اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سنای برزیل خواستار طرح ۱۱ اتهام جنایی علیه رییس جمهور این کشور شد

سنای برزیل خواستار طرح ۱۱ اتهام جنایی علیه رییس جمهور این کشور شد

به گفته یک سناتور برزیلی، مجلس سنای برزیل در گزارش نهایی تحقیقات خود درخصوص مدیریت دولت در همه‌گیری کرونا، که انتظار می‌رود این هفته منتشر شود، خواستار طرح ۱۱ اتهام جنایی علیه ریاست جمهوری این کشور می‌شود؛ با این حال احتمال دادگاهی شدن وی کم است.

به نقل از رویترز، رنان کالروس، سناتور برزیلی و مسئول این تحقیقات در مصاحبه‌ای رادیویی گفت که سنای برزیل، طی تحقیقاتی که از ماه آوریل آغاز شده، شواهدی جمع‌آوری کرده است که نشان می‌دهد ژایر بولسونارو، ریاست جمهوری برزیل باید رسماً به نسل‌کشی علیه جمعیت بومی کشور، شرارت، استفاده غیرقانونی از بوجه‌های عمومی، نقض پروتکل‌های بهداشتی، تحریک به ارتکاب جرم و جعل اسناد خصوصی متهم شود.

این رییس جمهور راست‌گرای افراطی، که خود در ژوئیه ۲۰۲۰ به کرونا مبتلا شد، به قرنطینه عمومی اعتراض کرده، روش‌های درمانی اثبات نشده‌ای را تحمیل کرده، نسبت به واکسیناسیون ابراز تردید کرده و شدت خطر ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه داده است.

این گزارش که قرار است روز سه شنبه منتشر شود، یک روز پس از آن، در روز چهارشنبه باید رای تایید مجلس سنای برزیل برای ارسال به دادستانی کل این کشور را کسب کند؛ بدین ترتیب، تشخیص متهم بودن یا نبودن بولسونارو بر عهده دادستانی کل خواهد بود.

دفتر دادستانی کل، می‌تواند در زمینه‌های فوق‌الذکر، علیه بولسونارو طرح اتهام کند، اما دادگاه عالی برزیل، که محاکمه وی را برعهده خواهد داشت، برای این کار به اجازه مجلس نمایندگان این کشور نیاز دارد، مجوزی که بعید است از سوی نمایندگان به این دادگاه داده شود.

دفتر ریاست‌جمهوری برزیل درخواست‌ها برای اظهار نظر در این باره را بی جواب گذاشته است.

درصد محبوبیت عمومی بولسونارو در نگاه مردم برزیل به دلیل نحوه مدیریت وی در زمینه بحران سلامت عمومی به شدت کاهش یافته است. برزیل با ۶۰۰ هزار فوتی، بعد از آمریکا، بیشترین آمار مرگ و میر بر اثر کرونا را دارد.

همچنین به گفته کالروس، محتمل است که گزارش سنا، خواستار طرح اتهام علیه چند تن از پسران بولسونارو و ادواردو پازوئلو، وزیر بهداشت سابق برزیل شود./ ایسنا

کپی