اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سالوک همچنان قربانی می گیرد

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سالوک همچنان قربانی می گیرد

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی از پیدا شدن یک لاشه دیگر از قوچ وحشی در منطقه حفاظت شده سالوک خبر داد.

حسن پهلوان با اشاره به شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه حفاظت شده سالوک گفت: تاکنون لاشه ۱۷ راس قوچ و میش، کل و بز و آهو در این منطقه یافت شده است.

وی افزود: لاشه ها بعد از پیدا شدن برای جلوگیری از شیوع بیماری سوزانده می شوند.

لشگری معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی نیز روز گذشته در گفت و گو با ایسنا، از قرنطینه شدن منطقه حفاظت شده سالوک در شهرستان اسفراین خبر داد.

وی افزود: برای کنترل بیماری، منطقه قرنطینه شده است یعنی رفت و آمد به این منطقه ممنوع شده و به شدت تحت کنترل قرار گرفته است.

به گفته وی ضدعفونی کردن آبشخورها نیز در این منطقه به صورت مستمر در حال انجام است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ اکیپ دو نفره محیط بان در منطقه مستقر شده و منطقه را تحت پایش قرار داده اند.

وی یکی از مهمترین نیازهای این اداره کل برای کنترل بیماری طلوعون نشخوارکنندگان کوچک را علوفه مغذی دانست و توضیح داد: از آنجاییکه یکی از عواملی که سبب می شود تا بیماری چه در انسان و چه در حیوانات زود گسترش یابد، ضعف بدن است و خشکسالی موجب شد تا امسال جمعیت حیات وحش تغذیه مناسبی نداشته باشند در نتیجه در مقابل بیماری ها نیز ضعیف شده اند.

معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: تاکنون لاشه های حیوانات تلف شده پیدا شده، حیواناتی بوده اند که یا بره بوده و یا بسیار لاغر بوده اند.

وی تصریح کرد: در همین راستا از استانداری درخواست شده تا اعتباری را برای تهیه علوفه مغذی منطقه در اختیار این اداره کل قرار گیرد که هنوز پاسخی دریافت نشده است.

/ایسنا 

کپی