اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فقط 16درصد آب آشامیدنی بوشهر از منابع داخلی استان تأمین می‌شود

تشنگی بوشهر در کنار 600 کیلومتر مرز آبی

تشنگی بوشهر در کنار 600 کیلومتر مرز آبی
زهره توکلی خبرنگار

با اینکه استان بوشهر در کنار خلیج فارس قرار دارد اما تأمین آب آشامیدنی برای مردم این استان از جمله مشکلاتی بوده که سال‌هاست با آن مواجه هستند.

 به گفته مسئولان استانی، استان بوشهر از نظر آب شرب با کمبودهای جدی روبه‌رو است و 8۰درصد آب مصرفی استان بوشهر از طریق استان‌های مجاور نظیر استان‌ فارس و کهگیلویه و بویراحمد تأمین می‌شود.

از یک سو، وجود شرایط آب و هوایی گرم و خشک، خشکسالی‌های طولانی و مستمر و نیز برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و از سوی دیگر افزایش مصرف آب برای شست و شوهای مکرر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا دراستان بوشهر، موجب شده که چالش کم آبی در استان افزایش یابد.
رئیس جمهوری نیز در ششمین سفر استانی خود در استان بوشهر که 16مهرماه جاری صورت گرفت بر تأمین آب استان بوشهر از طریق تأسیسات آب شیرین کن نیروگاه اتمی تأکید کرد و افزود: ظرفیت افزایش تأمین آب شرب از این طریق وجود دارد؛ ضمن اینکه فعال شدن آب شیرین‌کن‌ها نیز جزو اولویت‌های دولت است.
آیت الله سیدابراهیم رئیسی، تأمین آب شرب استان بوشهر را از مطالبات مردم و مسئولان استان دانست و گفت: تحقق این مهم از طریق تعهد سازمان انرژی اتمی به میزان حداقل ۷۰هزار مترمکعب و آب شیرین کن انجام خواهد شد. در همین راستا به هر میزان که اعتبار برای اجرای طرح‌های آب شیرین کن استان بوشهر نیاز باشد از طریق دولت تأمین خواهد شد که پیگیری‌های استاندار در این زمینه اثرگذار است.
وی اضافه کرد: نمی‌شود استان بوشهر با داشتن ۶۰۰ کیلومتر مرز آبی در تأمین آب آشامیدنی با مشکل روبه‌رو باشد.در حال حاضر 40 شهر استان بوشهر با جمعیت 934هزار و 590 نفری زیر پوشش شبکه آب و 3شهر با جمعیت 280هزار و 18 نفر زیرپوشش شبکه فاضلاب قرار دارد. همچنین در حوزه روستایی نیز از مجموع 621 روستاهای استان، 516 روستا با جمعیت 287هزار و 259 نفر معادل 4/98درصد از شبکه آبرسانی برخوردار هستند.
عبدالحمید حمزه‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نیز درباره مشکلات تأمین آب آشامیدنی این استان به «ایران» می‌گوید: منابع تأمین آب در استان بوشهر محدود و اغلب با طی مسافت‌های طولانی وهزینه‌های سنگین از استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد تأمین می‌شود که عمده‌ترین این منابع آبی شامل 47درصد از خط انتقال سد کوثر، 28درصد از خط کازرون، 9درصد از آب شیرین کن‌های استان و16درصد از منابع آب محلی نظیر چاه، چشمه و سد تأمین می‌شود.
وی با اشاره به خشکسالی‌های بی‌سابقه در چند سال اخیر وافزایش چشمگیر دمای هوا در کشور می‌افزاید: مصرف آب در بین مشترکان شرکت آب و فاضلاب در استان بوشهر افزایش یافته و میزان آن در استان به بالاتر از استانداردهای کشوری رسیده است.
حمزه‌پور ادامه می‌دهد: خشکسالی‌های بی‌سابقه طی سال‌های اخیر نیز موجب شده وضعیت آب آشامیدنی استان از نظر کمی و کیفی بخصوص در مناطقی که از منابع محلی تأمین می‌شود با کاهش رو به رو شود. لذا به ناچار تعدادی از آنها از مدار بهره‌برداری خارج شده است.
این مسئول اضافه می‌کند: همچنین عدم بهره‌برداری به‌موقع از پروژه‌ها به‌دلیل تخصیص نیافتن اعتبارات لازم و کافی و نیز تغییرات شدید نرخ ارز و عدم اعطای تسهیلات بانکی به‌موقع به شرکت‌های سرمایه‌گذار از دیگر علل مشکلات تأمین آب بوده است.

