اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

نظافت دانشکده ورزشی نروژ با فناوری هوشمند

نظافت دانشکده ورزشی نروژ با فناوری هوشمند
بیتا میرعظیمی خبرنگار

دانشکده علوم ورزشی نروژ با بهره گیری از کوچکترین سنسورهای بی سیم جهان، کیفیت نظافت در محیط دانشکده را به گونه ای هوشمندانه افزایش داده و همزمان ساعات نظافت، اضافه کار و هزینه های دیگر را به گونه ای ملموس کاهش داده است.

در حال حاضر 1200 دانشجو و 250 کارمند در این دانشکده با وسعتی برابر 72 هزار متر مربع زندگی می کنند. از این میان نیز تنها 14 نظافتچی به مسائل بهداشتی و نظافت این مرکز رسیدگی می کنند. این افراد مجبورند نیمی از املاک این موسسه شامل ادارات، توالت، حمام ها، سالن های مطالعه، سالن های ورزشی و کتابخانه ها را تمیز کنند. این حجم بسیار زیاد کار برای تنها 14 نظافتچی بسیار سخت و گاهی پیچیده است. به همین دلیل مسئولین تصمیم گرفتند تا این مشکل را به شیوه ای هوشمندانه حل و فصل کنند.

پس از رایزنی های گسترده تصمیم گرفته شده که سیستم هوشمند نظافت CleanPilot به عنوان راه حلی فناورانه برای افزایش کارایی نظافت و پاکیزگی این موسسه آموزشی بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و پیاده شود. به همین منظور سنسورهای بی سیم بسیار کوچکی پشت درب تمامی اتاق ها نصب شده تا داده ها از طریق تبلت های قابل حمل به افراد نظافتچی ارسال شود.

این سنسورهای هوشمند بسیار کوچک، مقرون به صرفه و دارای برچسبی هستند که به سهولت پشت درهای تمام اتاق های این مرکز آموزشی نصب می شود. هر کدام از این سنسورها پس از نصب، اتاق موردنظر را در عرض چند دقیقه به اتاقی هوشمند تبدیل می کند. این سنسورها یک نمای کلی از اتاق ، کارهای نظافت ، دسترسی به ابزارهای ارتباطی و توانایی علامت گذاری امور برنامه ریزی شده به نظافتچی ارائه می دهد. نظافتچی با مشاهده اتاق های هوشمند ارزابی وسیعی از اتاق ها را دریافت کرده و پس از تجزیه و تحلیل داده ها، در کمترین زمان ممکن اتاق ها را پاکیزه می کنند.

در داخل سرویس های بهداشتی تابلوهای هوشمندی نصب شده تا دانشجویان و کارکنان به محض مشاهده کثیفی در مکان موردنظر، با نظافتچی ها به صورت هوشمند ارتباط برقرار کرده و گزارش را ارسال کنند. نظافتچی ها نیز پس از مشاهده درخواست در تبلت های خود، در محل حاضر شده و با پاکیزگی منطقه موردنظر اقدام می کنند. 

مسئولین پس از نصب این حسگرهای هوشمند، ارزیابی از تغییر کیفیت کار نظافت در اکتبر 2020 انجام داده و اعلام کردند که به کمک این شیوه هوشمندانه 40.5 ساعت برای تمیز کردن فضضاهای مجهز به حسگرها صرفه جویی شده است. همین امر نیز منجر به کاهش کلی هزینه های اضافی و کاهش حجم لوازم موزد استفاده برای نظافت شده است.


 

کپی