اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نشست حمایت از ثبات لیبی پنجشنبه در طرابلس

نشست حمایت از ثبات لیبی پنجشنبه در طرابلس

وزیر خارجه لیبی از اتحادیه اروپا خواست از لیبی برای تکمیل مراحل انتقالی و تحقق ثبات حمایت کنند.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، نجلاء المنقوش، وزیر خارجه لیبی دوشنبه با همتایان خود در کشورهای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ قبل از آغاز شورای امور خارجه اروپا دیدار کرد.

روز پنجشنبه طرابلس میزبان کنفرانس بین المللی "حمایت از ثبات لیبی" است که بر دو بعد امنیتی و نظامی و اقتصادی متمرکز است و هدف از آن این است که این کشور به عرصه‌ای برای رقابت مثبت اقتصادی تبدیل شده و مکانیزم ملی و موضع بین المللی و منطقه‌ای واحدی برای حمایت از لیبی ایجاد شود.

المنقوش گفت: طرح ثبات لیبی، این کشور را به امنیت و ثبات مطلوب و تضمین برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در موعد خود می‌رساند.

وی از همتایان خود در کشورهای اتحادیه اروپا خواست به نقش خود و ارائه کمک لازم به لیبیایی‌ها برای ثبات مطلوب و پایان مراحل انتقالی عمل کنند.

المنقوش گفت: لیبی از پدیده مهاجران غیرقانونی بیش از هر کشور دیگری آسیب می‌بیند. حل این پدیده از طریق افزایش تلاش‌های جامعه جهانی و نهادهای ذی‌ربط برای ایجاد توسعه در کشورهایی که از آنجا مهاجرت صورت می‌گیرد و مقابله با عبور مهاجران به اروپا از طریق دریای مدیترانه ممکن است.

المنقوش در دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات لیبی و مقدمه چینی برای نشست "حمایت از ثبات لیبی" گفتگو کرد.

بورل نیز بر آمادگی اتحادیه اروپا برای ارائه حمایت لازم و مطلوب از طرح ثبات لیبی و تحقق ثبات در این کشور و کمک به لیبی برای برگزاری انتخابات تأکید کرد.

در این راستا، رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در دیدار با عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر لیبی و موسی الکونی و عبدالله اللافی، اعضای شورای ریاستی بر لزوم برگزاری انتخابات در زمان مشخص شده یعنی ۲۴ دسامبر تأکید کرد.

وی در توییتی نوشت: در دیدار با مسئولان لیبیایی بر اهمیت زیاد عقب نشینی نیروهای خارجی و مزدوران تأکید کردم. همچنین درباره وضعیت مهاجران و پناهندگان صحبت کردیم./ ایسنا

کپی