اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

چگونه لکه خامه را از فرش پاک کنیم؟

چگونه لکه خامه را از فرش پاک کنیم؟

خامه یکی از محصولات لبنی است که در انواع مختلفی برای مصارف گوناگون وجود دارد. خامه در انواع دسرها از کیک و بستنی گرفته تا قهوه و ...، انواع سس های خامه ای، انواع غذاها و ... مصرف می شود. بنابراین لکه خامه، یکی از لکه های متداول برای فرش های ماست.

هنگامی که چنین لکه ای روی فرش شما ایجاد شد، باید سریع عمل کنید. در غیر این صورت ممکن است لکه خامه به مرور زرد شود و حذف آن دشوارتر گردد.

علاوه بر این، دقت کنید که برای پاک کردن لکه های خامه، از آب گرم استفاده نکنید. زیرا این لکه ها پروتئینی هستند و با حرارت دیدن، لکه پروتئین سفت شده، بیشتر در عمق فرش نفوذ می کند و حذف عمیق آن را تقریباً غیرممکن می سازد. بنابراین هنگام پاک کردن لکه خامه از روی فرش خود، همیشه از آب سرد استفاده کنید.

برای پاک کردن لکه خامه از فرش، می توانید از خدمات قالیشویی تجریش استفاده کنید. و یا دستورالعمل های گام به گام زیر را برای از بین بردن لکه خامه از روی فرش دنبال کنید. تا انتها ما را همراهی نمایید.

---

 

1.ابتدا خامه اضافی را بردارید

همچون سایر انواع لکه های فرش، برای پاک کردن لکه خامه ابتدا بایستی مقدار اضافی خامه را که همچنان بر روی سطح فرش باقی مانده است، بردارید. برای این کار به یک کاردک یا چاقوی کره خوری یا یک قاشق نیاز دارید. تلاش کنید تا حد ممکن خامه را به دقت بردارید. از پخش شدن خامه جلوگیری کنید و مراقب باشید تا لکه را گسترش ندهید.

توجه داشته باشید که از فشار دادن و مالیدن لکه خودداری کنید. این کار باعث نفوذ بیشتر خامه به الیاف فرش می شود.

2.محلول تمیز کننده تهیه کنید

در قدم بعدی باید یک محلول تمیز کننده تهیه کنید. مقدار 1 قاشق چای خوری سرکه را با 1 فنجان آب گرم درون یک ظرف بزرگ ترکیب کنید.

محلول آماده شده را درون یک بطری اسپری بریزید و بر روی محل لک دار شده فرش اسپری کنید. اجازه دهید محلول کمی روی لکه خامه بماند. سپس به کمک یک دستمال تمیز، سعی کنید لکه را پاک کنید.

در صورتی که بطری اسپری ندارید هم نگران نباشید. می توانید به کمک یک قاشق، کمی از محلول را بر روی لکه فرش بریزید. فقط به یاد داشته باشید که از ریختن مقدار اضافی ماده خودداری کنید. چرا که نمی خواهیم فرش را کاملا خیس کنیم! پس از اینکه محلول را روی فرش ریختید، کمی صبر کنید. سپس یک دستمال تمیز بردارید و به آرامی به محل لکه بزنید.

از مالش دادن الیاف خودداری کنید. برای تمیز شدن لکه از ضربات آرام و مداوم استفاده کنید. تمیز کردن لکه را از سمت خارج به سمت داخل لکه ادامه دهید تا لکه بزرگ تر نشود.

این مرحله را تکرار کنید تا لکه خامه کاملا از فرش پاک شود. توجه کنید که استقامت، صبر و حوصله در پاک کردن لکه خامه که حاوی مقدار زیادی چربی است، اهمیت زیادی دارد.

چنانچه با تکرار این مرحله نیز همچنان خامه یا چسبندگی آن بر روی فرش مشاهده می شود، می توانید از خدمات قالیشویی در میدان توحید بهره ببرید.

---

 

3.شستشو دهید

پس از اینکه لکه خامه کاملا پاک شد، باید محل مورد نظر را شستشو دهید. با این کار، علاوه بر اینکه باقی مانده خامه از فرش خارج می شود، سرکه نیز از فرش خارج خواهد شد.

مقدار آب را درون یک ظرف بریزید. یک دستمال تمیز بردارید و آن را درون آب فرو ببرید. دستمال را از ظرف آب خارج کرده و آب اضافی آن را به خوبی بگیرید. سپس دستمال مرطوب را بر روی محل لکه بکشید. این مرحله را نیز به دقت انجام دهید تا بتوانید باقی مانده مواد را از فرش خارج نمایید.

4.خشک کنید

خشک کردن فرش پس از حذف لکه، یکی از مراحل مهمی است که نباید فراموش کنید.

در صورتی که لکه را پاک کنید اما فرش را خشک نکرده رها کنید، احتمالا پس از مدتی شاهد پوسیدگی در فرش خواهید بود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، پس از تمیز کردن فرش، تلاش کنید تا فرش را به طور کامل خشک کنید.

برای خشک کردن فرش، ابتدا یک حوله سفید و تمیز بردارید و به محل بزنید تا تمام آب اضافی را جذب کنید. سپس می توانید یک پنکه یا فن را در محل روشن کنید تا فرآیند خشک شدن سریع تر انجام شود. تا خشک شدن کامل فرش، از راه رفتن بر روی آن، خودداری کنید.

---

 

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید با بیش از 3 دهه فعالیت خود، شعبات مختلفی در سراسر تهران و کرج دارد. ما با ارائه خدمات مبل شویی در منزل و همچنین موکت شویی و قالیشویی در محلات مختلف تهران، تلاش می کنیم تا خدمات سریع و باکیفیتی را در اختیار مشتریان خود قرار دهیم.

 

کپی