اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

۷۵ درصد تهرانی‌ها دُز اول واکسن کرونا را دریافت کردند/ واکسیناسیون ۶۵ درصدی دانش آموزان

۷۵ درصد تهرانی‌ها دُز اول واکسن کرونا را دریافت کردند/ واکسیناسیون ۶۵ درصدی دانش آموزان

استاندار تهران از تزریق دُز اول واکسن کرونا برای ۷۵ درصد شهروندان تهرانی خبر داد.

محسن منصوری در پایان جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز ستاد مقابله با کرونا با حضور دستگاه‌های مربوطه برگزار شد و هدف از برگزاری این جلسه این بود که اولا به مردم اعلام کنیم که موضوع مقابله و مدیریت کروناویروس در صدر موضوعات مورد بررسی استانداری قرار دارد و دوم اینکه همه دستگاه‌ها با نهایت جدیت همه ظرفیت خود را برای مقابله با این بیماری به کار بگیرند.
استاندار تهران افزود: گزارش دستگاه‌های مختلف نشان می‌دهد حدود ۷۵ درصد از شهروندان استان تهران دُز اول واکسن را تزریق کرده‌اند و قله واکسیناسیون در این استان ۸۵ درصد تعیین شده که امیدواریم با همکاری اصحاب رسانه و رسانه ملی با دعوت مردم و ترجیح آن‌ها برای تزریق واکسن به این قله دست پیدا کنیم تا درصد ایمنی در سطح استان افزایش پیدا کند.
وی در خصوص راهپیمایی ۱۳ آبان نیز گفت: به همان میزان که حوزه سلامت اهمیتش روشن است قطعا تقویت سلامت روحی و حوزه ایمان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. البته خط قرمز ما سلامت خواهد بود.
وی ادامه داد: پاسداشت روز ۱۳ آبان طی مراسمی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام خواهد شد اما راهپیمایی در این روز ممنوع است و اگر قرار بر راهپیمایی است به صورت خودرویی انجام خواهد شد. قطعا اجتماعات در این روز باید به صورت طراحی شده و برنامه‌ریزی شده در فضای باز و با رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی باشد. از سوی دیگر مقرر شد کمیته‌ای متشکل از معاونین سه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل شود تا برنامه‌ریزی‌ها برای این مراسم به صورت دقیق انجام شود.
منصوری درباره بازگشایی مدارس نیز گفت: تصمیم ملی برای بازگشایی مدارس حرکت به سمت آموزش حضوری و بازگشایی مدارس است؛ اما شرط تحقق این موضوع رسیدن به سطح قابل قبولی از واکسیناسیون است. به صورت متوسط ۷۰ درصد از دانش آموزان دُز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و تأکید بر تزریق دُز دوم در اسرع وقت نیز در میان همه مسئولان وجود دارد.
وی ادامه داد: سامانه و دفترچه سلامتی نیز مقرر شده که برای مدارس جهت تعیین ملزومات و ظرفیت‌های آن‌ها تهیه شود که این موضوع نیز توسط دستگاه‌های مربوطه به آموزش و پرورش ابلاغ خواهد شد.
استاندار تهران تأکید کرد: بر اساس گزارشاتی که در جلسه ارائه شد مهم‌ترین نگرانی ما کاهش متوسط رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است که به حدود ۴۶ درصد رسیده است. این موضوع نگران‌کننده است. نباید تصور کنیم با کاهش آمارها موضوع ابتلا و خطر این بیماری رفع شده است. قطعا عادی انگاری سم مهلکی برای کشور است. باید نسبت به این بیماری حساس باشیم و ضوابطی که از قبل مصوب شده را در دستور کار قرار دهیم. قطعا اجرای این ضوابط نیز به صورت جدی توسط دستگاه‌های مختلف باید دنبال شود.
استاندار تهران با اشاره به اینکه آمار ابتلا در دو شهرستان استان تهران سیر صعودی داشته است، افزود: هنگامی که آمارهای کروناویروس سیل نزولی پیدا می‌کند حتی تعداد کمی افزایش در ابتلا و مرگ‌ومیر موجب تغییر در وضعیت می‌شود. البته این موضوع به فرمانداران این دو شهرستان به صورت تأکیدی اعلام شده و تذکرات لازم نیز داده شده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح هوشمندسازی قرنطینه گفت: این طرح در ستاد ملی کرونا مطرح شده اما مقرر شد طرح تکمیل و در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه شود. بخشی از این هوشمندسازی‌ها شامل اصنافی است که با سلامت مردم در ارتباط هستند. البته در گام اول نمی‌توان این طرح به صورت فراگیر اجرایی شود؛ اما اصنافی که در تردد و ارتباط بیشتر با مردم هستند با هدف هوشمندسازی، محدودیت‌ها برای آن‌ها اعمال می‌شود.
منصوری در خصوص محدودیت منع تردد شبانه نیز گفت: در این خصوص تصمیم جدیدی اتخاذ نشده و کماکان تصمیمات قبلی اجرایی می‌شود. تاکنون بیش از ۴۰۰۰ نفر دُز سوم واکسن برایشان تزریق شده و این موضوع ادامه دارد.

