اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دستبرد شبانه به درهای بافت تاریخی یزد

دستبرد شبانه به درهای بافت تاریخی یزد

کوبه و کلون، وسیله‌ای از جنس فلز است و به عنوان نشانه ای از فرهنگ ایرانی بر درب های روزگار قدیم است که اینروزها کارایی تزئینی دارد اما سارقان دست از این فلزات کوچک نیز بر نداشته و مدتی است که کوبه از درهای بافت تاریخی یزد به سرقت رفته است.

درب های چوبی ورودی خانه ها در بافت قدیم یزد با نقش و نگارهای مختلف، گل میخ ها، لنگر و کوبه های برنجی دوگانه «مردانه و زنانه» است. کوبه مردانه دارای صدای بم و کوبه زنانه دارای صدای زیر است. صاحب خانه با شنیدن صدای کوبه متوجه می شود که مهمان رسیده مرد است یا زن. امروز زنگ اخبار و سایر خبردهندگان صوتی و تصویری جای این کوبه ها را گرفته اند و درب های چوبی و دوست داشتنی جای شان را به درب های آهنین داده اند.

معمولا کوبه ها از برنج ساخته شده و کوبه های پرقدمت از این جنس هستند اما اغلب کوبه هایی که امروزه در بافت تاریخی باقی مانده جنس فلز دارند که به شکل چکش و به صورت حلقه طراحی شده اند. از قدیم در بافت تاریخی یزد و خانه های سنتی و قدیمی شهرجهانی، همه درهای چوبی دارای کوبه و کلون بودند و اگر تا چندی پیش گشتی در بافت تاریخی یزد می زدیم، کلون های باقی مانده زیادی را روی درها مشاهده می کردیم.

اما اکنون به مدد شیوع کرونا و نبود گردشگر در بافت تاریخی و کاهش تردد، همچنین ارزشمندی کوبه و کلون های برنجی قدیمی، نظر سارقان به این اشیاء فرهنگی گران بها جلب شده و شبانه اقدام به سرقت کوبه ها و کلون های بافت تاریخی یزد می کنند تا بتوانند در بازارهای خیابانی به صورت دست فروش به خریدار جدید عرضه کنند.

تشدید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع سرقت

عباسعلی بهدانی فرد؛ فرمانده نیروی انتظامی استان یزد با انتقاد از اینکه نظارتی بر بافت تاریخی یزد نبوده اظهار داشت: با توجه به مقابله با برخی ناامنی ها در بافت تاریخی یزد ضرورت داشت تا پلیس گردشگر در این بافت داشته باشیم که هفته پیش برای این مهم اقدام شد.

وی با بیان اینکه صرفا برخوردهای پلیسی و فیزیکی نمی تواند پاسخگو باشد بر انجام اقدامات فرهنگی برای ساماندهی این بافت تاکید کرد و افزود: کنترل ورودی و خروجی و حتی تصویری این بافت مهم است و با استقرار پلیس گردشگر در بافت تاریخی و کمک و همراهی ساکنان امنیت بافت افزایش می یابد.

بهدانی فرد با بیان اینکه مبارزه جدی با سرقت و استرداد اموال مسروقه مکشوفه به مالباختگان از مطالبات جدی مقام معظم رهبری از نیروی انتظامی است، خاطر نشان کرد: مبارزه با سرقت همواره از اولویت های ماموریتی نیروی انتظامی بوده است و بر تامین نظم و امنیت مردم اهتمام جدی داریم.

فرمانده نیروی انتظامی استان یزد با اشاره به عزم و اراده پلیس برای مقابله با سرقت با تاکید بر تشدید اقدامات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از وقوع جرم عنوان کرد: وقوع سرقت علل و عوامل مختلفی دارد که باید دستگاه و سازمان های مختلف متناسب با ریشه یابی علل به ایفای نقش خود در کاهش وقوع این جرم بپردازد، از طرفی به نظر می رسد که بایستی قوانین و مجازات بازدارندگی کافی را برای برخورد با مجرمان و سارقان داشته باشد.

به گفته بهدانی فرد، تنها دزدان آثار تاریخی نیستند که کوبه و کلون و دیگر وسایل را از درها جدا می کنند بلکه مالکان و ساکنان هم در حفظ و نگهداری کوتاهی می کنند و اگر همراهی مردم با نیروی انتظامی نباشد به تنهایی قادر به برقراری نظم و امنیت نیستیم.

 آنچه امروز بر بافت قدیم یزد می‌گذرد و ضربه‌ای که به پیکره بافت قدیمی وارد می‌آید، فراتر از سرقت کوبه و کلون بوده و غمناک‌ترین رویداد فرهنگی است که رقم می خورد.فارس

 

کپی