اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

افزایش مرگ و میر جهانی ناشی از سل برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته

افزایش مرگ و میر جهانی ناشی از سل برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک گزارش جدید اعلام کرد که برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته، مرگ و میر جهانی سل در سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ افزایش پیدا کرده است.

به گزارش روزنامه دیلی میل، در گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت آمده است در سال ۲۰۲۰، ۱.۵ میلیون نفر بر اثر سل جان خود را از دست دادند که نسبت به ۱.۴ میلیون مورد مرگ ناشی از این بیماری باکتریایی در سال قبل افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۰۵، این برای اولین بار است که شاهد افزایش سالانه مرگ و میر ناشی از سل در سراسر جهان هستیم.

کارشناسان معتقدند میزان منابع پزشکی که سال گذشته برای مقابله با کووید سرمایه گذاری شد و اختلال در درمان پزشکی در طول این همه گیری، همگی از عوامل افزایش مرگ و میر ناشی از سل هستند.

دکتر «تدروس آدهانوم گبریسوس» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای اعلام کرد: این گزارش تاییدی است بر نگرانی های ما مبنی بر اینکه اختلال در ارائه خدمات بهداشتی ضروری به دلیل همه گیری می تواند سال ها پیشرفت در مبارزه با سل را معکوس کند.

وی افزود: این خبر هشدار دهنده ای است که باید به عنوان یک زنگ خطر جهانی در نظر گرفته شود. این گزارش همچنین بر نیاز فوری به سرمایه گذاری و نوآوری برای از بین بردن شکاف های موجود در تشخیص، درمان و مراقبت از میلیون ها فرد مبتلا به این بیماری قدیمی که البته قابل پیشگیری و درمان است، تاکید می کند.

در این گزارش همچنین از همه گیری کووید -۱۹ به عنوان «معکوس شدن سال ها پیشرفت جهانی در مبارزه با سل» یاد شده است. سل یک عفونت بسیار جدی است که در آن باکتری ها به ریه های فرد حمله کرده و می توانند به بقیه بدن نیز سرایت کنند.

بر اساس این گزارش، سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که سال گذشته میلادی ۱۰ میلیون نفر، از جمله ۱.۱ میلیون کودک، در سراسر جهان به سل مبتلا شده اند که  ۸۶ درصد از این موارد در ۳۰ کشور که بیشترین «بار» ابتلا به این بیماری را داشته اند، اتفاق افتاده است. تقریباً همه ۹۸ درصد این موارد در کشورهای با درآمد کم یا متوسط ​​رخ داده است.

هند با میزان ابتلای تقریبا ۳ میلیون نفر در سال و پس از آن اندونزی، نیجریه، پاکستان و آفریقای جنوبی بیشترین موارد ابتلا به سل را دارند. مقابله با این بیماری کشنده در اولویت کاری سازمان جهانی بهداشت و سایر مقامات بهداشتی در سطح جهان قرار گرفته است.

اما سال گذشته، سال ناامیدکننده ای در مبارزه با این بیماری بود؛ چرا که مقامات بهداشتی با فعالیت در جبهه های متعدد موقعیت خود را در این زمینه از دست دادند. میزان بودجه جهانی برای درمان تشخیص سل از ۵.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به  ۵.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت - که هر دو این ارقام بسیار کمتر از ۱۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

جهان همچنین سال گذشته برخی از اهداف مهم کاهش سل را از دست داد. سازمان جهانی بهداشت هدف خود را کاهش ۳۵ درصدی مرگ و میر ناشی از سل در جهان از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ اعلام کرده بود. این در حالی است که بر اساس داده های رسمی، مرگ و میر این بیماری در این مدت تنها ۹.۲ درصد کاهش یافته است.

این سازمان همچنین قصد داشت تعداد جهانی موارد ابتلا به کووید را در این بازه پنج ساله تا ۲۰ درصد کاهش دهد، اما موارد ابتلا تنها ۱۱ درصد کاهش یافتند. اکنون سازمان جهانی بهداشت به منظور بازگشت به مسیر اصلی، از دولت های جهان می خواهد برای مبارزه با سل سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند.

در این گزارش از مقامات کشورهای جهان خواسته شده است اقدامات فوری برای بازگرداندن دسترسی به خدمات اساسی درمان سل انجام دهند.

این گزارش همچنین خواستار دو برابر شدن سرمایه گذاری ها در خصوص تحقیقات و نوآوری در زمینه سل و همچنین اقدام هماهنگ در بخش بهداشت و سایر بخش ها برای رسیدگی به عوامل اجتماعی، محیطی و اقتصادی سل و پیامدهای آن شده است.
 

افزایش تلفات سِل در پی پاندمی جهانی کووید۱۹

مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری سِل برای اولین بار در بیش از یک دهه به دلیل همه گیری کووید۱۹ افزایش یافته است.

 


 

بر اساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، همه گیری کووید۱۹ سالها پیشرفت جهانی در مسیر مبارزه با بیماری سل را معکوس کرده به طوری که برای اولین بار در بیش از یک دهه، مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ها، در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد بیشتری از افراد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ بر اثر ابتلا به بیماری سل جان خود را از دست دادند و همچنین بیماری در افراد بسیار کمتری تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گرفتند.

اولین چالش مربوط به بیماری سل، اختلال در دسترسی به خدمات این بیماری و کاهش منابع است. در بسیاری از کشورها منابع انسانی، مالی و سایر منابع برای مقابله با سل در زمان پاندمی کووید۱۹ به مهار کرونا اختصاص داده شده و دسترسی به خدمات ضروری محدود شده است.

مانع دوم نیز این است که مردم در زمان محدودیت های کرونایی با دشواری در جستجوی خدمات بهداشتی و درمانی مواجه بوده اند.

بر اساس آمارهای رسمی، تقریباً ۱.۵ میلیون نفر از جمله ۲۱۴ هزار نفر در بین افراد HIV مثبت در سال ۲۰۲۰ بر اثر ابتلا به بیماری سل جان خود را از دست دادند.
پیش بینی های مدلسازی سازمان جهانی بهداست نشان می دهد تعداد افرادی که به سل مبتلا شده و بر اثر این بیماری می میرند می تواند در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بسیار بیشتر باشد.

براساس تخمین های سازمان جهانی بهداشت، حدود ۴.۱ میلیون نفر در حال حاضر در جهان از سل رنج می برند اما این بیماری در آن ها تشخیص داده نشده یا به طور رسمی به مقامات محلی گزارش نشده است. این رقم از آمار سال ۲۰۱۹ که ۲.۹ میلیون نفر گزارش شده بود، پیشی گرفته است.

گزارش ها حاکیست، کشورهای هندوستان (۴۱ درصد)، اندونزی (۱۴ درصد)، فیلیپین (۱۲ درصد) و چین (هشت درصد) بیشترین کاهش جهانی در اعلان های بیماری سل را در بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ داشته اند به طوری که این کشورها و ۱۲ کشور دیگر، ۹۳ درصد از کل کاهش جهانی اعلان ها را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت، همچنین میزان درمان پیشگیرانه از سل نیز کاهش یافته است. بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۲.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ به این خدمات دسترسی داشتند که این آمار از سال ۲۰۱۹، ۲۱ درصد کاهش داشته است. علاوه بر این، تعداد افرادی که برای "سل مقاوم به دارو" تحت درمان قرار گرفتند نیز ۱۵ درصد کاهش یافته به طوری که از ۱۷۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ رسیده است./ ایرنا و ایسنا 

سل در سایه کرونا پنهان شده و قربانی می‌گیرد

 

 

 

 

کپی