بیشترین مشکل تأمین استان در شهرستان‌های جم و عسلویه

حمزه‌پور با بیان اینکه در مجموع آب تخصیصی در تمامی نقاط استان مطابق با تعداد جمعیت و براساس استاندارد مصرف است اما متأسفانه در برخی نقاط بخصوص روستاها، آب آشامیدنی برای کشاورزی، خانه باغ‌ها و دام‌ها استفاده می‌شود که در این صورت با مشکل کمبود آب مواجه می‌شویم.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر شهرستان‌های جنوبی استان بخصوص شهرستان جم وعسلویه با بیشترین مشکلات تأمین آب روبه رو هستند، می‌افزاید: از آنجا که آب مصرفی شهرستان جم به‌طور کامل از منابع آب محلی تأمین می‌شود و این شهر به‌دلیل وجود صنایع در شهرک‌های آن، جمعیت غیربومی زیادی دارد لذا مشکل تأمین آب در چنین شهری بیشتر است.
حمزه‌پور اضافه می‌کند: در شهرستان عسلویه نیز با توجه به افزایش جمعیت کارگری و استقرار آنها در مناطق صنعتی، سرانه آبی که به این شرکت تخصیص داده شده متناسب با جمعیت آن نیست، لذا مشکل تأمین آب بیشتر مشاهده می‌شود. البته در شهرستان‌های دشتستان و تنگستان نیز که از شهرستان‌های پرجمعیت استان هستند نیز در برخی نقاط دارای مشکل تأمین آب هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر اظهار می‌دارد: در حال حاضر 16پروژه آبرسانی مهم در سطح استان در حال اجراست که تکمیل آنها نیازمند 20هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار است. همچنین 3پروژه مهم دیگر نیز در حوزه فاضلاب در حال اجراست که برای تکمیل و بهره‌برداری از آنها باید یکهزار و 100میلیارد ریال اعتبار صرف شود.


حذف جیره‌بندی آب در محلات جنوبی بوشهر

وی اجرای 137کیلومتر شبکه و خطوط انتقال فاضلاب در سطح استان، راه‌اندازی تصفیه خانه فاضلاب در شهر بوشهر، بهره‌برداری از 34پروژه فاضلاب شهری، بهره‌برداری از 71پروژه آب در سطح روستاهای استان، اجرای864 کیلومتر خط انتقال آب درسطح شهرها و روستاهای استان بوشهر، تکمیل 8 مجتمع آبرسانی روستایی در سطح استان بوشهر و حذف طرح جیره‌بندی آب درمحلات جنوبی شهر بوشهر را از جمله فعالیت‌های انجام شده در استان عنوان می‌کند.
حمزه‌پور با بیان اینکه هم اکنون 16درصد از آب شرب استان از منابع داخلی استان تأمین و شامل 182 حلقه چاه فعال و6 دهنه چشمه وسدهای موجود می‌شود، در خصوص وضعیت آب شیرین کن‌های استان نیز می‌گوید: طی سال‌های اخیر به‌دلیل خشکسالی‌های مداوم منابع تأمین آب در کازرون و در بخش‌های محلی استان، ظرفیت آب شیرین کن‌های موجود در استان از سال 97 تاکنون افزایش داشته است. همچنین این شرکت به حفر 25 حلقه چاه جدید در سطح استان و3 باب ایستگاه پمپاژ با ظرفیت 50هزار مترمکعب اقدام کرده است.
وی می‌افزاید: شرکت آب و فاضلاب استان از سال91 ساخت و مطالعه آب شیرین کن‌ها در سطح استان را آغاز کرد به گونه‌ای که هم اکنون 17 آب شیرین کن در حال بهره برداری، اجرا یا در مرحله مناقصه و انتخاب سرمایه‌گذار قرار دارد. از این تعداد 4آب شیرین کن شهرهای بوشهر، کنگان، نوارساحلی شهرستان دشتی و شهر سعدآباد با ظرفیت 3هزار و 100متر مکعب در شبانه روز در حال بهره‌برداری است.
حمزه‌پور ادامه می‌دهد: طرح 8 آب‌شیرین کن نیز با ظرفیت 104هزار و500مترمکعب در شبانه روز در حال اجراست که حدود 40هزار مترمکعب آب آنها تا پایان سال‌جاری و 64هزار و 500مترمکعب نیز تا پایان سال آینده به طور شبانه روزی وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد و فقط هزینه 3 طرح از این آب شیرین کن‌ها با سرمایه‌گذاری 10هزار میلیارد ریال در حال اجراست. همچنین پروژه 5آب‌شیرین کن نیز با ظرفیت شبانه روزی 45هزار مترمکعب در مرحله تهیه اسناد مناقصه یا ابلاغ قرارداد پروژه قرار دارد.وی افزایش ظرفیت تأمین آب از طریق آب شیرین کن‌ها و رفع موانع موجود تسهیلات سرمایه‌گذاران برای بهره‌برداری سریع‌تر از آب شیرین کن‌های موجود را از راهکارهای رفع مشکل تأمین آب در استان بوشهر عنوان و اضافه می‌کند: افزایش اعتبارات توسعه و بازسازی با هدف ترمیم شبکه‌های آبرسانی و اختصاص ردیف‌های اعتباری در مجتمع‌های دارای اولویت در بخش روستایی از دیگر راهکارهاست.

کپی