اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ترکیه سفرای ۱۰ کشور را احضار کرد

ترکیه سفرای ۱۰ کشور را احضار کرد

وزارت خارجه ترکیه سفیران ۱۰ کشور در آنکارا از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه را احضار کرد.

 خبرگزاری «آناتولی» به نقل از منابع دیپلماتیک بدون ذکر نام اعلام کرد که این احضار پس از بیانیه سفارتخانه های این کشورها در مورد یک بازرگان بازداشت شده به نام «عثمان کاوالا» صورت گرفت که در زمان کودتای نافرجام علیه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در تابستان سال ۲۰۱۶ میلادی دستگیر شده بود.

آمریکا، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، نروژ و نیوزلند ۱۰ کشوری هستند که دولت ترکیه روز دوشنبه سفیران آنها را احضار کردند.

سفارتخانه های کشورهای مذکور در آنکارا پیشتر بیانیه ای در شبکه های اجتماعی منتشر کرده و در آن اعلام کردند که پرونده جاری علیه کاوالا بر دموکراسی و حاکمیت قانون در ترکیه سایه افکنده است و این سفارتخانه ها خواستار آزادی وی شدند.

انتظار می رود که سفرای مربوطه صبح سه شنبه در مقر وزارت خارجه ترکیه حضور یابند.

به نوشته آناتولی، در اکتبر سال گذشته، یک کیفرخواست ترکیه نشان داد که کاوالا به همراه «هنری بارکی» افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تلاش برای کودتا نقش داشتند.

کاوالا پس از دستگیری در سال ۲۰۱۳ به دلیل مشارکت در جنبش موسوم به "جنبش گیرزی" مشهور و در آن زمان حدود ۳ سال زندانی شد.

به نوشته سایت عرب ۲۱، کاوالا در اظهاراتی دو روز پیش از زندان خود گفت که احساس می کند او فقط ابزار دست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور است که "تلاش می کند به مخالفان حکومت خود در داخل کشور برچسب اتهام توطئه با طرف های خارجی را بزند. "

شورای حقوق بشر اروپا که ترکیه در ۱۹۵۰ میلادی به آن پیوست، هشدار داده که اگر کاوالا تا پایان ماه آزاد نشود، ممکن است علیه آنکارا اقداماتی را آغاز کند./ ایرنا

کپی