اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

محسن رضایی: اقتصاد کشور نیازمند جراحی‌های بزرگ است

محسن رضایی: اقتصاد کشور نیازمند جراحی‌های بزرگ است

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به اهداف سفر خود به خوزستان برای بررسی روند فعالیت ترخیص کالا از بنادر استان و حضور در مناطق زلزله زده اندیکا و شمال خوزستان گفت: وضعیت فعلی کشور نیازمند انجام جراحی های بزرگ اقتصادی است.

محسن رضایی میرقائد جمعه در بدو ورود به فرودگاه اهواز در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه امروز ۲ سیاست مهم را همزمان پیگیری خواهیم کرد اظهارداشت: در حال حاضر جراحی در اقتصاد کشور به عنوان یک اصل دنبال می شود.

وی با اشاره به اینکه به واسطه مشکلات اقتصادی، مسائل مختلفی دامنگیر مردم شده است افزود: امروز کمتر صحبت می کنیم و از شعار دادن پرهیز خواهیم کرد و بیشتر به دنبال اقدام و عمل خواهیم بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری  گفت: از بابت مشکلات پیش آمده برای مردم شرمنده هستیم اما همواره تلاش خواهیم کرد که با تکیه بر همت بلند جوانان کشورمان و همچنین تحمل مردم، وضعیت بهتری را رقم بزنیم.

رضائی میرقائد با اشاره به اهداف سفر خود به خوزستان  تصریح کرد: برای چند هدف مهم به خوزستان سفر شده است که یکی از آنها مسئله صادرات و واردات کالا است.

وی ادامه داد: بخش مهمی از واردات کشور از طریق بندر امام خمینی (ره) انجام می شود که روند ترخیص کالاها برای مصرف داخلی با گره هایی روبه رو است؛ لذا  در این سفر تلاش می شود که این گره ها بررسی شوند تا مشکلات پیش آمده حل و فصل شوند.

رضایی به سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان اشاره کرد و افزود: در این سفر، دستورات مقام ریاست جمهوری در سفر به خوزستان نیز بررسی خواهد شد تا روند اجرای مصوبات با جدیت دنبال و پیگیری شود.

وی همچنین به زلزله اخیر استان خوزستان اشاره کرد و گفت: قصد داریم امروز در میان مردم اندیکا و همچنین شهرهای خسارت دیده در شمال خوزستان برویم تا از نزدیک وضعیت آنها بررسی شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: شرایط استان خوزستان در بخش های مختلف بخصوص مسائل مربوط به خسارات زلزله زدگان را در تهران مورد پیگیری قرار خواهیم داد.


تا تحریم داخلی برداشته نشود، برداشته شدن تحریم خارجی تاثیری ندارد

خوزستان معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: تا زمانی که تحریم داخلی که در اختیار خود ما است برطرف نشود، برداشته شدن تحریم های خارجی حتی همین امروز نیز تاثیر چندانی بر حل مشکلات نخواهد داشت.

محسن رضایی میرقائد در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی(ره) که امروز ۲۳ مهرماه انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بندرامام خمینی از مهمترین بنادر کشور است و عمده کالاهای اساسی از این بندر وارد کشور می شوند. همچنین عمده محصولات پتروشیمی ایران که بخش قابل توجهی از ارز درآمدی کشور را رقم زده است، از بندر امام خمینی صادر می شود.

وی افزود:  گفت: مشکلاتی در بندر امام خمینی (ره) وجود دارد که نشان می دهد، علاوه بر تحریم های خارجی، تحریم داخلی نیز داریم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور عنوان کرد: تا زمانی که تحریم داخلی که در اختیار خود ما است برطرف نشود، برداشته شدن تحریم های خارجی حتی همین امروز نیز تاثیر چندانی بر حل مشکلات نخواهد داشت.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در بندر امام خمینی (ره) وجود دارد این است که کالایی که وارد یا قصد خروج از کشور را دارد در بندر می ماند. در این زمینه گاهی برخی از کشتی ها تا ۲ ماه بر روی آب می مانند تا فرصت کنند وارد اسکله شوند.

