اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

غرق شدن ۱۱ دانش‌آموز هنگام پاکسازی
مقامات اندونزی امروز (شنبه) از غرق شدن ۱۱ دانش‌آموز در استان جاوه غربی خبر دادند که در عملیات پاکسازی رودخانه از آنان کمک گرفته شده بود. در این حادثه ۱۰ دانش‌آموز دیگر نجات داده شدند. مقامات محلی اظهار داشتند: ۱۵۰ دانش‌آموز با حضور در یک اردوی دانش‌آموزی در عملیات پاکسازی رودخانه‌ای در استان جاوه غربی مشارکت کردند که ۲۱ نفر آنان دچار حادثه شدند. به گفته مقامات محلی، وضعیت جوی در زمان وقوع حادثه مطلوب بوده و دانش‌آموزانی که در این حادثه غرق شده بودند دست در دست یکدیگر داشتند؛ یکی از آنان به داخل رودخانه افتاده و پس از آن دیگر دانش‌آموزان نیز دچار حادثه شدند.
 
 
---
 
غرامت برای «اشتباه غم‌انگیز»
دولت امریکا به خانواده 10 نفر که به اشتباه توسط ارتش امریکا در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در دو ماه پیش در کابل، پایتخت افغانستان کشته شدند، پیشنهاد پرداخت غرامت مالی داده است. حمله هواپیماهای بدون سرنشین به یک خودرو که در نتیجه آن هفت کودک کشته شدند، چند روز قبل از خروج ارتش امریکا از افغانستان صورت گرفت. در آن زمان، امریکا می‌گفت بر این باور است این خودرو مملو از مواد منفجره برای حمله به فرودگاه کابل آماده بوده است، اما بعداً پذیرفت که راننده خودرو که در یک سازمان امدادرسان بین‌المللی کار می‌کرد، ارتباطی با داعش نداشته است. براساس تحقیقات ارتش امریکا در حمله مذکور، این امدادگر و ۹ نفر از اعضای خانواده‌اش که در میان آنها ۷ کودک وجود داشت، کشته‌ شدند. کم‌سن‌ترین فرد کشته شده ۲ سال داشت. ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا، سنتکام این حمله را یک اشتباه غم انگیز توصیف کرد و گفت: «این یک اشتباه بود و من از صمیم قلب عذرخواهی می‌کنم».
 
 
---
مأموریت مریخ در سرزمین اشغالی
این ماه، 6 فضانورد با انجام مأموریتی در صحرا شرایط زندگی در سیاره مریخ را شبیه‌سازی می‌کنند. هدف این مأموریت این است که این افراد تصور بهتری از چگونگی کار و زندگی بر سیاره مریخ پیدا کنند و مشکلاتی را که ممکن است در مریخ پیش آید در وضعیت ایمن‌تر و روی زمین دریابند و برطرف کنند. این مأموریت سه هفته طول می‌کشد و انجمن هوافضای اتریش با همکاری آژانس فضایی رژیم صهیونیستی آن را هدایت می‌کند. این پروژه در صحرای «نِگِب» (Negev) در جنوب سرزمین‌های اشغالی انجام می‌شود. «راینهارت تلوستوس» مسئول مرکز عملیات  این پروژه در اتریش می‌گوید :شرایط و وضعیت این صحرا شباهت فراوانی با مریخ دارد ،به همین دلیل بهترین مکان برای تمرین است. به‌گفته وی، «این صحرا آب ‌و ‌هوای خشکی دارد، هیچ‌چیز در آن نمی‌روید، دور‌افتاده است و از شهر‌ها فاصله دارد و مریخ هم درواقع چنین صحرای وسیعی است». این گروه از ۵ مرد و یک زن تشکیل شده است.
 
 
 
---
حذف محبوب‌ترین اپ‌های قرآن
‌شرکت اپل در پی درخواست مقامات چین، یکی از محبوب‌ترین اپ‌‌های قرآن جهان را در چین حذف کرده است‫. ‎اپلیکیشن ‫«قرآن مجید‫» در فروشگاه برنامک‌های اپل در سراسر جهان در دسترس است و حدود ۱۵۰ هزار نظر در مورد آن ثبت شده است.‎ بی‌بی‌سی دریافته است که این اپ تحت عنوان ‫«میزبانی از متون مذهبی غیرقانونی‫» در چین حذف شده است.
 
 
 
---
پاداش میلیونی دوز دوم واکسن
تمایل به دریافت واکسن کرونا در روسیه همچنان بسیار نازل است. به‌همین دلیل اکنون برای سالمندانی که حاضر به دریافت دوز دوم واکسن کرونا شوند، ۱۰ هزار روبل پاداش پیش‌بینی شده است.«سرگئی سابیانین» شهردار مسکو پیشتر گفته بود که بین کسانی که واکسن کرونا تزریق کرده باشند، به حکم قرعه خودرو می‌دهد، اما از این راهکار توفیق چندانی نصیب او نشد. پس از آن از الزام واکسیناسیون برای بسیاری از مشاغل سخن گفت. این روش نیز کارگر نیفتاد. او اکنون پرداخت ۱۰ هزار روبل پاداش معادل ۱۲۰ یورو(حدود3 میلیون و 800 هزار تومان) را برای افراد مسن‌تر از ۶۵ سال که حاضر به دریافت دوز دوم باشند،  پیش کشیده است. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه هر هفته رکورد جدیدی به‌ جا می‌گذارد. گفته می‌شود موارد جدید ثبت ابتلا به کرونا در حال حاضر به سه برابر مدت زمان مشابه سال گذشته رسیده است. گفته می‌شود که روزانه حدود ۱۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را در روسیه از دست می‌دهند.
کپی