اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

تعویق سفر هیات جهاد اسلامی به قاهره به خاطر اوضاع اسرای این جنبش

تعویق سفر هیات جهاد اسلامی به قاهره به خاطر اوضاع اسرای این جنبش

وضعیت اسیران جنبش جهاد اسلامی در زندان‌های رژیم صهیونیستی موجب شد این جنبش سفرش به قاهره برای بررسی پرونده‌های برقراری آتش بس و تثبیت آن را به تعویق اندازد.

منابعی مصری به روزنامه العربی الجدید گفتند، با توجه به شرایط وخیم در زندان‌های رژیم صهیونیستی، رهبری جنبش جهاد اسلامی با مسوولان مصری تماس گرفته و سفر خود به قاهره را به تعویق انداخت‌. این جنبش همچنین درخصوص احتمال انفجار وضعیت در صورت ادامه یافتن درد و رنج اسیران، از طریق قاهره پیام هایی به طرف صهیونیستی فرستاد.

منابع مذکور گفتند، جهاد اسلامی شاید به این دلیل سفرش به قاهره را به تعویق انداخته تا با توجه به بی مبالاتی رژیم صهیونیستی به مطالبات مربوط به وضعیت اسیران، به هیچ توافقی مبنی بر عدم تشدید متعهد نشود.

آنها گفتند، رهبری حماس با جنبش جهاد اسلامی به توافق روشنی نرسیده است که عدم درگیری و تشدید را تضمین کند و اجازه دهد توافق‌هایی که اخیرا در قاهره درمورد تثبیت آتش بس به دست آمده اجرایی شود و مصر هم اقدامات مربوط به ارائه تسهیلات اقتصادی و بازسازی غزه را شروع کند.

به گفته این منابع، با توجه به تلاش مصر در پرونده تبادل اسیران میان حماس و رژیم صهیونیستی، قاهره همچنان در انتظار موضع نهایی جنبش جهاد اسلامی درباره سفرش به قاهره و دیدار با عباس کامل، رئیس سرویس اطلاعات این کشور است.

آنها گفتند، مسوولان در سرویس اطلاعات مصر برای نخستین بار کار گروهی از اعضای ذیربط با پرونده اسیران تشکیل داده تا میانجیگری در پرونده تبادل اسیران سرعت بگیرد.

گفتنی است هیئت رهبری اسیران جهاد اسلامی در زندان های رژیم صهیونیستی اعلام کرده اعتصاب غذای اسیران همچنان ادامه دارد و آنچه طرف صهیونیستی مطرح می‌کند پاسخگوی حتی کمترین مطالبات این اسیران نیست.

همچنین منابع مذکور گفتند، جنبش مردمی آزادسازی فلسطین در سفر اخیرش به قاهره در مورد دیدگاه مصر پیرامون برقراری تثبیت آتش بس به توافق رسید و با اقدامات مربوط به آشتی داخلی که به تشکیل دولت وحدت ملی مربوط می‌شود، موافقت کرد./ ایسنا

کپی