اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت خبر داد

آغاز تزریق دوز سوم

آغاز تزریق دوز سوم

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیحاتی درباره تزریق دوز یادآور (سوم) واکسن کرونا ارائه کرد.

 محسن زهرایی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بر اساس مطالعاتی که در دنیا منتشر شده است به نظر می‌رسد ایمنی ناشی از واکسن ۶ تا ۸ ماه پایدار است؛ اما بعد از این مدت افت نسبی سطح ایمنی  داریم و ممکن است افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار گیرند. برای اینکه مردم بتوانند حداکثر سطح ایمنی را داشته باشند باید همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم، تزریق دوز یادآور را هم دنبال کنیم.
وی درباره زمان آغاز واکسیناسیون دوز سوم، افزود: مکاتبات با دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گرفته  و واکسن در اختیار آنها قرار گرفته است و عملاً از ۲۴ مهرماه تزریق دوز سوم در همه استان‌ها برای کادر درمان خط مقدم آغاز شده است.
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درخصوص نحوه مراجعه برای دریافت دوز سوم واکسن، بیان کرد: افرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و این امکان در سامانه ما فراهم است تا دوز سوم را ثبت کنند. این برنامه برای سهولت هرچه بیشتر کار است و نیازی به ثبت نام در سامانه‌ای نیست. ممکن است برخی از کادر درمان زمان تزریق نوبت اول و دوم واکسن در بیمارستان یا شهر دیگری بوده باشند، اکنون لازم نیست حتماً به همان محل مراجعه کنند، بلکه می‌توانند در محل خدمت جدید خود واکسن دریافت کنند.
زهرایی در مورد نوع واکسنی که قرار است به عنوان دوز یادآور تزریق شود، تأکید کرد: این موضوع وابسته به پلتفرم واکسنی است که در نوبت اول و دوم تزریق شده است. افرادی که در سری اول از واکسن‌های ویروس غیرفعال مانند سینوفارم استفاده کردند در نوبت سوم می‌توانند از پلتفرم غیرفعال یا آسترازنکا  و پاستوکووک پلاس استفاده کنند. آنهایی هم که در نوبت اول و دوم واکسن از پلتفرم آدنوویروسی مانند آسترازنکا یا اسپوتنیک وی تزریق کرده بودند می‌توانند در دوز سوم از آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده کنند. امکان انتخاب نوع واکسن تزریقی بسته به واکسنی که در نوبت یک و دو دریافت کردند وجود دارد. او ادامه داد: واکسن‌های بهارات و کووایران برکت هم از دسته واکسن‌های ویروسی غیرفعال  و مشابه سینوفارم هستند و افرادی که این واکسن‌ها را تزریق کردند می‌توانند از واکسن‌های مشابه خود  یا از واکسن آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده کنند، البته نکته مهم این است که تزریق واکسن برکت تقریباً از نیمه خردادماه آغاز شد در نتیجه هنوز ۶ ماه از تزریق دوز دوم افراد نگذشته است و فعلاً این افراد نمی‌توانند برای تزریق واکسن مراجعه کنند و به تدریج به آنها هم خواهیم رسید.
وی درباره واکسن پاستوکووک نیز بیان کرد: این واکسن دو نوع است. یکی پاستوکووک و یکی پاستوکووک پلاس که از جهت ترکیب و فرمولاسیون با یکدیگر متفاوت اند و در حال حاضر بر اساس برنامه تنظیم شده واکسن پاستوکووک برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال استفاده می‌شود، البته این واکسن برای سایر گروه‌های سنی دیگر هم مطمئن و اثربخش است اما باید منتظر افزایش تولید داخلی آن باشیم تا همه گروه‌های سنی بتوانند از آن استفاده کنند. واکسن پاستوکووک پلاس هم که می‌تواند به عنوان دوز یادآور برای سایر واکسن‌ها استفاده شود و احتمالاً در همین هفته در اختیار ما قرار می‌گیرد تا در هفته آینده وارد برنامه توزیع شود.
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن به جانبازان، معلولان و سالمندان ساکن در آسایشگاه‌ها، گفت: در این زمینه با نهادهای مسئول هماهنگ خواهیم کرد تا تیم‌هایی برای تزریق واکسن به این مراکز اعزام شوند؛ با توجه به تجربه‌ای که از تزریق واکسن نوبت اول و دوم داریم قطعاً کارمان برای تزریق دوز یادآور ساده‌تر است.
وی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای تزریق واکسن به افراد زیر ۱۲ سال، اظهار کرد: درحال حاضر برنامه‌ای نداریم و در صورت تصویب اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
در همین ارتباط حیدر محمدی مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو خبر داد: اکنون ۵٠ تا ۶٠ میلیون ذخیره دارویی واکسن کرونا در کشور داریم و ۴٢ میلیون باقی‌مانده سیاست واردات واکسن است که ذخیره بالایی است.
کپی