اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

موافقت مجلس با بررسی اولویت دار لایحه رتبه‌بندی معلمان

موافقت مجلس با بررسی اولویت دار لایحه رتبه‌بندی معلمان

درخواست بررسی اولویت دار لایحه رتبه‌بندی معلمان با رأی نمایندگان به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با تقاضای بررسی اولویت دار لایحه رتبه‌بندی معلمان با ۱۶۸ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

احمد امیرآبادی فراهانی که به عنوان نماینده درخواست‌کنندگان تغییر اولویت در جلسه علنی سخن می‌گفت با بیان اینکه نگاه مجلس انقلابی به فرهنگیان و معلمان از نگاه هزینه‌ای به نگاه سرمایه‌ای تغییر کرده است، اظهار داشت: از آنجایی که در بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور پیش‌بینی‌های لازم برای اجرای این لایحه شده است، لازم است هر چه سریعتر این موضوع تعیین تکلیف شود.
نماینده مردم قم در مجلس افزود: اختصاص بودجه برای موضوع رتبه‌بندی معلمان و فرهنگیان توسط مجلس انقلابی در لایحه بودجه سنواتی سال جاری اقدامی مهم بود، اما از آنجایی که این لایحه توسط دولت قدری دیر تقدیم مجلس شد، فراکسیون، فرهنگیان و کمیسیون با زحمت و تلاش توانستند آن را به موقع تصویب و بررسی کرده و به هیأت رئیسه ارسال کنند و با توجه به اینکه ما از یکی دو ماه آینده به بودجه سال آینده ورود می‌کنیم باید هر چه سریعتر این لایحه تعیین تکلیف شود.
وی ادامه داد: امیدواریم با تعیین تکلیف این لایحه شاهد اجرای آن در ۶ ماه دوم سال جاری و تحقق و اجرای کامل آن از ابتدای سال آینده باشیم تا مشکلی بابت تأخیر در اجرای آن پیش نیاید و در حال حاضر نیز بحث ما، بحث ماهیت و کلیات لایحه نیست بلکه فوریت در رسیدگی آن است و به موقع نیز به ماهیت آن ورود خواهیم کرد و پیشنهادات خوبی از سوی نمایندگان و کمیسیون نیز ارائه شده است که امیدواریم در جریان رسیدگی به این لایحه در آن اعمال شود.
فراهانی تأکید کرد: نگاه مجلس انقلابی به معلمان تغییر کرده و این مقدمه‌ای است برای تغییر نگاه دولت مردمی آقای رئیسی و امروز نگاه هزینه‌ای به فرهنگیان و معلمان به یک نگاه سرمایه‌ای تبدیل شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی پس از رأی‌گیری در خصوص تغییر اولویت این لایحه اظهار داشت: ان‌شاء الله این لایحه این هفته در دستور قرار گیرد.

جنجال بر سر لایحه رتبه بندی 
در جریان بررسی اولویت لایحه رتبه بندی معلمان برای دقایقی جو مجلس متشنج شد.

به گزارش ایسنا، بعد از گذشت یک هفته از تقاضای جمعی از نمایندگان برای بررسی با اولویت لایحه رتبه یندی در مجلس امروز این درخواست در جلسه علنی مورد رسیدگی و تصویب قرار گرفت؛ لذا با موافقت نمایندگان و طبق گفته رئیس مجلس جزئیات لایحه رتبه بندی معلمان هفته جاری در دستور صحن علنی قرار می گیرد.

تقاضای بررسی بااولویت این لایحه را احمدامیرآبادی فراهانی نماینده قم بیان کرد و گفت: تصویب این لایحه به معنای انجام کار انقلابی است و نگاه مجلس و دولت به معلمان را تغییر می دهد.

الیاس نادران نماینده تهران در مقام مخالف این لایحه را دارای بار مالی خواند و گفت که پیش بینی های لازم برای تامین اعتبار آن انجام نشده است.

سپس نوبت به اظهارات رحمت الله نوروزی نماینده علی آباد کتول به عنوان موافق اولویت رسید که بخشی از صبحتهای او باعث ایجاد تنش در مجلس شد. او گفت که «چهار نماینده تهران به عنوان مخالف ثبت نام کردند دلیلش آن است آنها در متن مردم حضور ندارند و از دغدغه مردم بی خبرند.» همین صبحتهای نوروزی باعث شد تعدادی از نمایندگان تهران از جمله آنها مجتبی توانگر، مالک شریعتی و علی خضریان با در دست داشتن آبین نامه خواستار بیان تذکر با استناد به ماده ۷۵ شوند.

با پایان صبحتهای نوروزی، رییس مجلس به مالک شریعتی نماینده تهران اجازه بیان تذکر داد که او گفت: این چه استدلالی است که  می گوید چهار نماینده تهران به عنوان مخالف صبحت کرده به همین دلیل نمایندگان تهران حرف فرهنگیان را نمی فهمند اکنون ما با یک موضوع کشوری، مالی و اقتصادی و بودجه ای روبه رو هستیم.

وی افزود: پدر و مادرم بازنشسته آموزش و پرورش و فرهنگی هستند و برادرانم معلم بودند در خانواده فرهنگی بزرگ شدم و دغدغه آنها را لمس کردم اما بحث بر سر این است که نباید با یک رفتار غیرمنطقی و غیرکارشناسی کشور را دچار دومینیوی سقوط در اقتصاد کنیم؛ چرا بحث را به سمت موضوعات پوپولیستی و غیرکارشناسی می کشانید؟ من با رتبه بندی مخالف نیستم اما باید منابع اجرای آن مشخص شود نه اینکه مثل اتفاق یارانه احمدی نژاد رخ دهد که به مردم ۴۵ هزار تومان یارانه دادند اما ۴۵۰ هزار تومان از جیب آنها برداشت کردند.

وی گفت: نباید  اجازه انجام چنین کار غیر کارشناسی داد از رئیس جلسه می خواهم به این موضوع با دقت رسیدگی کند.

بلافاصله بعد از صبحتهای شریعتی درخواست بررسی خارج از نوبت لایحه رتبه بندی به رای گذاشته شد و نمایندگان موافقت کردند این لایحه با اولویت مورد بررسی قرار گیرد.

/

کپی