اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

نقش موثر روبات ها در مبارزه با کرونا

نقش موثر روبات ها در مبارزه با کرونا
بیتا میرعظیمی خبرنگار

مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد که اگر چه بسیاری از مردم سراسر جهان در پاندمی کرونا به رعایت فاصله اجتماعی روی آورده و با این اقدام تلاش کردند تا با این بیماری مرگبار مبارزه کنند، ، اما در این کارزار روبات ها نقش موثرتری را ایفا کرده و ابزاری کلیدی در مبارزه با کووید19 بشمار می روند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا(UC San Diego) اخیرا مطالعاتی گسترده در خصوص نقش روبات ها در مبارزه با بیماری منحوس کروناویروس انجام داده و آن را در مجله Science Robotics منتشر کردند.در این مطالعات گفته شده که روبات ها در پاندمی کرونا می توانند برای مراقبت های بالینی همانند پزشکی از راه دور و ضدعفونی مورد استفاده قرار گیرند. اما وظایف خطیر روبات ها تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شود. چرا که روبات ها می توانند در حوزه تدارکات همانند حمل زباله های آلوده و نظارت های موثر بر قرنطینه های داوطلبانه و اجباری نقش موثری را ایفا کنند.

محققان می گویند: روبات ها با بهره گیری از فناوری ماوراء بنفش (UV) سطوح را ضدعفونی کرده و از انتقال گسترده کرونا در مراکز سرپوشیده ای نظیر بیمارستانها و فروشگاهها جلوگیری می کنند. آنها در عین حال تاکید کردند: ما قبلا نیز شاهد انجام اموری نظیر ضدعفونی، تحویل دارو و غذا، اندازه گیری علائم حیاتی توسط روبات های هوشمند بودیم؛ اما در پاندمی کرونا این موضوع فراگیر شده و نقش و حضور روبات ها در کارزار مبارزه با کروناویروس را گسترده تر کرده است.
هنریک کریستنسن ، پروفسور دانشگاه کالیفرنیا و رئیس تیم تحقیقاتی اخیر، نقش روبات ها را در ضدعفونی ، نظافت و دورکاری را برجسته ترکرده و قابلیت ویژه ای را به سیستم های هوشمند در مقابله با کروناویروس بخشیده است. محققان اعلام کردند که فرصتها در ناوبری هوشمند و تشخیص مناطق پرخطر همراه ، اقدامی پیشگیرانه بشمار می رود. این در حالی است که نسل جدید روبات های بزرگ و کوچک قادر به ضدعفونی کردن تمامی سطوح بوده و حتی ریزترین گردوغبارها را نیز استریل می کنند. همچنین استقرار روبات های اجتماعی از راه دور نیز فرصت های منحصر به فردی برای ادامه تعاملات اجتماعی و پایبندی به رژیم های درمانی بدون ترس از شیوع بیشتر بیماری ها ایجاد می کند.

 

محققان از سویی دیگر نقش روبات ها را نقطه عطفی در نحوه عملکرد سازمانهای مختلف دانسته و اعلام کردند که از این پس در همه گیری بیماری های مختلف، به جای لغو نمایشگاهها و کنفرانس های بزرگ بین المللی، با بهره گیری از روبات ها و فناوری هوش مصنوعی می توان شکل جدیدی از گردهمایی های مجازی را معرفی کرده و افراد را به حضور های مجازی به جای حضور فیزیکی تشویق کنند. همزمان شرکت کنندگان مجازی نیز می توانند از راه دور و با بهره گیری از آواتارها و کنترل های روباتیک به تعاملات مجازی و از راه دور عادت کرده و نسخه ای جدید از گردهمایی های مجازی را در سراسر دنیا گسترش دهند.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید


 

کپی