اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

لغو فاصله اجتماعی در مسجدالحرام
پس از ۲۰ ماه، منابع سعودی اعلام کردند که ملزومات مربوط به فاصله اجتماعی برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کرونا در مسجد پیامبر در شهر مدینه و اطراف کعبه لغو شده است. به این ترتیب، دیوارهای حائل و برچسب‌هایی که حدود ۲۰ ماه در مسجد پیامبر در شهر مدینه و اطراف کعبه در شهر مکه برای فاصله‌گذاری بین زائران و نمازگزاران ایجاد شده بود، از روز یکشنبه ۲۵ مهرماه برداشته شد و زائران به کعبه نزدیک‌تر شدند، البته هنوز زائران امکان دست زدن به دیوار کعبه  یا تماس با سنگ حجرالاسود را همانند گذشته ندارند؛ در عربستان تاکنون بیش از ۶۰ درصد از جمعیت در برابر کووید ۱۹ واکسینه شده‌اند. این کشور به‌ تازگی محدودیت برای سفر زائران خارجی را کمتر کرده است. عربستان سال گذشته حج و عمره را به‌صورت محدود و با حضور زائران داخلی برگزار کرد.
 
---
 
ربودن مبلغان مسیحی در هائیتی
گروهی از مبلغان مسیحی امریکایی به همراه خانواده‌هایشان که شامل کودکان هم می‌شود، توسط اعضای یک باند در شهر پورتو پرنس، پایتخت هائیتی ربوده شده‌اند. تعداد این افراد حدود ۱۵ نفر می‌شود که پس از بازدید از یک یتیم‌خانه در حال بازگشت بودند که آنها را به زور از اتوبوسی خارج کردند. تاکنون جزئیات زیادی از این حادثه منتشر نشده اما مقامات امریکا گفته‌اند که در جریان این حادثه هستند. یک مقام امنیتی محلی به خبرگزاری فرانسه گفته است که مبلغان و خانواده‌هایشان در اختیار یک باند مسلح هستند. هائیتی یکی از بالاترین آمار را در آدم‌ربایی در جهان داراست، زیرا باندهای قدرتمند از بی‌قانونی سوء‌استفاده کرده و با گروگانگیری درخواست باج می‌کنند.
 
 
 
---
سرنوشت عجیب پدر و پسر افغانستانی
کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان تصویر پسر و پدری را که در دو نماز جمعه پی در پی کشته شدند، همرسانی کرده‌اند. جمعه گذشته عزت‌الله رجبی در نماز جمعه مسجد شیعیان در قندوز کشته شد. پدرش، نعمت‌الله رجبی که مراسم فاتحه او را در شهر قندهار برگزار کرده بود نیز در نماز جمعه این هفته در مسجد فاطمیه شیعیان قندهار کشته شد.گروه داعش - شاخه خراسان- مسئولیت حملات به مساجد شیعیان را برعهده گرفته است.
 
 
---
 
سود 40 برابری «بازی مرکب»
نتفلیکس برای ساخت سریال ۹ قسمتی «بازی مرکب» که چهار هفته پیش پخش شد ۲۱.۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد اما تخمین‌های این شرکت نشان می‌دهند که سودی ۴۰ برابری و معادل ۸۹۱ میلیون دلار از این سریال کسب خواهد کرد. کاربران نتفلیکس بیش از ۱.۴ میلیارد ساعت را طی این ۲۳ روز صرف تماشا کردن «بازی مرکب» کردند.
 
 
---
 
بازگشت خانم کارگردان از فضا
فضاپیمای حامل «یولیا پرسلید» بازیگر و «کلیم شیپنکو» کارگردان و تصویربردار پس از گذراندن ۱۲ روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی و فیلمبرداری اولین فیلم سینمایی در فضا در اوایل صبح امروز در پایگاه فضایی بایکونور درقزاقستان به زمین نشست. آنها صحنه‌هایی از فیلم «چالش»  (The Challenge) را فیلمبرداری کردند. اطلاعات زیادی از داستان و بودجه فیلم منتشر نشده، اما گفته شده محور اصلی فیلم یک جراح زن است که برای حفظ جان یک فضانورد به ایستگاه فضایی می‌رود. در صورت ادامه، پروژه این تیم روسی می‌تواند پروژه هالیوودی که سال گذشته از سوی تام کروز، بازیگر سرشناس به همراه ناسا و اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک اعلام شده بود را شکست دهد. پرسلید، بازیگر ۳۷ ساله به همراه شیپنکو ۴۹ ساله با فضاپیمای سایوز‌ام اس ۱۹ به ایستگاه بین‌المللی فضایی فرستاده شده بودند. آنتون شکاپلروف، فضانورد روس هدایت این مأموریت فضایی را برعهده داشت. گفته می‌شود که شکاپلروف ۴۹ ساله به همراه دو فضانورد دیگری که در ایستگاه فضایی بودند در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.
 
کپی