رضایی گفت: پس از این که این کشتی ها وارد اسلکه می شوند، به دلیل مجوزهایی که باید برای ترخیص کالا دریافت شود و عدم هماهنگی که در این زمینه وجود دارد، زمان زیادی کالا در انبارها باقی می ماند. نتیجه این تاخیرها در ترخیص کالا از بنادر این است که کالا دیر به مردم برسد یا کالاهای صادراتی دیر به خارج از کشور برود.

وی با بیان این که تاخیر در ترخیص کالا، قیمت کالا را بالا می برد، ادامه داد: یکی از دلایل تورم در کشور تاخیر در ورود کالا است. هر مدتی که کالا روی آب بماند، یک یا دو درصد قیمت کالا در کشور بالا می رود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: تاخیری که در زمان صادرات کالا به وجود می آید، هزینه کالای صادراتی را افزایش می دهد و در رقابت با کشورهای رقیب، صادرات کمتری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مساله تحریم های داخلی در چند نقطه کشور از جمله بنادر و گمرکات کشور وجود دارد و در این دولت مصمم هستیم تا این تحریم های داخلی را یکی یکی برطرف کنیم.

رضایی با بیان این که هزینه های مدیریتی کشور نباید بر مردم تحمیل شود، افزود: دولت مردان نباید هزینه کم کاری خود را بر زندگی مردم تحمیل کنند و لازمه این کار برطرف شدن تحریم های داخلی است.

 

ظرفیت های سرمایه گذاری ماهشهر؛نقش اثرگذار منطقه ویژه اقتصادی بر کشور

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به نقش تاثیرگذار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در اقتصاد کشور گفت: ارزآوری شرکت های مستقر در این منطقه در شرایط تحریم، کمک بزرگی به کشور محسوب می شوند.

محسن رضایی میرقائد روز جمعه با حضور در واحد مانیتورینگ پتروشیمی مارون مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اظهارداشت: در این منطقه سالانه ۲۶ میلیون تن انواع محصولات بالا دست و میانی پتروشیمی تولید می شود که ۵۰ درصد آن به کشورهای مختلف صادر می شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد دیگر این تولیدات، برابر با فرایندهای تعریف شده به مصرف داخلی و واحدهای تولیدی پایین دست اختصاص می یابد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر از ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه سرمایه گذاری و رونق اقتصادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه منطقه به دریا و آب مورد نیاز دسترسی لازم را دارد گفت: از این شرایط باید به منظور بهره روی در تولید محصولات پتروشیمی استفاده کرد.

رضایی افزود: گاز و خوراک مورد نیاز واحدهای تولیدی در منطقه ویژه پتروشیمی به خوبی در دسترس است و این مسئله نیز به عنوان یک زیرساخت اساسی محسوب می شود.

معاون رئیس جمهوری توجه به واحدهای تولیدی پایین دست پتروشیمی را ضروری دانست و گفت: تکمیل زنجیره ارزش تولیدات پتروشیمی علاوه بر رشد اقتصادی به کاهش واردات برخی کالاها منجر می شود.

وی بیان داشت: برابر با بررسی های صورت گرفته، توسعه فعالیت‌های تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر با موانعی همراه است که در این خصوص مذاکرات لازم انجام شده و دولت آمادگی دارد تا موانع موجود را برطرف کند.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری اضافه کرد: باید توجه داشت که همواره موضوع بکارگیری از نیروهای بومی در شرکت های پتروشیمی یک ضرورت جدی محسوب می شود.

رضایی یادآورشد: برای افزایش سهم نیروهای بومی در انجام استخدام شرکت‌ها، در صورت نیاز باید در بخش آموزش های مرتبط اقدام به سرمایه گذاری کرد.

رضایی همچنین یکی از رسالت های اصلی صنایع بزرگ بخصوص شرکت های پتروشیمی را توجه به مسئولیت های اجتماعی دانست و گفت: توجه جدی به این مولفه، زمینه رشد و توسعه متوازن در منطقه را رقم خواهد زد./ ایرنا و ایسنا 

 

 

 

 

کپی