اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

درگیری کارتل‌های مواد مخدر در اکوادور

درگیری کارتل‌های مواد مخدر در اکوادور

گیلرمو روسو، رئیس‌جمهور اکوادور برای مقابله با موج اخیر خشونت‌های مرتبط با درگیری کارتل‌های مواد مخدر در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

گیلرمو روسودر سخنرانی خود در تلویزیون دولتی گفت پلیس و نیروهای مسلح بسیج شده‌اند و حضور "مقتدر" آنها در خیابان‌ها محسوس خواهد بود.

وضعیت اضطراری در اکوادور به مدت شصت روز ادامه خواهد داشت.

شمار قتل‌ها در اکوادور به شدت افزایش یافته است.

از ابتدای سال جاری میلادی تقریبا دو هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

سه هفته پیش در مرگبارترین نزاع داخل زندان در تاریخ اکوادور دست‌کم ۱۱۸ کشته شدند.

زندان لیتورال، جایی که تازه‌ترین خشونت‌های مرگبار در آن رخ داده، به عنوان یکی از خطرناک‌ترین زندان‌های اکوادور شناخته می‌شود.

زندانیان عضو باند تبهکار چونِروس اکوادور که گفته می‌شود با کارتل قدرتمند سینالوای مکزیک در ارتباط است از جمله زندانیان این زندان هستند. درگیری میان آنها با کارتل رقیب "نسل جدید خالیسکو" باعث خونریزی چند روز پیش در زندان شد.

کارتل "نسل جدید خالیسکو" تلاش می‌کند در میان دار و دسته‌های اکوادوری متحدانی پیدا کند که به کمک آنها کنترل مسیرهای قاچاق مواد مخدر از اکوادور به آمریکای مرکزی را از دست کارتل رقیب یعنی سینالوا خارج کند.

رئیس‌جمهور اکوادور برای کنترل خشونت‌ها علاوه بر اعلام وضعیت اضطراری دو هزار زندانی را نیز عفو کرد تا جمعیت زندان‌ها کاسته شود. زندان‌های اکوادور شلوغ است و بیش از ظرفیتش زندانی دارد./بی بی سی 

کپی