اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

نشست رسانه‌ای سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران:

آکادمی اسکار، شرایط برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران را می‌داند

آکادمی اسکار، شرایط برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران را می‌داند

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران، گفت: آکادمی اسکار وقتی پذیرفت جشنواره فیلم کوتاه تهران دروازه ورودی اسکار باشد (اسکارکوالیفای) از همه قواعد برگزاری این جشنواره در ایران آگاه بود.

سید صادق موسوی در نشست رسانه‌ای سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران در سالن ۲ سازمان سینمایی، اظهار داشت: این جشنواره توسط انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می‌شود و به زعم من در سال‌های گذشته شاهد ارتقای سطح کیفی جشنواره از هر حیث بوده ایم. البته که هنوز تا نقطه آرمانی فاصله داریم اما به دلایل متعدد این جشنواره می‌تواند بهترین و معتبرترین جشنواره سینمایی باشد.

وی افزود: چون ژانر فیلم کوتاه به دور از مناسبات اقتصادی حاکم بر سینمای حرفه‌ای و ژانری خلاق و نوآورانه‌ای است با حضور فیلمسازان جوان و نوآور قابلیت ارتقا دارد.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران، گفت: در بخش بین‌الملل نیز توانستیم امسال تنها جشنواره دارای تایید اسکار (اسکار کوالیفاید) در ایران شویم. ضمن این که میان کشورهای مسلمان فقط ایران، مصر و ترکیه از چنین امتیازی برخوردارند.

موسوی گفت: در ابتدا به دلیل سوءتفاهمات پیش آمده باید بگویم که بخش مسابقه ملی ما ارتباطی به اسکارکوالیفاید ندارد و جایزه بزرگ در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره به آکادمی اسکار معرفی می‌شود. این رویداد سینمایی به واسطه حضور فیلمسازان و حمایتی که سازمان سینمایی طی چهار دهه از این جشنواره به عمل آورده است توانست این امکان را کسب کند که جزو تاییدیه اسکار باشیم.

وی ادامه داد: اسکار می‌داند که ما جزوی از جمهوری اسلامی ایران هستیم و از بیش از ۶ هزار اثری که برای ما ارسال می‌شود تنها می‌توانیم با وجود قواعد اسلامی تنها یک درصد از آنها را برگزینیم. ضمن این که داوران بخش بین‌الملل فیلم اصلی را تماشا می‌کنند اما چیزی که در ایران اکران می‌شود، مطابق با قوانین و ضوابط‌ ایرانی است و آکادمی اسکار نیز از این ماجرا خبر دارد.

موسوی گفت: خوشحالم که این حق در دوره من و همکارانم استیفا شد. سال گذشته چهار هزار و ۵۰۰ اثر در بخش بین‌الملل ثبت نام کرده بودند و امسال بیش از دو هزار اثر نیز اضافه شدند. یکی از دلایل ما جوایز ارزی بود که در بخش جایزه بزرگ پنج‌هزار یورو اهدا می شود. موقعیت ما در منطقه و صنعت سینمایی که وجود داشت و قدمت این رویداد، مولفه‌هایی بود که نشان از اعتبار جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران دارد.
وی افزود: امسال برای اولین بار ایمیل فیلمسازان خارجی را دریافت کردیم که سوال می کردند به چه علت فیلم ما در جشنواره نیست؟ چون در کل جهان، تعداد ۱۲۷ جشنواره اسکارکوالیفاید هست و ۶۷ مورد از آن‌ها تنها در آمریکا برگزار می‌شوند و ایران عزیز ما سومین کشور مسلمانی است که از این امتیاز برخوردار است. ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، مصر و ترکیه و ایران تنها کشورهایی هستند که جشنواره‌هایشان اسکارکوالیفاید هستند.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران، گفت: در ابتدا پرونده درخواست اسکارکوالیفاید ما ریجکت (رد) شد برای این که جزو جشنواره‌های رایگان بود. ما علت را به آکادمی توضیح دادیم که این ماجرا به دلیل تحریم‌ها است و این‌گونه ما تنها رویدادی شدیم که اسکارکوالیفاید هست و ظرف ۱۰ روز به چهار هزار و ۵۰۰ فیلم ثبت‌نامی، ۲ هزار و ۱۰۰ فیلم خارجی از اقصی نقاط جهان اضافه شد و چنین رخدادی مهم‌ترین دستاورد جشنواره بود و باعث ایجاد حساسیت‌های بیشتری نسبت به جشنواره نیز شد.

