اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

سهمیه‌بندی و تامین مواد اولیه صنایع پتروشیمی ۲ ماه آتی نهایی می‌شود

سهمیه‌بندی و تامین مواد اولیه صنایع پتروشیمی ۲ ماه آتی نهایی می‌شود

وزیر صنعت و معدن و تجارت گفت: برنامه سهمیه‌بندی و تامین مواد اولیه برای تمام واحدهای پایین دست صنعت پتروشیمی کشور تا ۲ ماه آتی نهایی شده و مشکل این بخش برای استفاده حداکثری از ظرفیت تولید رفع می‌شود.

سید «رضا فاطمی‌امین» در حاشیه بهره‌برداری از واحد تولیدی الیاف دلیجان در جمع خبرنگاران، گفت: تولید الیاف از صنایع زیردستی حوزه پتروشیمی است و باید صنایع زیردستی در زنجیره تولید با هدف کاهش خام فروشی تقویت شود.

فاطمی‌ امین ادامه داد: در صنایع بالادستی پتروشیمی سرمایه‌گذاری مطلوب و قابل قبول است اما، صدور محصول نیمه خام از کشور پذیرفته نیست و باید تلاش شود ارزش افزوده این بخش در داخل مرزها باشد و با تقویت زنجیره زیردستی این مهم محقق می‌شود.

وی گفت: واحدهای زیردستی با تبدیل مواد پتروشیمی تولیدی خام به محصول نهایی قادر هستند که ارزش افزوده ، اشتغال و تولید ثروت در این حوزه ایجاد کنند و سبب رونق تولید شوند.
وی ادامه داد: واحد الیاف دلیجان در تامین مواد اولیه مشکل داشت که به‌خاطر برخی محدودیت‌ها در بورس کالا است که در این حوزه کالا با قیمت مناسب و به اندازه کافی تامین نمی‌شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌هایی برای تامین کالاهای پایه نظیر فولاد و پتروشیمی تهیه شده است.
فاطمی امین افزود: بازنگری اساسی در فرآیند مجوزها قولی است که دولت سیزدهم به تمام تولیدکنندگان و مردم ایران تا پایان سال جاری داده است و مجوزهایی که صدور آن‌ها وقت زیادی می گیرد و برای فعالیت‌ها الزامی نیستند باید از روال کار خارج شوند و تسریع در خدمات این بخش موجب می‌شود تا تولید کننده و سرمایه گذار دچار مشکل نشود.

واحد تولید الیاف پلی استر (بافتینه پارس) روز جمعه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان در دلیجان بهره‌برداری شد.

این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومان احداث شده که برای ۱۰۰ نفر نیز اشتغالزایی به همراه دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر یکروزه به جنوب استان مرکزی، در آئین اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی سنگ محلات نیز شرکت می‌کند.

سفر به شهرستان محلات و بازدید از ۲ طرح بزرگ اقتصادی در شهرستان خمین شامل واحد تولیدی پنل‌های خورشیدی و پتروشیمی نیز از دیگر برنامه‌های وزیر صنعت در سفر به استان مرکزی است.
شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با ۵۰ هزار نفر جمعیت در مسیر راه اصلی استان‌های جنوبی و شرقی با استان‌های شمالی و مرکز واقع شده است.
این شهرستان ۴۰۰ واحد صنعتی در چهار شهرک و ناحیه صنعتی دارد و تنها خوشه صنعتی کشور در تولید عایق رطوبتی و قطب تولید الیاف پلی استر کشور است./ ایرنا

کپی