اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تصویری از فراموشی معماری کلاسیک

تصویری از فراموشی معماری کلاسیک
حسین محسنی گالری‌دار

معماری ایرانی در تاریخ خود همیشه همراه با اصالت طرح و سادگی توأم با پیاده‌سازی اصول معماری ایرانی بوده و فراز و نشیب بسیاری را طی کرده است و همواره با طبیعت دارای تعامل مسالمت‌آمیزی بوده است.

ساختمان‌ها و مناظر شهری بخش مهمی از زندگی روزمره شده است. شکل‌ها و فرم‌هایی ﻣﻠﻤﻮﺱ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻨﻈﺮه‌ﻫـﺎ، سکونتگاه‌ها و بناها، جلوه‌هایی از هنر انسانی‌اند که با بهره بردن از دانش و بصیرت ﻓﺮﺍﺗﺮ ﺍﺯ ﻧﻴﺎﺯهای ﻣﻌﻤﻮلی ﺑﻪ ﻣﻌﻨـﺎی ﻭﺟـﻮدی انسان ﺍﺭﺗﺒـﺎﻁ ﺩﺍﺭند. نمایشگاه «نقاش/ شهر ساختمان» در گالری آرتیبیشن با تمرکز 5 هنرمند روی معماری و شهر است. این نمایشگاه با 18 اثر در گالری آرتیبیشن علی رستگار، شیوا خوشبخت، آرمان یعقوب پور، ساناهین باباجانیانس و مرجان نعمتی هنرمندان این نمایشگاه هستند.
علی رستگار با بهره‌گیری از عناصر و نقوش سنتی که عمارت‌ها‌ی او را آذین کرده‌اند، خانه‌ای را به رخ می‌کشانند که بیشتر به بازنمایی نوستالژیک از هر آنچه او را به زندگی در ناکجایی‌اش مأنوس می‌کند قرابت می‌بخشند. خانه‌ او در گستره‌ای ناپایدار واقع شده که همواره بی‌وطنی او را به ما گوشزد می‌کند. از سوی دیگر مناظر آرمان یعقوب‌پور همواره ساده و روان است. او در تلاش ایجاد حسی عمیق و گفتمانی نزدیک میان خود و مخاطب است با درختان در تاریکی آرمیده و شهر‌های دوردست. در آثار جدیدش از سفیدی محض همیشگی‌اش دورشده و به تاریک‌ترین نقطه شب رسیده است درختان رنگی و سنگ‌های همیشگی‌اش جای خود را به ساختمان‌ها و شهر در دوردست داده‌اند. در آثار مرجان نعمتی ساختمان‌های تهران قدیم با خاکستری‌های رنگی روی بوم به تصویر کشیده شده است. او در آثارش تلاش می‌کند مخاطب را به آنچه در حال تخریب است، آگاه کند همچنین جست وجو‌های شیوا خوشبخت در دل بنا‌های دفن شده از معماری کلاسیک ایران در انبوه درختان، داربست‌ها، تیرهای برق را نشان می‌دهد که آرام‌آرام در حال تخریب و فراموشی است. مساجد، خانه‌های تاریخی در میان درختان به آسمان قد کشیده از جمله عناصر شکل‌گیری آثار اوست. آثار ساناهین باباجانیانس تلفیقی از فرهنگ ایرانی و ارمنی است. معماری کلیساها در پس زمینه کار با رنگبندی گرم به تصویر کشیده شده‌اند و با نقوش و هندسه ایرانی پیوندی میان آنها و حجم‌های بر بوم نشسته ایجاد شده است. اشکال و نقوشی که همواره در معماری سنتی ایران نقشی مهم و ثابت را ایفا می‌کند. علاقه‌مندان به دیدن این آثار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند از 23 مهر تا 3 آبان ماه به گالری آرتیبیشن به نشانی تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده‌ به همت، گل‌نبی (غرب)، میدان احمدی‌روشن، خیابان ساسانی‌پور، خیابان قندی، پلاک 6، مراجعه کنند. همچنین نمایشگاه به صورت آنلاین در سایت آرتیبیشن (www.artibition.net) دایر خواهد شد.

کپی