اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قیس سعید در توضیح دلایل تصمیمات فوق‌العاده‌: تونس در آستانه سقوط بود

قیس سعید در توضیح دلایل تصمیمات فوق‌العاده‌: تونس در آستانه سقوط بود

رئیس جمهور تونس در تماس تلفنی با مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا درباره دلایل اتخاذ تصمیمات فوق‌العاده خود در تونس گفتگو کرد.

 به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، دفتر قیس سعید، رئیس جمهور تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که سعید عصر جمعه تماس تلفنی از سوی جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دریافت کرد.

طبق این بیانیه، سعید در این گفتگوی تلفنی دلایلی که او را به اتخاذ تصمیماتی فوق‌العاده بر اساس متن قانون اساسی این کشور و رویه‌های آن سوق می‌داد، شرح داد.

رئیس جمهور تونس با اشاره به استدلال‌های غلطی که برخی تونسی‌ها درباره وضعیت حقوق و آزادی‌ها شایعه می‌کنند، گفت: این در حالی است که بخش مربوط به آزادی‌ها در قانون اساسی تحت تاثیر قرار نگرفته بلکه فعالیت‌های پارلمان با توجه به اینکه به میدانی برای درگیری‌ها تبدیل شده بود و در آن طی مناسبت‌های متعدد خون به زمین ریخته شده بود، تعلیق شدند.

او با تاکید بر اینکه کشور تونس در آستانه سقوط قرار داشته، گفت: با مخالفانی که برای برپایی تظاهراتی دروغین هزینه می‌کنند، با نرمش زیادی برخورد شد.

سعید در ادامه تاکید کرد برخی تونسی‌ها در خارج از کشور هستند که در حق کشور خود بد می‌کنند و تصویر اشتباهی از وضعیت آزادی‌ها در این کشور را ارائه می‌دهند.

طبق بیانیه دفتر ریاست جمهوری تونس، بورل نیز در این گفتگوی تلفنی اظهار کرد که این اطلاعات را در نشست آتی شورای وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اعضای پارلمان اروپا ارائه خواهد کرد./ ایسنا

کپی