شمار فزاینده‌ای از مردم جهان بویژه در کشورهای غربی، بهبود شرایط اقتصادی را به مبارزه با شیوع کروناویروس ترجیح می‌دهند، حتی اگر این بیماری منجر به مرگ و میرهای بیشتر شود. این نظرسنجی با مشارکت ۶۰۰۰ نفر در ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئد و ژاپن انجام گرفت که نشان‌دهنده تغییر نظر و باور افراد در برابر محدودیت‌های ناشی از پاندمی کروناویروس است. در این گزارش آمده است: در این کشورها، نسبت افرادی که از دولت‌های خود درخواست دارند تا مقررات مهارکننده شیوع کروناویروس را بر بهبود شرایط اقتصادی در اولویت قرار دهند، کاهش یافته است. آلمان و انگلیس از جمله کشورهایی هستند که اولویت شهروندان آنها در مورد بیماری کووید۱۹ بیشترین تغییر را داشته است. این تغییر رویه در انگلیس بیشتر بوده است به گونه‌ای که اکنون ۴۲ درصد مردم این کشور خواهان در اولویت قرار گرفتن مقابله با همه‌گیری بر اقتصاد هستند که نسبت به حدود پنج ماه گذشته ۱۹ درصد افت کرده است. این گزارش همچنین نشان داد که اکثریت افراد در این شش کشور با اعمال مجدد بیشتر انواع محدودیت‌ها مخالفت کرده‌اند حتی اگر بیمارستان‌ها در فصل زمستان شاهد افزایش موارد ابتلا به بیماری باشند.
 
 
کپی