اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کافی است هنرمند واقعی باشد

کافی است هنرمند واقعی باشد
دانش اقباشاوی فیلمساز

برای تماشای این فیلم نه توصیه می‌کنم و نه پیشنهاد، بلکه می‌خواهم تمنا‌ کنم که تماشای «سگ سفید» ساخته ساموئل فولر را از دست ندهید. «سگ سفید» را ساموئل فولر سال 1982 بر اساس داستانی به همین نام از رومن گاری ساخته است؛ نویسنده‌ سرشناسی که در ایران کتاب «زندگی در پیش‌رو» او شهرت بسیاری دارد.

 آثار سام فولر و در اینجا مشخصاً فیلم جذاب «سگ سفید» نشان می‌دهد که با مهارت فیلمسازی می‌توان در قالب فیلم‌های کم‌هزینه - در مقایسه با فیلم‌های پرهزینه هالیوود - قصه‌ای تأثیرگذار و باورپذیر و مهم ساخت.
کتاب‌هایی که من می‌خوانم اغلب سینمایی است اما رمانی که خودم دوست دارم و همیشه خواندن آن را به دوستان سفارش می‌کنم «آب و خاک» نوشته جعفر مدرس‌ صادقی است. جعفر مدرس‌ صادقی قصه را سلیس و روان و به لحاظ ساختاری جذاب تعریف می‌کند. به تصور من در «آب و خاک» تکنیک‌های سینمایی مثل مونتاژ دیده می‌شود، اساساً «آب و خاک» رمانی بصری و دراماتیک است. شخصیت‌هایی که مدرس صادقی در این اثر خلق کرده از جمله اسماعیل یا آقای بهمن اسفندیار در عین باورپذیری عجیب و غریب هستند و رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی خلق می‌کنند. باز هم تأکید می‌کنم طبق تصور من، «آب و خاک» یک رمان بلک کمدی است که مغفول مانده است. کتابی که آرزو دارم اگر شرایط اجازه دهد آن را بسازم.
اثر موسیقایی منتخب خودم سه آلبوم «خواب در بیداری»، «وحدت» و «برف» فرهاد مهراد است. تصور می‌کنم نفیس‌ترین دستاورد تاریخ موسیقی مدرن ایران آثار فرهاد مهراد است. «برف»، «خواب در بیداری» و «وحدت» حجتی شد برای اثبات اینکه برای تأثیرگذاری در تاریخ هنر نیاز نیست زیاد کار کنید با سه آلبوم هم می‌توان تأثیرگذار بود و هم آگاهی بخش. نوع زیست هنری و عملکرد حرفه‌ای فرهاد مهراد این نکته را ثابت کرد که خلق آثار باکیفیت در این مملکت دور از دسترس نیست فقط کافی است هنرمند، واقعی باشد.

کپی