اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت:

حاضریم تجربیات موفق پزشکی خود را با سایر کشورها به اشتراک بگذاریم

حاضریم تجربیات موفق پزشکی خود را با سایر کشورها به اشتراک بگذاریم

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نظام سلامت ایران فوق‌العاده قوی است، گفت: در همه ابعاد پزشکی تجربیات خوبی داریم که می‌توانیم آنها را با دنیا به اشتراک بگذاریم.

 محمد حسین نیکنام روز یکشنبه در حاشیه نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید۱۹ و تعدادی از مدیران کل وزارت امور خارجه که در وزارت بهداشت برگزار شد با بیان اینکه تعدادی از کشورها واکسن هایی را به جمهوری اسلامی ایران اهدا کردند که لازم بود از این اقدام ارزشمند قدردانی کنیم‌، گفت: در همین راستا جلسه ای طراحی شد و از اقدام انسان دوستانه سفرای کشورهای ژاپن، چین، اتریش، یونان، لهستان، صربستان، آلمان، ایتالیا، قطر، امارات متحده عربی و کوبا که در این اقدام مشارکت داشتند، تشکر و قدردانی به عمل آمد.

وی ادامه داد: در این شرایط سخت که همه خود محتاج واکسن هستند و برخی کشورها چندبرابر نیاز خود را دپو کرده اند، کشورهای دوست، بخشی از واکسن های خود را به مقادیر مختلف به ایران اهدا کردند. آنچه اصل و مهم بوده این است که کشورها در این شرایط سخت به همکاری یکدیگر بشتابند.

نظام سلامت ایران فوق العاده قوی است
نیکنام با بیان اینکه وزارت امورخارجه هم نقش خوبی را در این حوزه ایفا کرده و دوستان زحمت زیادی کشیدند، اظهار کرد: امروز فرصتی به دست آمد تا از مسئولان مرتبط با واکسن هم تقدیر و تشکر شود. البته این بهانه ای برای پیشبرد اهداف مشترک کشورها در حوزه سلامت است.

مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه نظام سلامت ما فوق العاده قوی است، مطرح کرد: البته مردم ما کم و بیش از این نقاط قوت مطلع هستند اما در مقایسه با کشورهای دیگر می توان متوجه این موضوع شد؛ ما تجربه های منحصر به فردی از جمله ادغام  آموزش پزشکی در وزارت بهداشت را داریم که یک نمونه بی بدیل در دنیا است.

گسترش و تعمیق خدمات اولیه بهداشتی در کشور

وی افزود: یک دستاورد بسیار مهم دیگر که ما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم، گسترش و تعمیق خدمات اولیه بهداشتی در سایه شبکه است. بسیاری از کشورهای غربی به این دستاورد به عنوان یک مدل نگاه می کنند. مدتهاست که آمریکا برای منطقه ای از کشورش مدل phc ما را پیدا کرده که این امر نشان دهنده این است که ایران حرف های زیادی برای گفتن در دنیا دارد.

نیکنام عنوان کرد: در همه ابعاد پزشکی همچون درمان، پیشگیری، پژوهش، دارو و واکسن، تجربیات خوبی داریم که می توانیم آنها را با دنیا به اشتراک بگذاریم البته اینگونه دستاوردها انحصاری نیست و کشورها هم دستاوردهای خود را در این عرصه باید به اشتراک بگذارد.

مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت با بیان اینکه این جلسه بهانه ای بود تا همکاری کشورها در آینده گسترده شود، گفت: سفرا از پیشنهاد وزارت بهداشت برای افزایش ارتباطات استقبال کردند و ان شاءالله در آینده با این کشورها نشست خواهیم داشت تا زمینه های مورد علاقه دو طرف را مبنا قرار داده و شاهد گسترش ارتباطات باشیم.

/ایسنا 

کپی