اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

وزیر نیرو: ذخایر آبی کشور به ۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است

وزیر نیرو: ذخایر آبی کشور به ۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است

«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو که صبح امروز(سه شنبه) برای بازدید از وضعیت منابع آبی و شرکت در شورای انسجام بخشی مدیران عامل صنعت آب و برق به استان همدان سفر کرده، از پروژه خط انتقال آب سد تالوار به شهر همدان دیدن کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان در جریان این بازدید با اشاره به اجرای طرح آبرسانی به شهر همدان، گفت: اجرای این پروژه سال ۱۳۸۰ در محدوده شهرستان های همدان، بهار و کبودرآهنگ آغاز و براساس برنامه سال ۱۴۰۲ تکمیل و به بهره برداری می رسد.

«منصور ستوده» با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه ۱۲ هزار میلیارد ریال است، اظهار داشت: این پروژه با ۱۳۸ کیلومتر خط انتقال به اقطار یک هزار و ۴۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ میلی‌متر و با دبی طراحی ۳.۷۵ مترمکعب در ثانیه، تصفیه خانه به ظرفیت ۳.۷۱ مترمکعب در ثانیه، تلمبه خانه ها (سه واحد) به ارتفاع پمپاژ مجموعاً ۵۷۶ متر، ۶ مخزن ذخیره، تعدیل به ظرفیت ۱۵۰ هزار مترمکعب و طول جاده دسترسی ۱۴۰ کیلومتر درحال اجراست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: با اجرای این پروژه ۵۶ میلیون مترمکعب آب در دوره درازمدت برای مصرف شهرهای همدان، جورقان، مریانج، بهار، صالح آباد، لالجین، مهاجران، قهاوند، فامنین، کبودراهنگ، گل تپه و شیرین سو به همراه ۱۵۹ روستا و پایگاه شهید نوژه تامین خواهد شد.

ستوده اظهار داشت: این پروژه دارای ۱۳۸ کیلومتر لوله گذاری است که تاکنون ۱۲۲ کیلومتر آن انجام شده و برای این منظور اکنون ۵.۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری و سنگبرداری، ۳۳۰ هزار مترمکعب خاکریزی و  ۹۳ هزار مترمکعب بتن ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه احداث مخازن ۳۰ هزار و ۱۰ هزار مترمکعبی تعادلی و ایستگاه پمپاژ این پروژه درحال انجام است، گفت: در راستای اجرای این پروژه عملیات احداث مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی کیتو (سایت شماره ۴) به اتمام رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی طرح اضطراری تامین آب شرب شهر همدان از محل چاه های منطقه خالقوردی و از طریق خط لوله انتقال آب تالوار به حجم ۲۰۰ لیتر در ثانیه نیز مردادماه امسال تکمیل و به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح انتقال آب سد تالوار در سال ۱۳۸۰ با برآورد اولیه ۴۸۰ میلیارد ریال آغاز شد، افزود: به دلیل مشکل تامین اعتبارات، روند اجرای پروژه بسیار طولانی شد که ۳ هزار و ۲۳ میلیارد ریال اعتبار مصوب برای طرح هزینه و پیش بینی سنوات آتی طرح در قانون بودجه بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

به گفته ستوده، این درحالی است که با برآوردهای به روز شده مشاور، ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل عملیات اجرایی این پروژه نیاز است.

وی تصریح کرد: حجم تخصیص آب طرح از محل سد تالوار در ابتدای شروع عملیات اجرایی ۱۰۸ میلیون مترمکعب بود که در سال های بعد این مقدار به ۶۳ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اردیبهشت امسال این حجم به ۱۶ میلیون مترمکعب با اطمینان پذیری تامین حجمی و زمانی به ترتیب ۸۸ و ۷۳ درصد کاهش یافته است، گفت: مابقی کمبود آب شرب مصرفی نیز از طریق منابع آب میان حوضه سد آزاد تا سد نی آباد و پس از آن انتقال و تنظیم در سد قوچم تامین خواهد شد.

 

وزیر نیرو: ذخایر آبی کشور به ۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است


وزیر نیرو گفت که به دنبال کاهش میزان بارندگی در سال آبی گذشته، میزان ذخایر آبی کشور به ۱۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.
 «علی‌اکبر محرابیان» روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از تاسیسات و میزان ذخیره آبی سد اکباتان همدان، افزود: بارش های سال ابی گذشته نسبت به سال قبل آن ۵۰ درصد و نسبت به میانگین ۵۰ ساله ۳۷ درصد کاهش داشته است.

وی  با اشاره به اینکه میزان حجم ذخیره آب پشت سدهای کشور درحال حاضر حدود ۱۸ میلیارد متر مکعب است، اظهار داشت: این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۲۵ میلیارد متر مکعب بود که نشان دهنده کاهش هفت میلیارد متر مکعبی میزان ذخایر آبی کشور است.

محرابیان با اشاره به اینکه میزان مصرف آب در کشور طی سال‌های اخیر افزایش یافته است، گفت: مجموع حجم مصرف آب بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، آشامیدنی و آب‌های قابل مدیریت کشور در سال ۱۳۸۰ حدود ۸۷ میلیارد متر مکعب بوده، در حالی که این میزان در سال گذشته به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

به گفته وی، شواهد علمی از وضعیت بارش ها و همچنین آمارهای موجود ذخایر آبی کشور نشان می‌دهد که سال سختی را پشت سر گذاشته و شرایط سخت تری هم پیش رو داریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: برهمین اساس از عموم مردم می خواهیم که صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند، به ویژه در بخش کشاورزی الگوی کشت با توجه به شرایط بارندگی ها و با هدف کاهش میزان مصرف آب باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه همدان در ردیف هشت شهر بزرگ دارای تنش آبی کشور قرار دارد، گفت: بررسی طرح های مختلف کوتاه و میان مدت و اضطراری برای رفع مشکل کمبود آب مصرفی این شهر در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.

«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو، در سفری یک روزه برای بازدید از وضعیت منابع آبی و شرکت در شورای انسجام بخشی مدیران عامل صنعت آب و برق استان، صبح امروز(سه‌شنبه) وارد همدان شد.

وزیر نیرو صبح امروز و در بدو ورود به استان از پروژه خط انتقال آب سد تالوار به شهر همدان دیدن کرد./ ایرنا

 

 

 

 

کپی