موسوی گفت: داوران امسال جشنواره، به دلیل اسکارکوالیفاید شدن این رویداد تراز بالاتری داشتند. نزدیک به ۱۰ درصد آثاری نیز که در بخش بین‌الملل حضور دارند، آثار ایرانی را تشکیل می‌دهند. بیشترین فیلم از هند ، فرانسه، اسپانیا،  برزیل، ایتالیا،  روسیه و در مراتب بعدی چین، ترکیه و کمترین از پرتغال بوده است. ۱۲۸ کشور خارجی به این رویداد اثر ارسال کرده‌اند و این افتخار بزرگی برای جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران است هرچند که به خاطر تحریم‌ها مبلغ جوایز ارزی کاهش یافته است.

دبیر این دوره از جشنواره گفت: در بخش ملی نیز باید بگویم که همه از رویدادهای این روزها آگاه هستیم. به لحاظ رشد کمی ما امسال بیشترین آثار را داشتیم.

موسوی افزود: یکهزار و ۷۷۵ فیلم در بخش‌های مختلف به جشنواره رسید که از این میان ۱۲۵ اثر معادل هفت درصد آثار در کل انتخاب شد و در بخش داستانی هم تنها چهار درصد آثار توانستند در جشنواره شرکت کنند.

موسوی درباره برخی اعتراضات اخیر صورت گرفته نیز گفت: اعتراض‌ها جنس‌های مختلفی دارند اما مهم‌ترین منطق برای نبودن بسیاری از آثار صرفا محدودیت فرصت است. زیرا یکهزار و ۶۵۰ اثر به ناگزیر از جشنواره بیرون ماندند و از این میان اگر ۱۰ درصد آن‌ها معترض باشند یعنی ۱۶۵ نفر فقط معترض فعال داریم. با توجه به سختی های کار سعی ما بر این بود خودمان را در جریان گلایه ها جای فیلمسازان قرار بدهیم.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران، افزود: جان کلام این است که همه نیاز به دیده شدن دارند به هر حال جوان هستند و خود را متعلق به حوزه فرهنگ و هنر می‌دانند. با مشقت فیلم تولید می‌کنند به امید دیده شدن. می‌دانم که هر سال دلخوری‌هایی پیش می‌آید اما ای کاش رویدادی بود که همه این فیلم‌ها می‌توانستند در بستری دیده شوند.

موسوی تاکید کرد: همه این فضای پر خشم به خاطر کمبود امکانات است. قبل از هرچیز مانند سلیقه، باند و... باید بدانیم یک جمعیت ۴۰ هزار نفری داشتیم که فیلم‌هایشان بیرون مانده و باید آنها را درک کرد. اگر حتی ۱۲۵ فیلم بی نقص را هم انتخاب می‌کردیم بقیه نمی‌توانستند این موضوع را بپذیرند. امیدوارم جشنواره‌های دیگر، پلتفرم‌ها و دیگر رویدادها بتوانند این فرصت را برای جوانان فیلم کوتاه فراهم کنند تا این فیلم‌ها دیده شود این انتظار بزرگی نیست.

وی ادامه داد: نکته دیگر قابل ذکر سیاست های جشنواره است اگر دوستان ما یک‌بار فراخوان را بخوانند بسیاری از مسایل حل می‌شود این جشنواره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و با بودجه بیت‌المال برگزار می‌شود و باید در چارچوب سیاست‌های آن نقد شود.

موسوی با تاکید بر اینکه ما جشنواره ای خنثی نیستیم،گفت: بسیاری از جشنواره‌ها در جهان ممکن است محدودیت نداشته باشند اما در ابتدای فراخوان اولویت ها درج شده بود. مثلا فیلم‌های امیدبخش، با محوریت همبستگی اجتماعی و سرمایه های اجتماعی و... مورد قبول بود. اگر دو فیلم با دو موضوع متفاوت و با کیفیت برابر باشند حتما آن فیلمی را انتخاب می‌کنیم که درباره خانواده باشد.

دبیر جشنواره سی و هشتم توضیح داد: ما سه مولفه اصلی داریم. همه فیلم‌ها باید از شورای پروانه نمایش مجوز بگیرد. امسال پنج فیلم مجوز نگرفت و چهار فیلم اصلاحیه خورد. این فیلم‌ها به لحاظ کیفی هم باید حداقل‌هایی داشته باشند و دیگر اینکه باید در چارچوب اولویت‌ها باشند. برخی فیلم‌ها خوب اما جامعه ستیز بودند و با سیاست‌های اعلامی ما مغایرت داشتند./ایرنا

کپی