اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

کلکسیونی از سارقان در طرح پلیس پایتخت

کلکسیونی از سارقان در طرح پلیس پایتخت

سرقت با کلنگ، دستبرد به خانه پیرمرد ثروتمند و خلاف به‌خاطر کسب شهرت از جمله جرایمی است که برخی متهمان دستگیر شده در طرح پلیس مرتکب شده‌اند.

به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، صبح دیروز سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران در حاشیه اجرای طرح مشترک مقابله با سارقان منزل و مالخران که در پلیس آگاهی تهران بزرگ برگزار شد گفت: در 48 ساعت گذشته، پلیس تخصصی پیشگیری و پلیس آگاهی تهران بزرگ 320 عملیات هماهنگ و ضربتی را علیه سارقان در تهران و سایر شهرهای کشور اجرا کردند که در این عملیات‌ 786 سارق منزل بازداشت شدند و به 720 فقره سرقت اعتراف کردند. همچنین بیش از یک هزار فقره از اموال مسروقه مردم از این سارقان کشف شده است.

به گفته این مقام انتظامی، کشف بیش از 3 کیلوگرم طلا، 100 عدد ساعت گران‌قیمت، بیش از 100 دستگاه تلفن‌ همراه، بیش از 50 تخته قالیچه نفیس و مقادیر زیادی ظروف آنتیک از جمله دستاوردهای این طرح بوده است.

ثبت اسم در گوگل

متهم 21 ساله است اما 25 سابقه کیفری در پرونده خود دارد. علاقه شدیدی دارد که اسمش در موتور جست‌و‌جویاب گوگل به‌عنوان فردی مشهور ثبت شود.
به چه جرمی بازداشت شدی؟
سرقت مسلحانه احشام. 7 یا 8 تا سرقت داشتم البته در شهرستان خودمان وارد دامداری‌ها می‌شدیم و اسلحه را روی سر نگهبان‌ها قرار می‌دادیم و سرقت می‌کردیم.
سوابق دیگری هم در پرونده خودت داری؟
25 بار سابقه دارم. اولین جرم را در 12 سالگی انجام دادم. به اتهام تیراندازی بازداشت شدم اما بعد از آن هر جرمی که دلتان بخواهد انجام دادم. از سرقت مسلحانه گرفته تا تیراندازی در خیابان و ایجاد رعب و وحشت. خلاصه خیلی خلاف مرتکب شده‌ام.
چه مدت از عمرت را در زندان بودی؟
از 12 سالگی هر بار مدتی در زندان می‌ماندم و با سند می‌آمدم بیرون و جرم بعدی را مرتکب می‌شدم. بار آخر به 12 سال حبس محکوم شدم اما فرار کردم.
چرا اینقدر خلاف می‌کنی؟
ما خانوادگی خلافکار هستیم. اسم دایی‌ام در گوگل ثبت شده. او همان شخصی است که متهمی را از بیمارستان فراری داد. من هم می‌خواهم مثل او معروف شوم.
سرقت به بهانه نظافت
2 دختر جوان و 2 پسر اعضای یک باند هستند. یکی از دختران طراح و عکاس است و دیگری در کار آرایشگری است. اما کار اصلی آنها سرقت است. یکی از آنها سابقه تخریب عابربانک دارد و دیگری به اتهام شرب خمر بازداشت شده است. دو دوست هم‌مدرسه‌ای که پس از پایان تحصیل نقشه سرقت 4 میلیاردی از خانه مرد ثروتمند را کشیدند اما توسط کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی پایتخت بازداشت شدند.
چرا سارق شدی؟
می‌خواستم انتقام بگیرم. دلم می‌خواست پول زیادی به‌دست بیاورم. به همین دلیل نقشه سرقت را طراحی کردم. من و سوگل و پدرام و بهنام افراد این باند بودیم. پدرام نقش راننده و زاغزن را داشت. من و سوگل وارد خانه شدیم و در را نیمه باز گذاشتیم تا بهنام وارد شود و با تهدید دست و پای مرد ثروتمند را ببندد و ما هم وسایل با ارزش خانه را سرقت کردیم.
چقدر از این سرقت گیرتان آمد؟
اگر بگویم هیچی باورتان نمی‌شود. بهنام، نفر سوم گروه به ما رو دست زد و با وسایل فرار کرد.
پیرمرد را از کجا می‌شناختید؟
در فضای مجازی با زن جوانی آشنا شدیم. گفت این پیرمرد دنبال مستخدم می‌گردد و زن جوان؛ ما را به شاکی معرفی کرد. همان روز به خانه‌اش رفتیم و او با نگاهی حقارت‌آمیز به ما گفت که الان وقت ندارد و بعد ازظهر برای کار به آنجا برویم. من از این برخورد او ناراحت شدم و نقشه سرقت از خانه‌اش را طراحی کردیم.

سرقت با کلنگ

چند روز قبل زمانی که همسایه‌ها در منطقه تجریش سر و صدایی از خانه همسایه شنیدند فوراً به پلیس خبر دادند. با حضور مأموران پایگاه یکم پلیس آگاهی پایتخت آنها متوجه شدند که سارق جوانی وارد خانه همسایه شده و با کلنگ زوج صاحبخانه را تهدید به قتل کرده است. ساعتی بعد با صحبت‌های روانشناسی مأموران پلیس سارق کلنگ به‌دست خود را تسلیم کرد.
سابقه داری؟
14 بار به خاطر جیب‌بری و سرقت بازداشت شده‌ام.
این‌بار چرا دستگیر شدی؟
4 ماه قبل از زندان آزاد شدم و شروع به جیب‌بری و سرقت کردم، اما هرچه گیرم می‌آمد از دستم درمی آوردند. به‌همین دلیل تصمیم گرفتم از خانه سرقت کنم.
خانه را قبلاً شناسایی کرده بودی؟
نه داشتم از خیابان عبور می‌کردم که چشمم به خانه ویلایی افتاد. فکر می‌کردم که خانه تخریبی است و به امید سرقت در و پنجره وارد شدم که متوجه شدم صاحبخانه و همسرش داخل خانه هستند. با کلنگی که گوشه حیاط بود آنها را تهدید کردم، گفتم یا با من همکاری می‌کنید یا می‌کشمتان.
آزاد شوی بازهم سرقت می‌کنی؟
کسی که از خانه‌اش سرقت کردم قول داده بعد از آزادی به من کار می‌دهد. درست است که من متهم هستم و سابقه‌دارم اما دزد نیستم. از بد روزگار این اتفاق افتاد.

 

کپی