اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

حضور جراح روباتیک در قلب آفریقا

حضور جراح روباتیک در قلب آفریقا
بیتا میرعظیمی خبرنگار

چهارمین نسل سیستم جراح روباتیک "داوینچی" در بیمارستانی دولتی واقع در قلب آفریقای جنوبی راه اندازی شد.

هفته گذشته بیمارستان Groote Schuur واقع در شهر کیپ تاون میزبان نسل جدیدی از جراحان روباتیک بود. سیستم جراحی داوینچی روشی با حداقل تهاجم برای جراحی های اورولوژی و زنان و چندین نوع از جراحی های مختلف است این سیستم با بهره گیری از ابزارهای فناورانه و روباتیک تصویری سه بعدی از محل جراحی را ایجاد کرده و با کیفیت بالا به جراحان انسانی نمایش می دهد.

این فناوری جراحان را با مجموعه ای پیشرفته از ابزارهای مورد استفاده در عمل جراحی کمک کرده و آن ها را در رسیدن به نتیجه ای بسیار مطلوب و با دقت بالا یاری می کند. البته نباید فراموش کنید که در سیستم های روباتیک، جراحی توسط روبات ها انجام نمی شود. بلکه جراحان انسانی با کمک این سیستم و ابزارهایی که از طریق کنسول هدایت می شود عمل جراحی را انجام می داده و با داده های بسیار حساس این سیستم جراحی بی عیب و نقص را به اتمام می رسانند. 

در حال حاضر سیستم روباتیک "داوینچی ایکس آی" برای اولین بار وارد این بیمارستان دولتی شده تا در جراحی های شکمی و نیازمند به برش های بزرگتر مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم هوشمند معماری دیجیتالی آندوسکوپی را طراحی کرده و به شیوه ای ساده تر و با وضوح بصری بهبود یافته تری به نمایش درمی آورد.

این سیستم توانایی اتصال آندوسکوپ به هر بازو را داشته و انعطاف بسیار بالایی در تجسم محل جراحی دارد. در این فناوری جدید بازوها کوچکتر و نازک تر از نسخه های پیشین طراحی شده و دامنه حرکت ظریف در حین جراحی را وسیع تر کند. محورهای این سیستم بلندتر طراحی شده تا دسترسی جراحان به آن بیشتر شود. این سیستم در عین حال با تصویربرداری نزدیک به مادون قرمز به همراه نور استاندارد آندوسکوپی، کمترین میزان تهاجم به بیمار را در حین جراحی وارد کرده و همزمان جریان خون در عروق را ارزیابی می کند.

پزشکان این بیمارستان دولتی امیدوارند این جراح روباتیک گامی مهم و فناوارنه در عمل های حساس شکمی و تامین سلامت بیماران بشمار رفته و از این پس جراحی های حساس این مرکز بهداشتی با دقت فراوان به این روبات های هوشمند سپرده شود.

کپی