اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
مدیر کل زندان‌های استان تهران هشدار داد؛

چرخه تکرار جرم در بین زنان محدودتر است

چرخه تکرار جرم در بین زنان محدودتر است

علی رستمی طی بازدید از ندامتگاه زنان استان تهران اظهار داشت: با توجه به برنامه های تدوین شده سازمان زندان ها، عوامل محیطی و اجرای برنامه های پیشگیری از بیماری در زندانها اهمیت بالایی دارد، بنابراین باید به مقوله بهداشت و حفظ سلامتی زندانیان اهتمام ویژه‌ای داشت.

مدیر کل زندان های استان تهران با تأکید بر ضرورت رعایت تمام موازین اسلامی و حقوق شهروندی در تمام زندان ها گفت: حقوق شهروندی در ندامتگاه زنان بیش از مراکز دیگر رعایت می شود، زیرا اعتقاد بر این است قشر زنان، آسیب دیده اجتماعی بوده، اغلب به دلیل ناآگاهی از حقوق و قوانین یا با اجبار اعضای خانواده به خصوص همسر مرتکب جرم شده اند.

علی رستمی افزود: زن به عنوان مادر، ستون اصلی خانواده می باشد ولی ممکن است مرتکب جرمی شود که  شاکی خصوصی دارد و آزادی وی نیز موجب تضییع حقوق آن شاکی می شود ولی با استفاده از تخفیفات قضایی با قید ضمانت آزاد شده یا مرخصی می روند تا در کنار فرزندانشان باشند  و برخی نیز از پابند الکترونیکی استفاده می کنند.

مقام ارشد زندان های استان تهران ادامه داد: هدف عمده‌ کیفر حبس، اصلاح و پذیرش مجدد اجتماعی محکوم است. تمام برنامه هایی که در زندان ها اجرا می شود، به منظور آموزش های عمومی و بهبود رفتارهای وی جهت بازگشت به زندگی سالم است و خوشبختانه چرخه تکرار جرم در بین زنان محدودتر است و با مساعدت دستگاه قضایی، تعداد افرادی که حکم زندان دریافت می کنند، در مقابل جمعیت کیفری مردان بسیار کمتر هستند.

رستمی با اشاره به تلاش جهادگونه و شبانه روزی کارکنان زندان ها به ویژه اعضای کادر درمان در حفظ سلامتی مددجویان و مقابله با ورود ویروس کرونا تصریح نمود: با هدف ارتقای امر بهداشت و سلامت در زندانها و محیط فیزیکی سالم  ضمن رعایت اصول و استانداردها و پروتکل های بهداشتی اعلام شده، بازدیدهای مستمر از وضعیت تمام زندان ها و مراکز به ویژه ندامتگاه زنان انجام می شود.

شایان ذکر است: طی بازدید مدیر کل زندان های استان تهران از ندامتگاه زنان، تمام قسمت های این مرکز مورد ارزیابی قرار گرفته، برخی از مددجویان از مشکلاتشان که عمدتاً قضایی بود، با وی صحبت کردند./ ایسنا

 

 

 

 

کپی