اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

تحرکات فلسطین برای بین‌المللی کردن پرونده شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی

تحرکات فلسطین برای بین‌المللی کردن پرونده شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی

وزیر خارجه فلسطین از درخواست برای برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل یا جلسه فوق العاده شورای امنیت پیرامون شهرک سازی‌ها خبر داد.

 به نقل از فلسطین الیوم، ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین به روزنامه نگاران در رام الله گفت، رهبری فلسطین قصد دارد یا برای نشست مجمع عمومی یا برگزاری جلسه فوق العاده شورای امنیت پیرامون شهرک سازی ها درخواست دهد.

وی افزود، این تصمیم مستلزم این است که کشورهای با نفوذ چشم انداز روشن و فهم عمیقی از خطرات شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس شرقی و بازتاب آن بر کشور فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ داشته باشند.

المالکی گفت، دو نماینده ویژه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به برخی از کشورها خواهند رفت تا آنها را به اقدام علیه شهرک‌سازی متقاعد کنند. تماس‌ها و رایزنی‌ها با دولت آمریکا هم به منظور اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی جهت توقف پروژه‌های شهرک سازی در حال انجام است.

رژیم صهیونیستی اخیرا اعلام کرده قصد دارد تعدادی پروژه جدید شهرک سازی را در کرانه باختری و قدس شرقی اجرایی کند اقدامی که با محکومیت از سوی فلسطینی ها روبرو شد و آنها این اقدام را تضعیف فرصت های صلح و لغو راهکار تشکیل دو کشوری در مرزهای ۱۹۶۷ دانستند.

ریاض منصور، نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل هم از شورای امنیت خواست مسوولیت خود را در قبال نقض‌های رژیم صهیونیستی در خاک فلسطین برعهده بگیرد.

وی گفت، باید قطعنامه‌های شورا درباره راهکار تشکیل "دو کشوری"، طرح صلح عربی پیرامون تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی اجرایی شود.

منصور از شورا خواست برای منع شهرک سازی، تجاوز به مقدسات و محاصره غزه اقدام عملی اتخاذ کند.

پرونده شهرک سازی از اصلی‌ترین نزاع‌های رژیم صهیونیستی و فلسطین و یکی از دلایل اصلی توقف مذاکرات صلح میان دو طرف از سال ۲۰۱۴ است./ ایسنا

کپی