اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

۷۵ درصد مردم دنیا به خدمات بهداشت روان دسترسی ندارند

۷۵ درصد مردم دنیا به خدمات بهداشت روان دسترسی ندارند

متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از کاهش دسترسی و امکان بهره مندی اقشار جامعه، به خدمات بهداشتی و درمانی خصوصا در حوزه روان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۷۵ درصد و حتی در برخی مناطق دنیا ۹۰ درصد مردم به خدمات بهداشت روان دسترسی ندارند.

دکتر جمال شمس با بیان این که با توجه به اهمیت بهداشت روان هرساله  از سوی سازمان جهانی بهداشت یک هفته به این موضوع اختصاص داده می شود، اظهار کرد: بر این اساس هر سال شعاری برای هفته بهداشت روان درنظر گرفته می شود که بر مبنای این شعار هر روز از این هفته به موضوعی مرتبط با این شعار توجه می شود.

وی با اشاره به شعار هفته بهداشت روان سال ۲۰۲۱ گفت: شعار امسال "بهداشت روان در جهانی نابرابر" انتخاب شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به تعریف بهداشت روان خاطرنشان کرد: بهداشت روان یعنی اشخاص در شرایط برابری باشند که از نظر فکری و رفتاری با یکدیگر ارتباطی سالم برقرار کنند، تا بتواند وظایف روزانه خود را در هر نقشی که هستند به خوبی انجام دهند و عملکرد مناسبی در سطوح مختلف داشته باشند.


تاثیر پذیری روان از مولفه های مختلف انکارنشدنی است

دکتر شمس گفت: بهداشت روان تحت تاثیرمولفه های زیادی است، به شکلی که این مولفه های می تواند به شرایط اجتماعی، اقتصادی، وضعیت جسمی و روانی افراد وابسته باشد.


از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به اختلالات روان

این استاد دانشگاه با بیان این موضوع که بر اساس آمارهای جهانی و کشوری بین ۱۸ تا ۲۵ درصد افراد به افسردگی و اضطراب مبتلا هستند، تاکید کرد: این اضطراب و افسردگی در افراد مختلف با مدل های متفاوتی تجربه می شود، به این معنی که از هر چهار نفر یک نفر به انواع مختلف این بیماری مبتلاست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این موضوع که افسردگی و اضطراب، تحت تاثیراز عوامل مختلفی است، ادامه داد: به طور مثال افسردگی در برخی افراد ممکن است با ناامیدی و کاهش سطح انرژی خود را نشان دهد و برخی افراد با درد و مشکلات جسمی همراه باشد.

دکتر شمس مولفه های موثر بر سلامت روان را اختلالاتی همانند افسردگی و اضطراب دانست و ادامه داد: نکته اینجاست که این بیماریها با روش های دارویی و غیر دارویی درمانپذیر هستند.

متخصص روانپزشکی دانشگاه با تاکید بر این موضوع که افسردگی از نظر خلقی، رفتاری و هیجانی قابل تغییراست ادامه داد: مبتلایان به این اختلال ها ارتباط مناسبی با اطرافیان ندارند و این بیماریها نقش هایی را که این افراد باید در جامعه ایفا کنند تحت تاثیر قرار می دهد.


شانس ابتلا به بیماری های عفونی در مبتلایان به اختلالات روان بیشتر است

به گفته وی، زمانیکه عملکرد افراد جامعه به هر دلیلی مختل شود، در آن جامعه بار بیماری ها افزایش می یابد و در ادامه  هزینه های درمان و بیماری های مربوط به روان نیز بیشتر خواهد شد.

دکتر شمس با تاکید بر این که طبق تحقیقات ثابت شده، شانس ابتلا به بیماری های عفونی در مبتلایان به اختلالات روان و یا افسردگی بیشتر است، خاطرنشان کرد: برای داشتن جامعه ای سالم نباید تنها به بیماری های جسمی توجه داشته باشیم بلکه دقیقا مسایل روان را باید مد نظر قرار دهیم.

وی توجه بیشتر سیاست مداران با هدف بهبود وضعیت بهداشت روان در جامعه را خواستار شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به حرکت دنیا به سمت تک قطبی شدن خاطرنشان کرد: بسیاری از جوامع از نظر جهانی و اجتماعی به سمت تک قطبی شدن در حال حرکت هستند، به این معنی که ثروتمندان درحال ثروتمند تر شدن هستند و فقرا هر روز فقیرتر می شوند.

دکتر شمس از کاهش دسترسی و امکان بهره مندی اقشار جامعه، به  خدمات بهداشتی و درمانی خبر داد و افزود: در حال حاضر ۷۵ درصد و حتی در برخی مناطق دنیا ۹۰ درصد مردم دنیا دسترسی به خدمات بهداشت روان ندارند و به هرقدر که  وخامت این وضعیت و تک قطبی شدن دنیا بیشتر شود، این میزان حداقلی دسترسی،  جوامع را با مشکلات بیشتری روبرو خواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: مسلما جامعه ای که از نظر روان وضعیت بدتری داشته باشد، بی شک بار بیماری ها بیشتر نیز خواهد داشت، هزینه ای که باید برای از کار افتادگی درنظر گرفته شود هم به مراتب افزایش خواهد یافت و به طور کلی فشار اقتصادی هم بر جامعه بیشتر می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اهمیت توجه دولتمردان و سیاستمداران به وضعیت بهداشت روان جامعه را خواستار  و اختصاص سوبسیت های مستقیم برای ارایه خدمات مربوط بهداشت روان برای همه اقشار جامعه را ضروری ذکر کرد.
 

شکوفایی جامعه در گرو سلامت روان افراد

وی تاکید کرد: باید همه افراد در وضعیتی باشند که به خدمات مناسب درمان روان دسترسی کافی داشته باشند تا بتواند به لحاظ عملکردی در وضعیت مناسبی قرار گرفته و در بهترین وضعیت نقش های خود را در جامعه ایفا کنند و بدنبال آن جامعه به شکوفایی برسد.

دکتر شمس با اشاره به این که جامعه متشکل از افراد است توضیح داد: در هر جامعه ای که افراد از نظر جسم و روان سالم تر باشند بی تردید جامعه پویاتر،موفق تر و سالم تر خواهد بود بنابراین تا زمانیکه دسترسی مناسب به خدمات بهداشت و روان برای جامعه ایجاد نشود این مسایل تاثیر منفی زیادی در ابعاد مختلف ایجاد خواهد کرد./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

سلامت روان در جهانی نابرابر

سلامت روان برای همه و همه جا

سلامت روان مهمترین ابزار مقابله با کرونا

 

 

 

کپی