لزوم تهیه شناسنامه بهداشتی برای مدارس

فرمانده علمیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران بر لزوم تهیه شناسنامه بهداشتی برای مدارس با هدف تعیین تجهیزات و وسایل مورد نیاز آن‌ها پیش از بازگشایی تأکید کرد.
علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران در خصوص برگزاری مراسم ۱۳ آبان در سال جاری گفت: قطعا برگزاری هر تجمعی در مراسمات این روز باید با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی انجام شود. شیوه‌نامه‌ای هشت صفحه‌ای که برای مراسم عاشورا نیز وجود داشت برای این مراسم باید در دستور کار قرار گیرد. شیوه‌نامه‌ای که در آن فاصله افراد و بسیاری از موارد دیگر مشخص شده بود.
وی افزود: باید یک هفته قبل از برگزاری مراسم ارزیابی‌های لازم صورت بگیرد چرا که ممکن است شرایط در فاصله یک هفته‌ای برگزاری این مراسم کاملا تغییر کند. لذا پیشنهاد من این است که برای در نظر گرفتن ملاحظات بهداشتی و رعایت هر چه بیشتر شیوه‌نامه‌ها کمیته‌ای متشکل از معاونت درمان یه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی یک هفته قبل از برگزاری مراسم در جلسه‌ای مشترک وضعیت را مورد ارزیابی قرار دهند.
زالی تأکید کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که مراسم ۱۳ آبان ماهیتا و اساسا برای دانش‌آموزان و دانشجویان است که در امر واکسیناسیون در حال حاضر جمعیت کمتری را شامل می‌شوند.
وی در خصوص موضوع بازگشایی مدارس نیز گفت: باید شناسنامه بهداشتی برای مدارس در امر بازگشایی تهیه شود به شکلی که برای هر مدرسه بدانیم که در چه وضعیتی قرار دارد و چه تجهیزات و وسایلی را لازم دارد. باید هر مدرسه برای بازگشایی این شناسنامه را داشته باشد نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود.
زالی تأکید کرد: موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که استاندار تهران از طریق وزارت کشور این موضوع را سوال کنند که بازگشایی مدارس همچنان منوط به واکسیناسیون دانش‌آموزان و کادر مدارس است یا خیر. از سوی دیگر سرانه تخصص یافته به مدارس تهران به لحاظ لجستیک و تجهیزات مکفی نیست. باید پکیج سرانه متفاوتی برای مدارس در نظر گرفته شود تا بتوانند نسبت به تهیه وسایل ضدعفونی، ماسک و… اقدام کنند. قطعا با شرایط موجود سرانه‌ای که وجود دارد تطبیق نمی‌کند.
فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود از اعلام آمادگی برخی مراکز تجمیعی واکسیناسیون برای راه‌اندازی بخش مستقل تزریق واکسن دانش‌آموزان خبر داد و افزود: اگر نامه‌ای نوشته شود قطعا این مراکز می‌توانند در لکه‌گیری ۳۵ درصد از دانش‌آموزان که واکسن خود را دریافت نکرده‌اند نقش بسزایی داشته باشند./ ایسنا

کپی